Przejdź do treści

Ubrania z naturalnych włókien – dlaczego warto?

Nadchodzi czas letnich wyprzedaży i  wiele z nas myśli o tym, by wykorzystać ten moment do odświeżenia swojej garderoby. Zanim jednak udamy się na zakupy, przypomnijmy sobie dlaczego warto wybrać capsule wardrobe.  Pamiętaj, by na zakupach zwracać uwagę na skład podany na metce i jakość wykonania. Od tego, czy wybierzesz ubrania z włókien naturalnych czy syntetycznych zależy nie tylko to, jak będziesz się w nich czuła, ale masz też wpływ  na nasze środowisko naturalne i procesy produkcji.

Włókna naturalne – podstawowe informacje

Naturalne włókna to włókna wytwarzane z roślin czyli len,bawełna, juta, konopie, sizal oraz włókna pozyskiwane ze źródeł zwierzęcych, a więc wełna, jedwab, angora, kaszmir czy moher. W grupie włókien pochodzących z natury są również włókna uzyskiwane z naturalnych surowców organicznych m.in. celulozy drzewnej, białka i kauczuku oraz nieorganicznych (szkło, węgliki, metale, tlenki) Do tej grupy należą wiskoza, lyocell czy włókno bambusowe. Nazywamy je włóknami sztucznymi (nie mylić z syntetycznymi jak np. poliester!).

Włókna naturalne występują w przyrodzie w stanie gotowym do przerobu. Wymagają odpowiedniego procesu, który może być skomplikowany i długotrwały, jak np. w przypadku lnu. Spośród tkanin z włókien sztucznych do codziennego noszenia można śmiało polecić wiskozę, której włókno składa się głównie z celulozy. Pod względem właściwości przypomina bawełnę, ale ma większą wytrzymałość i połysk. Wiskoza ma właściwości chłodzące – nawet w dotyku jest zimna. Doskonale pochłania wilgoć, a nie izoluje, dlatego dobrze sprawdza się latem i w ciepłym klimacie. Jej właściwości higieniczne i antyseptyczne są świetne.

Kolejnym włóknem wartym polecenia jest Lyocel /tencel, włókno z celulozy drzewnej, III generacji, porównywany do jedwabiu. Łączy zalety bawełny i wiskozy! Jest niezwykle wytrzymały, higieniczny i posiada właściwości antyalergiczne. Dzięki dobremu pochłanianiu i odparowywaniu wilgoci Lyocell   sprawdza się w każdej porze roku. Do tego jego produkcja jest najbardziej ekologiczna ze wszystkich, ponieważ w trakcie procesu wyeliminowano toksyczne substancje, zastępując je organicznymi (tzw. NMMO) oraz zużywa się mało wody (260l/kg).

Natomiast włókna syntetyczne powstają w procesach technologii chemicznej, podczas których modyfikuje się ich strukturę. Są one wytwarzane od początku do końca z polimerów syntetycznych w procesie polimeryzacji (głównie z węgla i ropy naftowej). Najpopularniejsze to włókna nylonowe czy akrylowe, poliestry, poliamidy.  

Zalety ubrań z włókien naturalnych

Naturalne włókna są przewiewne, wytrzymałe, przyjazne dla skóry. Szczególnie te powstające w organicznych procesach, w których nie stosuje się ostrej chemii. Dzięki temu nasza skóra się nie poci i nie podrażnia, co pozwala nam czuć się komfortowo w każdej sytuacji. Jest to szczególnie ważne dla alergików, którzy muszą szczególnie uważać na to, co zakładają na siebie. Naturalne włókna są dla nich bezpieczne i nie muszą się martwić, że nowe ubranie spowoduje niespodziewaną reakcję alergiczną

Jedną z ważniejszych zalet naturalnych włókien jest również ich wytrzymałość. W przeciwieństwie do ubrań z tkanin syntetycznych, ubrania z bawełny organicznej czy lyocellu po wielu praniach nadal wyglądają jak nowe! Nie mechacą się, nie elektryzują. Co więcej, stają się jeszcze bardziej wytrzymałe i naprawdę mogą nam z powodzeniem służyć przez długie lata.

Nie możemy zapominać również o tym, że ubrania z naturalnych włókien posiadają świetne właściwości termoregulujące. Wełna z merynosa świetnie chroni nas przed zimnem, odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu jest jednym z lepszych włókien na ubrania na czas zimy. Podobnie lyocell, który w zimie grzeje, a w lecie chłodzi!

Chcesz być eko – wybieraj naturalne włókna

Wybór naturalnych włókien to też nie tylko wybór lepszego komfortu dla siebie, ale również wyraz troski o naszą planetę. Produkcja włókien naturalnych, w procesach organicznych, jest zdecydowanie bardziej eko przyjazna. Przy ich produkcji nie stosuje się szkodliwej chemii, a same materiały szybko ulegają biodegradacji. Np. ubrania z lyocellu w ciągu 6 tygodni! kompostowania ulegają zupełnej biodegradacji. Gdy porównamy to z czasem biodegradacji ubrań z poliestru, który sięga kilkuset (sic!) lat, to jestem przekonana, że dla zwolenników eko życia wybór będzie jednoznaczny.

Dodaj komentarz