Minimalizm to filozofia bardzo mi bliska. Staram się ją stosować każdego dnia i od kiedy idę tą drogą, czuję, że żyję nie tylko w zgodzie ze swoimi wartościami, ale i w zgodzie z naturą. Żyję w świadomości, że niczego nie muszę, że to co robię to moje świadome wybory. To dla mnie bardzo ważne, dlatego zachęcam Cię do tego, byś wprowadziła filozofię minimalizmu do Twojego życia.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Przejście na minimalizm w życiu bywa trudne. Szczególnie wtedy, gdy chomikujesz wszystko na wszelki wypadek, bo a nuż kiedyś się to do czegoś przyda. Zbierasz różne przedmioty bo lubisz, bo przypominają Ci miłe chwile, podróże… W efekcie Twoje mieszkanie jest zagracone do granic możliwości, a Ty nawet nie wiesz, co się kryje na dnie Twojej szafy. Trochę łatwiej będzie Ci wprowadzić minimalizm, jeśli nie przywiązujesz się aż tak bardzo do rzeczy. Jednak to zawsze zależy od Ciebie czy i jak szybko i w jakim stopniu minimalizm zagości w Twoim życiu.
Niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz, jak zwykle najtrudniejszy jest ten pierwszy krok czyli decyzja, że chcesz coś zmienić w swoim życiu. Ta zmiana może mieć różne oblicza. Możesz od razu rzucić się na głęboką wodę i zrobić generalne porządki w całym swoim mieszkaniu i życiu. Możesz jednak iść drobnymi kroczkami, wprowadzając minimalizm bez rewolucyjnych zmian. Pamiętaj, że ewolucja to również proces zmian i być może taka droga będzie dla Ciebie łatwiejsza.

Minimalistyczna szafa
Z mojego doświadczenia wynika, że szafa jest jednym z miejsc, od których najłatwiej zacząć, jeśli chcemy wprowadzić w nasze życie minimalizm. Sezonowy przegląd garderoby jest do tego najlepszym momentem. To właśnie wtedy możesz oddać ubrania, które są w dobrym stanie, ale już ich nie nosisz oraz wyrzucić te, które miały być przeznaczone na brudne prace domowe i tak czekają na swój czas już od x lat 😉
Podczas robienia takiej selekcji najlepiej kierować się zasadami tworzenia capsule wardrobe. To ważny temat, bez którego minimalizm w zasadzie nie może istnieć. Pisałam już o tym dlaczego warto mieć capsule wardrobe i jak ją stworzyć , a tutaj tylko dodam, że od kiedy mam garderobę kapsułową nie miewam problemu, co na siebie włożyć.

Minimalizm w innych obszarach życia
Minimalizm to nie tylko ubrania. To również inne sfery naszego życia, zwłaszcza te związane z zakupami. Dobrze jest zacząć od zakupów spożywczych. Wprowadzając minimalizm w swoje życie oduczyłam się robić wielkie zakupy spożywcze. Dzięki temu nie marnujemy jedzenia. To, co kupimy, udaje nam się zjeść zanim ulegnie zepsuciu, a to, czego nie zjemy mrozimy lub przetwarzamy w inny sposób, by jak najmniej się zmarnowało.
Minimalizm to również świadome wybory. Nie ulegam już promocjom, które na każdym kroku krzyczą, żebym coś kupiła, bo tylko teraz mogę to kupić za tak niewielkie pieniądze. Zanim coś kupię zastanawiam się, czy rzeczywiście tego potrzebuję. Dzięki temu nie kupuję piątej miski do kuchni w podobnym rozmiarze do tych, które już mam, dziesiątej pary butów czy prześlicznej półeczki na kwiatek, z którą potem nie wiadomo co zrobić, bo na ścianie już się nie zmieści… A jeżeli kupuję coś ekstra, tak po prostu dla przyjemności to też jest mój świadomy wybór.
Jak widzisz hasło minimalizm w życiu wcale nie oznacza jakichś wzniosłych działań. Odmawiania sobie wszystkiego, czy posiadania jednej pary spodni i dwóch T-shirtów J Wręcz przeciwnie! Stosowanie tej filozofii opiera się na naszych prostych, codziennych wyborach. Pozbyciu się nadmiarów i nie marnowaniu niczego. Od Ciebie zależy, czy dołączysz do osób wdrażających tę filozofię w swoim życiu. A przy najmniej zachęcam Cię do spróbowania i sprawdzenia czy życie w duchu minimalizmu sprawi, że poczujesz się lepiej!