Jak dobrać biżuterię do stroju?

Jak dobrać biżuterię do stroju?

Kolczyki, łańcuszki, wisiorki, bransoletki, pierścionki i inne dodatki biżuteryjne potrafią dopełnić stylizacji, ale również ją zepsuć. Należy zatem z uwagą dobierać biżuterię, a pomoże w tym znajomość kilku podstawowych zasad. Zobacz więc, jak dobierać biżuterię do stroju.

Biżuteria do pracy czy na przyjęcie?

Wybierając biżuterię powinnaś brać pod uwagę przede wszystkim okoliczności. Inaczej dobiera się biżuterię na spotkanie biznesowe, inaczej do stroju na spotkanie ze znajomymi, a jeszcze inaczej na wyjście do klubu, teatru czy wieczorne przyjęcie w strojach wieczorowych.

Zgodnie z tym, co pisałam w artykule o dodatkach do stroju biznesowego, biżuteria do pracy powinna być skromna. Przy jej doborze powinien przyświecać minimalizm, prostota formy, delikatność. Nie powinna „rzucać” się w oczy i stanowić głównego akcentu Twojego ubioru. Powinna dyskretnie i elegancko go dopełniać. Możesz wybrać prostą bransoletę, delikatny łańcuszek, czy niewielkie kolczyki lub prosty pierścionek. Dobrze sprawdzają się klasyczne formy, ale też nowoczesne, inspirowane prostotą i minimalizmem.

Nieco bardziej możesz poszaleć wybierając styl casual. Jeśli czujesz potrzebę założenia długich i grubych korali, bardzo kolorowego naszyjnika czy kolczyków z frędzelkami, to w takiej stylizacji masz do tego pełne prawo. Warunkiem jest oczywiście dopasowanie stylistyczne biżuterii do stroju. Przy ubraniach w stylu boho biżuteria z rzemyków będzie prezentować się świetnie, ale już nie zawsze dobrze będzie wyglądać biżuteria z cyrkoniami.

Jeszcze inaczej powinnaś podejść do tematu doboru biżuterii wybierając dodatki do stroju imprezowego. Wybierając się do klubu możesz sięgnąć po biżuterię dużą i błyszczącą, która w blasku świateł dyskoteki będzie się przepięknie mienić. Nie znaczy to jednak, że w stroju imprezowym koniecznie musisz błyszczeć. Jeśli tego nie lubisz, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pozostać w klimatach klasycznej elegancji. Tym razem jednak możesz pozwolić sobie na nieco więcej niż w stylizacji biznesowej i wybrać biżuterię bardziej rzucającą się w oczy.

Wybierając biżuterię do swojej stylizacji zawsze przemyśl, co ma stanowić najmocniejszy jej akcent.  Czy będą to zabójcze szpilki, jaskrawa torebka czy duże kolczyki? Ręcznie robiona, autorska biżuteria od Paulina Potyra Design na pewno zawsze wesprze Twój look i doda Ci pewności siebie w każdej sytuacji :) Nigdy nie przesadzaj z mocnymi akcentami. One też mogą „przebrać zamiast ubrać” :) Warto też zainwestować w swoją wyjątkową biżuterię, wyjątkową nie znaczy nie wiadomo jak drogą, ważne by była ona dla Ciebie cenna. Ja na przykład uwielbiam nosić pod zegarkiem bransoletki, najczęściej jest to delikatny sznureczek z kolorowymi kamykami i małym misiaczkiem od Tous  albo bardzo prosty czarny rzemyk z kilkoma prostymi, stalowymi elementami owinięty wokół nadgarstka, taki trochę rockowy element :)

jak dobrać biżuterię do stroju

Jak dobrać biżuterię do dekoltu?

Odpowiedni wybór biżuterii zależy jednak nie tylko od okazji i stylu ubierania, ale również od innych czynników. Jednym z nich jest dekolt, który ma ogromny wpływ na wybór naszyjnika i nasza sylwetka. Pisałam już o tym, jak wybrać najlepszy dekolt dla siebie, a teraz czas dobrać do niego biżuterię. Największą swobodę w wyborze naszyjników daje dekolt okrągły, podkoszulkowy. Możesz nosić do niego zarówno wisiorki krótkie, jak i długie czy okrągłe naszyjniki różnej długości.

Nieco mniejszą swobodę masz przy dekoltach w kształcie litery V. W takich dekoltach najlepiej wyglądają łańcuszki z wisiorem, które w naturalny sposób również układają się w kształt litery V. Przy głębszych dekoltach należy jednak uważać, by łańcuszek był nie był zbyt długi. Jest to szczególne ważne u pań o dużym biuście, które muszą zwracać uwagę na to, by wisior nie wpadał im pomiędzy piersi albo nie trzepotał jak chorągiew na wietrze. Chociaż przyznam, że sama wolę wisiorki na stosunkowo długich łańcuszkach i to do dekoltów okrągłych i w serek, bo… te długie wysmuklają sylwetkę :).

Musisz pamiętać, że z wisiorkami, łańcuszkami, naszyjnikami jest tak jak z dekoltami – okrągłe, krótkie wypełniają sylwetkę natomiast długie i te układające się w literę V wysmuklają. Dlatego bezpiecznie jest stosować tę samą zasadę doboru wisiorów, co przy wyborze dekoltu. Możesz też wykorzystać optyczny trik – masz pełniejszą sylwetkę, większy biust, ale lubisz bluzki z okrągłymi dekoltami, które teoretycznie dodają kilogramów. Jak temu zaradzić? Wystarczy wybrać długi (mniejszy lub większy) wisiorek, który stworzy wrażenie dekoltu w serek. I już:). Odwrotnie zadziała, gdy do dekoltu w serek założysz krótki, okrągły naszyjnik.

jak dobrać biżuterię do ubrania

Jak widzisz dobór biżuterii nie jest wcale taki trudny, ale… pod warunkiem, że przy jej wyborze bierze się pod uwagę okazję, styl ubrania, oraz dekolt. Istotny jest też kolor biżuterii. On też musi pasować i być spójny z całym naszym wizerunkiem, ubiorem i naszym typem kolorystycznym. Ogromne znaczenie mają nasze własne gusty i upodobania. Ważne by całość „grała” ze sobą 😉.

Na koniec warto też podkreślić, że to dodatki, w tym biżuteria, mają w sobie subtelną siłę w podkreślaniu naszego stylu i wyglądu. Biżuteria to nie dopełnienie stroju. To właśnie taki detal, który pokazuje światu jaką kobietą jesteś.