Jak łączyć kolory w ubraniach?

Jak łączyć kolory w ubraniach?

W jednym ostatnich wpisów pisałam o tym, jak stworzyć minimalistyczną szafę. Dziś chciałabym nieco rozwinąć temat kolorów, który jak ustaliłyśmy stanowi punkt wyjścia do tworzenia naszej wymarzonej,  minimalistycznej szafy. Kolorystyka ubrań, które znajdą się w Twojej capsule wardrobe wpływa bowiem nie tylko na Twój wygląd, ale i na Twoje samopoczucie. Umiejętna gra kolorem to też najlepszy i najprostszy sposób na podkreślenie naszych atutów, wyeksponowanie naszej urody i kamuflaż tego czego nie chcemy eksponować. Jak dobierać kolory ubrań?

Jakim typem urody jesteś?

Wybór kolorów ubrań w szafie zależy nie tylko od Twoich preferencji kolorystycznych, ale również, a może nawet przede wszystkim, od tego, jakim typem urody jesteś. Nie od dziś bowiem wiadomo, że to typ urody sprawia, że w niektórych barwach wyglądamy lepiej niż w innych. I choć niektórzy próbują przekonywać nas, że lepiej nosić to, co nam się podoba, to jednak jest to tylko częściowa prawda. Zły dobór kolorów może bowiem podkreślić niedoskonałości naszej cery, pogłębić cienie pod oczami czy uwydatnić bladość skóry. W źle dobranych ubraniach zamiast zwracać na siebie uwagę świetną prezencją, będziesz powodować pytania o to, czy aby na pewno dobrze się czujesz, bo coś kiepsko dziś wyglądasz. Czy tego właśnie chcesz? Z pewnością nie!

Na szczęście bardzo często już sama intuicja podpowiada nam, które kolory są nam przeznaczone. To w tych ubraniach czujemy się atrakcyjnie i chętnie zakładamy je na siebie. W moim przypadku tymi kolorami są granat, szarości, czerń i biel, bo bez wątpienia mogę stwierdzić, że jestem typową zimą (choć niektórzy próbują „przerobić” mnie na jesień). Lubię zimne kolory i w nich dobrze się czuję. A Ty? Jakim typem urody jesteś?

typy urody

Zauważ, że patrząc na pory roku mamy dwa typy zimne (lato i zima) oraz dwa typy ciepłe (wiosna i jesień). Jest to bardzo ważna informacja, gdyż to właśnie ona determinuje rodzaj kolorów i ich odcieni, które powinny się znaleźć w Twojej capsule wardrobe.

Jak łączyć kolory?

Już wiesz jaki typ urody reprezentujesz. Teraz więc czas na sprawdzenie, które kolory będą się z nim najlepiej komponować. Naczelną zasadą jest ta, która dotyczy łączenia barw ciepłych z ciepłymi i zimnych z zimnymi. Stosując ją na pewno będziesz dobrze wyglądać. Jednakże kolory charakteryzują się nie tylko temperaturą, ale i nasyceniem. Gdy przyjrzysz się poniższym paletom kolorystycznym zauważysz, że kolory dla zimy są mocniejsze, a te dla lata mniej nasycone, delikatniejsze, jakby nieco rozmyte.

kolory dla zimy i lata

 

Podobną zależność możesz zauważyć w kolorach dla wiosny i jesieni. Tutaj co prawda nasycenie jest zbliżone, ale kolory jesieni są zgaszone, jakby przybrudzone, a kolory wiosny są czystsze i świeższe.

kolory dla wiosny i jesieni

 

Jak widzisz w każdej z tych palet jest ogromna różnorodność kolorów. W każdej występują wszystkie kolory podstawowe, ale jednak znacząco się od siebie różnią. I wcale nie musi być tak, że masz w swojej szafie feerię barw, istną tęczę i przedstawiciela każdego koloru z palety dopasowanej do Twojego typu urody. Możesz wybrać 2 czy 3 kolory z palety jako podstawowe dla Ciebie i na nich oprzeć swoją bazę ubraniową. Ważne, by miały one podobne nasycenie i temperaturę, po to byś mogła je ze sobą łączyć. Jeżeli na początku nie będziesz czuła się zbyt pewnie w łączeniu różnych kolorów, to staraj się łączyć tonacje, a nie konkretne kolory. Jeżeli wybierzesz, dla bazy, stonowane kolory, to spróbuj je ożywić jakimś śmiałym, kolorowym dodatkiem. I odwrotnie, jeżeli wybierzesz bardziej kolorową bazę, zawsze możesz ją trochę stonować spokojnymi dodatkami.

Tymi dodatkami-akcentami mogą być nie tylko torebka czy apaszka, ale też bluzka czy żakiet w kontrastowym kolorze. Pamiętaj, akcenty przykuwają uwagę. Dlatego powinny znaleźć się w tych miejscach, które chcesz wyeksponować. Na przykład jeżeli masz szczupłą talię, to szeroki pasek noszony w talii doskonale ją podkreśli. Ale jeżeli wolałabyś nie eksponować talii, masz szczupłe biodra i lubisz paski, to opuść go trochę poniżej talii, nie zapinaj zbyt mocno, zbluzuj bluzkę nad nim i gwarantuję, że Twoja sylwetka wysmukleje. Pamiętaj też, że ciemne kolory optycznie wyszczuplają, a jasne poszerzają. Moja rada, jeżeli już dokonasz wyboru podstawowej bazy kolorystycznej to, żeby nie było nudno, czasami zaszalej, postaw na jakąś część garderoby w odważniejszym kolorze, na niekonwencjonalne zestawienia kolorów! Ale zawsze ciepłe z ciepłym, zimne z zimnym! Eksperymentuj! Dzięki temu uda Ci się stworzyć szafę idealną, dopasowaną do Ciebie, Twoich gustów i upodobań. Szafę, w której wszystko będzie do siebie pasować, a Ty przestaniesz mieć poranny problem: czy ta bluzka pasuje do tych spodni? Czyż nie brzmi to kusząco?

Karl Lagerfeld powiedział: „Chcę, żeby wszyscy nosili to, na co maja ochotę, i łączyli style wedle własnego uznania. Dla mnie to właśnie stanowi istotę nowoczesności.”