Lato się zbliża – idealna pora na minimalizm w szafie!

Lato się zbliża – idealna pora na minimalizm w szafie!

Prawdziwe lato zbliża się do nas wielkimi krokami. To świetny czas na to, by wraz ze zmianą pory roku wprowadzić do swojej szafy kilka zmian. Dziś opowiem Wam o tym, dlaczego uważam, że lato to wprost idealna pora na minimalizm w szafie.

Zmiana pory roku – porządki w szafie

Mieszkamy w takim klimacie, że każda pora roku wymaga od nas innego zestawu ubrań. W zimie królują ciepłe swetry i grube kurtki, które w lecie możemy z radością schować na kilka miesięcy do pawlacza, a na ich miejsce wstawić do szafy letnie sukienki, T-shirty, spódnice i spodnie z przewiewnych materiałów. Jest to więc dobry moment, by przy okazji zamiany zawartości garderoby podręcznej, zrobić również porządki. Jeżeli jeszcze nie zaczęłaś, a ciągle myślisz o tym,  to może być Twój  pierwszy krok  by przybliżyć Cię do wdrożenia w życie filozofii minimalizmu. Do czego gorąco Cię zachęcam.

capsule wardorbe początek

Porządki. Wyjmując z pudeł letnie ubrania przyjrzyj się im uważnie i zastanów się, czy wpisują się one w Twój styl i znajdą swoje miejsce w Twojej kapsułowej garderobie. Może masz bluzki, spodnie czy spódnice, których nie masz z czym zestawić, źle się w nich czujesz? Może kupiłaś je pod  wpływem impulsu, a teraz co roku wyciągasz je z pudła, wieszasz na wieszaku, a po sezonie wkładasz z powrotem do pudła, nie założywszy ich ani razu. Bo przecież są zupełnie nie w Twoim stylu? Najwyższy czas to zmienić, najlepiej poprzez ostre cięcie, czyli pozbyć się niechcianych, nie noszonych ubrań. Nie zachęcam Cię do tego, by je wyrzucać, bo minimalizm łączy się z nurtem eko, ale by znaleźć kogoś, kto będzie z radością z nich korzystał. Dać im drugie „życie” Możesz takie ubrania albo oddać do wybranej organizacji charytatywnej czy wymienić je na inne na jednym z portali społecznościowych czy sprzedać w komisie ( widziałam już też takie działające w sieci).

Znajdź swój styl

Po zakończonych porządkach zastanów się, czy to, co zostawiłaś, pasuje do Twojego stylu. Czy są to ubrania, w których się dobrze czujesz, ładnie wyglądasz? Pamiętaj o tym, by swoim ubiorem podkreślać zalety i ukrywać wady! Jeśli tak, to będzie to Twoja letnia baza do capsule wardrobe, bez której minimalizm w szafie nie może się obejść.

Na bazie posiadanych ubrań spróbuj skomponować kilka letnich stylizacji. Z pewnością powinien się w nich znaleźć zestaw na zwiedzanie podczas wakacyjnych wojaży (kilka T-shirtów, top, bawełniana prosta bluzka z długim rękawem, jasne, przewiewne spodnie długie i krótkie i zwiewna , spódnica), zestaw miejski, który możesz wykorzystać też do biura (ten wyjazdowy uzupełnij o żakiet i dobrej jakości B-shirt czy top oraz ciemniejsze, klasyczne spodnie czy spódnicę – przeczytaj też o zasadach biznesowego dress code’u)  na wieczorne wyjście i spotkania z przyjaciółmi (letnia sukienka czy złoty top i białe spodnie będą idealne), a do tego lekka kurtka czy bomberka, które będą pasować do  wszystkich zestawów. Z tych kilku ubrań będziesz mogła wyczarować wiele różnych stylizacji i wszystko będzie do siebie pasować!

minimalizm w szafie

Jeśli uznasz, że czegoś brakuje w Twoich zestawach, to wybierz się na zakupy, ale kupuj mądrze! Wybieraj dobrą jakość oraz naturalne tkaniny, bo minimalizm w szafie zdecydowanie stawia na jakość, a nie na ilość ubrań w szafie. Nie szalej na sezonowych wyprzedażach, by znowu nie okazało się, że kupisz rzeczy, które kompletnie nie będą pasowały do Ciebie i Twojego stylu.

Nie zapomnij też o dodatkach! To one w dużej mierze budują Twój indywidualny styl! Łatwo je też zmieniać i być zawsze trendy i zawsze inaczej wyglądać. Jeden dwa nowe dodatki zgodne z aktualnymi trendami uczynią Twoją klasyczną i kapsułową szafę zawsze modną!

Dlaczego warto wybrać wakacyjny minimalizm w szafie?

Wybierając minimalizm, a wraz z nim nieodłączną capsule wardrobe, na wakacje nie będziesz musiała zabierać wielkiej walizy. Być może nawet na dwutygodniowy pobyt wystarczy Ci zwykła kabinówka! I w dodatku, jeśli dobrze skomponujesz swoją garderobę, to wszystko do wszystkiego będzie pasować. Będziesz mieć zestawy na każdą okazję, a różnorodność stylizacji osiągniesz dzięki różnym zestawieniom i dodatkom. Jestem przekonana, że będziesz zadawać szyku, a niektórzy będą się zastanawiać, jak wielki bagaż ze sobą zabrałaś. Już widzę ich miny, gdy widzą Twoją niewielką kabinówkę 😊