5 korzyści z capsule wardrobe

5 korzyści z capsule wardrobe

Capsule wardrobe pojawia się na blogu MAAM w różnych odsłonach. Pisałam o tym w kontekście minimializmu, poruszałam ten temat przy okazji slow life i ekologii. Czas jednak zebrać wszystkie korzyści, jakie możesz mieć, jeśli zdecydujesz się na szafę kapsułową. Przedstawiam 5 korzyści z capsule wardrobe.

Koniec z problemem – nie mam co na siebie włożyć

Jeśli dobrze przygotujesz swoją garderobę kapsułkową, to skończą się Twoje poranne problemy pt. ja nie mam co na siebie włożyć. Już nie będziesz stać przed szafą i szukać bluzki, która pasuje do wybranych spodni lub na odwrót.  Brzmi fantastycznie, prawda? Bo… po pierwsze uporządkujesz swoją przeładowaną szafę i pozbędziesz się rzeczy zbędnych. Zostaną w niej tylko te, które lubisz i te które pasują do Twojego indywidualnego stylu! W Twojej szafie będą tylko ubrania, które nawzajem do siebie pasują. Możesz więc w ciemno wybrać dowolną górę i zestawić ją z dowolnym dołem, a będziesz mieć pewność, że stylizacja będzie udana.

garderoba kapsulowa

Oszczędność czasu

Dobrze przygotowana garderoba kapsułowa opiera się o przemyślane i mądre, zakupy. Komponując elementy swojej garderoby wiesz, czego szukasz, więc nie spędzasz kilku godzin błądząc po sklepach w galerii handlowej szukając czegoś, co wpadnie Ci w oko. Masz plan i wiesz, czego potrzebujesz, więc zakupy idą zdecydowanie sprawniej.

Oszczędność pieniędzy

Wbrew pierwszemu wrażeniu zakupy do capsule wardrobe pozwolą Ci również oszczędzić pieniądze. W przypadku takiego podejścia do mody, które wypływa wprost z zasad slow life, w Twojej szafie powinien zagościć minimalizm. Oznacza to, że Twoja szafa powinna opierać się na jakości, a nie na ilości ubrań. A zatem, zamiast wybierać tanie i popularne ubrania z sieciówki, których jakość pozostawia wiele do życzenia, postaw na ubrania z nieco wyższej półki. Co prawda ich cena na początku może wydawać się wysoka, ale ich trwałość z pewnością Ci to wynagrodzi. Dzięki temu, zamiast 5 bluzek, które po kilku praniach stracą fason, będziesz mieć 2, które nawet po wielu praniach będą wyglądać doskonale. Nie będziesz musiała ich wymieniać co chwilę, więc pojawią się wymierne oszczędności.

Pamiętaj, że szafa kapsułowa, dzięki dobrej jakości i przemyślanym zakupom systematyczne powiększa się. Jest to inwestycja na lata. Pamiętaj rady Rachel Roy: „biorę pod uwagę przy zakupie… ile kosztowałoby mnie pojedyncze wystąpienie w danej rzeczy… jak działa: … oceń w przybliżeniu, ile razy w miesiącu będziesz po tę rzecz sięgała. Następnie pomnóż przez liczbę lat, w których masz zamiar ja trzymać w swojej szafie. … A na koniec podziel cenę na metce przez tak oszacowana liczbę i gotowe- mamy cenę pojedynczego użytkowania danego elementu garderoby… To genialnie - prosta matematyka: jakość razy styl równa się oszczędność”  

mądre zakupy

Życie w zgodzie z nurtem eko

Minimalistyczne podejście do mody, które niewątpliwie wiąże się z ideą capsule wardrobe, idealnie wpisuje się w życie w zgodzie z naturą. Wybierając ubrania lepszej jakości zaczynamy prowadzić ekologiczne życie: ograniczamy ilość śmieci oraz stawiamy na zrównoważony rozwój. Ubrania te są bowiem wykonane z naturalnych włókien, takich jak bawełna organiczna, jedwab czy lyocell, przy których produkcji nie używa się środków chemicznych szkodliwych dla środowiska naturalnego.

Czy wiesz, że światowa konsumpcja bawełny w sezonie 2016/2017 wyniosła 24,3 mln ton, a największymi producentami bawełny sa Indie, Chiny, USA i Pakistan? Do uprawy i produkcji bawełny zużywa się bardzo duże ilości środków chemicznych. Uprawy bawełny zajmują zaledwie około 3 proc. areałów rolnych na świecie, a zużywają 20 % światowych środków owadobójczych i ponad 10 % pestycydów! Co roku z powodu zatrucia pestycydami podczas pracy przy uprawie bawełny umiera około 20 tys. osóbl, a do wód gruntowych rocznie dostaje się ponad 40 tys. ton często żrących i rakotwórczych substancji! Według raportu Action Aid do wyprodukowania jednego kolorowego T-shirtu zużywa się około 20 l wody, a do środowiska wraca około 20 % użytych do jego farbowania barwników.

Ale może być inaczej, lepiej…Dobrą alternatywą są produkty wyprodukowane z bawełny organicznej. Proces produkcji bawełny organicznej jest przyjazny środowisku, gdyż i przy uprawie i produkcji gotowej tkaniny nie używa się szkodliwej chemii. Zzamiast pestycydów stosuje się naturalne metody i substancje ( jak owadobójczy czosnek, kwas cytrynowy, papryczki chilli czy pożyteczne owady). Bawełnę organiczną zbiera się ręcznie, co powoduje, że jest ona czystsza od zbieranej maszynowo i można ominąć chemiczny proces jej czyszczenia. Eliminuje się też szkodliwe działanie środków barwiących poprzez stosowanie naturalnych barwników lub pozostawia się tkaninę w naturalnym odcieniu bieli, beżu, zieleni, różu czy brązu. W naszym FAQ dowiesz się więcej o zaletach i przewagach bawełny organicznej. Możesz rónież dowiedzieć się więcej o certyfikatach potwierdzających organiczność bawełny.

Dlatego jeżeli chcesz żyć w zgodzie z naturą i być eko, to dołącz do swoich zwyczajów świadome wybory i zakupów. Decydując się na odzież z bawełny organicznej nie tylko otrzymasz produkt wyższej jakości, ale też świadomie przyczyniasz się do ochrony środowiska.

ekologiczny styl życia

Wprowadzenie w życie zasad slow life

Zmiana podejścia do zawartości szafy czyli wdrożenie idei capsule wardrobe to jeden ze sposobów na wdrożenie w życie zasad slow life. A slow life to nie tylko ogólnoświatowy trend, przynoszący wiele korzyści dla środowiska, ale również dla nas samych. Świadome życie, odpowiedzialne wybory  pozwalają nam zauważać drobiazgi i dostrzegać to, co przesłania nam konsumpcjonizm. Przestajemy gonić za wszystkim, delektujemy się chwilą, znajdujemy czas dla siebie. Najtrudniejszy, jak zawsze, jest ten pierwszy krok. Nie inaczej jest w  rozpoczęciu  tworzenia garderoby kapsułowej. Musisz zacząć od porządków  w szafie i znalezienia swojego stylu. Ale potem budowanie swojej szafy kapsułowej to  sama przyjemność! Już nic nie musisz :) dodajesz do niej tylko to, co lubisz! I zawsze masz w co się ubrać i dobrze wyglądasz, a zamiast biegać po sklepach w poszukiwaniu kolejnej sukienki na ekstra wyjście siadasz z książką przy kawie i świetnie się relaksujesz! Zaczynasz !nowy etap w życiu, w którym liczą się wartości, a nie stan posiadania.