Psychologia koloru od lat zajmuje się badaniem, jak kolory wpływają na człowieka. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nasza podświadomość działa i intuicyjnie odczytujemy znaczenie niektórych barw. Noszone przez nas ubrania nie są więc kwestią przypadkowego wyboru, gustu lub panującej mody. Zmienność koloru ubioru jest najczęściej wyrazem naszego aktualnego stanu psychicznego, emocjonalnego i naszej osobowości. Dlatego, moim zdaniem, ważna jest znajomość symboliki chociażby podstawowych kolorów, by w odpowiedni sposób wykorzystywać ich moc, ale też lepiej komunikować się z innymi osobami (a szczególnie z odmiennych kultur). Warto też wiedzieć co kolory ubrań mówią o Tobie?
[wcpscwc_pdt_slider type=”bestselling”]
Kolory i ich znaczenie
Wpływ kolorów na nasze życie ma źródła w podświadomości i w organicznej reakcji organizmu. Jedne, m.in. czerwień, żółć, pomarańcz działają pobudzająco, przyspieszając metabolizm i angażując do działania, a inne, jak zieleń czy błękit wpływają na nas kojąco i wyciszająco. Postrzeganie kolorów ma również swoje źródła w tradycji i kulturze. U nas biel jest kolorem niewinności, podczas gdy w kulturze hinduskiej jest to kolor śmierci. W Chinach panny młode wybierają na suknię ślubną kolor czerwony. Konotacje kulturowe symboliki poszczególnych barw są zakorzenione w nas bardzo głęboko. Inaczej będą odczytywać barwy osoby z naszego kręgu kulturowego, a inaczej ludzie spoza niego. Pamiętajmy o tym dokonując wyboru koloru ubrań na poszczególne okazje czy to zawodowe czy prywatne. Nie kierujmy się w naszych wyborach tylko tym co modne! Łatwo możemy kogoś urazić albo stracić przewagę w negocjacjach biznesowych. Ale… jeżeli nie zbagatelizujemy symboliki kolorów możemy dużo zyskać!!!
Czerń. W naszej kulturze to kolor elegancji i powagi, ale także smutku i nocy. Jest też kojarzony z luksusem i prestiżem, a ludzie ubrani w czerń są postrzegani jako sumienni i zdyscyplinowani. Czarny to również kolor artystów i ludzi egocentrycznie skupionych, by w twórczym odosobnieniu zebrać energię do działania. Jednocześnie jest to kolor, który chętnie wybierają osoby chcące zamanifestować swoje zdanie i pokazać dominację. To dlatego kolor ten jest chętnie wybierany przez zbuntowane nastolatki, które w ten sposób pragną pokazać swoją niezależność.
Biel. Kolorem przeciwstawnym czerni jest biel, symbolizująca czystość i niewinność. Biel uosabia oczekiwanie na nowe wrażenia i nieznane emocje. Dlatego w naszej kulturze białe stroje wybieramy na takie uroczystości jak chrzciny, komunie czy śluby. Osoby ubrane w biel są postrzegane jako osoby uczciwe i zrównoważone. To również kolor optymistów, którzy nie chcą podporządkować się presji i uparcie dążą do wolności. Biel sprawia wrażenie wielkiej odświętności, ekskluzywności i wyjątkowej elegancji.
Szary jest barwą pośrednią pomiędzy białym a czarnym. Symbolizuje dążenie do równowagi wewnętrznej i wyciszenia. Osoby wybierające szare ubrania nie chcą głośno i wyraźnie manifestować swoich uczuć oraz potrzeb. Nienawidzą krzyku, chaosu i nieporządku. Często są introwertycznymi realistami, którzy boją się marzyć, starają się dobrze spełniać swoje obowiązki, są skrupulatni, pracowici, odpowiedzialni. Nie bez powodu szarości i beże należą do kanonu typowych kolorów biurowych.
Czerwień to kolor ognia, władzy, odwagi, pasji i namiętności. To barwa działająca pobudzająco, zmuszająca do działania i do podejmowania szybkich decyzji. Osoby noszące czerwień zwracają na siebie uwagę, a brunetka ubrana w czerwoną sukienkę od razu nasuwa skojarzenia z ognistym charakterem i pasją do działania. Ubierając czerwień pod wpływem nastroju dodajemy sobie energii i pewności siebie.
Pomarańcz symbolizuje potrzebę osiągnięcia celu, dążenie do sukcesu. Jest to kolor szczęścia, optymizmu, a także dużej witalności. Czy wiesz, że pomarańcz jest najmocniej działającym kolorem antydepresyjnym? Potrafi przebudzać z wewnętrznego odrętwienia i uaktywniać. Jest też stosowany jako kolor ostrzegawczy! Ubrania w kolorze pomarańczowym silnie nas energetyzują i pozytywnie nastawiają 🙂
Żółty – barwa słońca symbolizująca nadzieję wschodzącego dnia, aktywność, działanie i radość. Osoby noszące ubrania w żółtym kolorze mają dużą potrzebę kontaktów z otoczeniem i często są postrzegane jako „dusze towarzystwa”. Kolor żółty jest też barwą złośliwości 🙁 🙂 („żółć mnie zalewa”). Ale … prawdą jest też, że kolor żółty pomaga i dobrze się sprawdza podczas trudnych rozmów, negocjacji czy mediacji. Dlatego jeżeli chcemy załatwić ważną sprawę wybierajmy żółty!
Złoty to kolor symbolizujący posiadanie, przepych, ale niestety użyty w nadmiarze może symbolizować zły gust czy wręcz kicz. Inna ważna symbolika tej barwy to potrzeba bycia chwalonym i docenionym. Złoty to też bardzo modny kolor. Umiejętnie noszony dodaje dużo klasy!
Zieleń. W opozycji do czerwieni jest zieleń. To jeden z kolorów, który działa na nas kojąco. Symbolizuje przyrodę i wewnętrzną harmonię. Zielony to również kolor nadziei i szczęścia, powodzenia. Osoby ubrane na zielono są postrzegane jako osoby spokojne i zrównoważone. Wynika to ze skojarzeń z naturą, która działa na nas właśnie w taki sposób. Jasna zieleń symbolizuje młodość i energię, a jej głębsze odcienie kojarzą się z ambicją, wiarygodnością i chęcią rozwoju. Zielony to też pieniądze i dobrobyt! Pomaga w podejmowaniu słusznych decyzji… Zieleń, jest obecna wszędzie!
Granat – mój ulubiony 🙂 – to kolor symbolizujący odpowiedzialność, wewnętrzne uporządkowanie. Osoby, dla których ulubionym kolorem jest granat, lubią kontrolować świat zewnętrzny, mają cechy szefów i często w specyficzny sposób okazują swoją dominację. Często są nieszablonowymi twórcami, pasjonuje ich organizacja i zarządzanie, ale… gubią się w szczegółach. Można powiedzieć, że bywają pedantyczni jeśli chodzi o drobiazgi.
Niebieski – kolor nieba, wody i obrazuje żywioły, które symbolizują twórczość i działanie. Jest więc kolorem artystów i marzycieli, ludzi nieszablonowych i kreatywnych. Rutyna bardzo ich przytłacza. Osoby noszące często ten kolor bywają też nazbyt wrażliwe i utopijne. Jednak potrafią znaleźć nietypowe, twórcze rozwiązania w trudnych sytuacjach.
Fiolet jest kolorem wywołującym skrajne emocje. Czy wiesz, że jest jednym z najrzadziej noszonych kolorów ubrań? Wyjątkiem jest ten sezon, gdzie Pantone ogłosił Ultra Violet kolorem roku 2018! Fiolet symbolizuje odejście od świata materialnego i potrzebę poszukiwań duchowych, zgłębiania psychologii czy innych tajemniczych zjawisk. Symbolizuje mistycyzm. Osoby wybierające fiolet są z reguły bardzo wrażliwe, mają doskonałą intuicję oraz przypisuje im się zdolności paranormalne. W symbolice ezoterycznej fiolet jest barwą Trzeciego Oka (związanego z wewnętrznym widzeniem).
Brąz to barwa Ziemi symbolizująca stabilność i spokój. Osoby, które noszą dużo ubrań w kolorze brązu często mają kompleksy i zahamowania wewnętrzne, niejednokrotnie wynikające z ciężkich doświadczeń. Osoby lubiące kolor brązowy dbają o swą stabilność materialną i bardzo im zależy na tym, by dobrze radzić sobie w sprawach zawodowych, są świetnymi i niezwykle sumiennymi pracownikami. Praca bywa dla nich ucieczką przed samotnością czy problemami emocjonalnymi. Trudno się zaprzyjaźniają, można jednak polegać na ich lojalności oraz odpowiedzialności.
Róż barwa czystej miłości, wrażliwości i niewinnego, dziecięcego sposobu pojmowania świata. Róż symbolizuje osoby ciepłe, marzycielskie ale i beztroskie. Są ufni i bezbronni, wobec przemocy czy brutalności i „zakochują się po uszy”. Poszukują bezpieczeństwa i opiekuńczości. Różowy kolor podkreśla potrzebę przestrzeni do działania i wykazania swoich możliwości. Róż to mieszanka bieli i czerwieni.
Jak wykorzystać wiedzę o kolorach?
Skoro wiesz już, jak kolor ubrań wpływa na to, jak postrzegają Cię inni, to czas przyjrzeć się zawartości szafy. Zobacz, jakie kolory w niej dominują i zastanów się, co te kolory mówią o Tobie. Jeśli zgadza się to z Twoim charakterem i tym, w jaki sposób chcesz być postrzegana, to świetnie! Może się jednak okazać, że to, co widzisz w swojej szafie nie do końca pasuje do tego, jak chcesz być odbierana. Duże znaczenie może to mieć w Twojej pracy, szczególnie wtedy, gdy jednym z istotnych jej elementów jest kontakt z ludźmi, klientami, kontrahentami. Jeśli odpowiadasz za sprzedaż, to czerwień i biel będą jak najbardziej na miejscu. Jeśli jednak zajmujesz się reklamacjami czy masz kontakt z osobami, które najczęściej są zdenerwowane i niezadowolone z obsługi, to może warto byłoby ubrać coś zielonego? Wówczas kojąco zadziałasz na ich podświadomość i w ten sposób może uda Ci się uniknąć awantury?
Wybierając swoje kolory pamiętaj również o tym, żeby łączyć ubrania w zestawy w taki sposób, by pasowały nie tylko do sytuacji, ale również do Twojego typu urody. Pisałam już o tym w artykule jak łączyć kolory w ubraniach, więc zajrzyj tam, jeśli chcesz wiedzieć jak typy urody determinują odcienie, które powinnaś wybierać. Kolor w stroju, modzie jest zawsze pewnym komunikatem. Daje przekaz, kim jest osoba, która nosi taką, a nie inną barwę. Czasem potrafimy z niej nawet wywnioskować jaki jest jej status społeczny i ekonomiczny. Jedno jest pewne: kolor ubrań ma znaczenie i warto o tym pamiętać wybierając ubrania dla siebie!