Przejdź do treści

Ekologiczny styl życia a ubrania – jak to pogodzić?

Ekologia i zakupy, w tym  ubrań, to dla wielu osób pojęcia, które kłócą się ze sobą. Zakupy, ale dodajmy przymiotnik częste, to jeden z elementów konsumpcjonizmu, który leży daleko od postaw proekologicznych. Nie da się jednak ich uniknąć. Codziennie jako konsumenci dokonujemy wyborów co zjeść, w co się ubrać… Jak pogodzić ekologiczny styl życia i bycie modnie ubraną? By być ECO i żyć w zgodzie z naturą wystarczy kilka prostych zasad, które bez problemu i bez większych wyrzeczeń możesz wprowadzić w swoje życie.

Lepiej mniej, a lepszej jakości

Jednym z filarów ekologicznego podejścia do życia jest świadome wybieranie produktów. Czy kupujemy artykuły spożywcze, środki czystości, czy też odzież zwracajmy uwagę na to, z czego są wyprodukowane oraz czy posiadają certyfikaty eco (certyfikaty stanowią gwarancję, że te produkty zostały wyprodukowane w sposób przyjazny środowisku).

Wybierajmy produkty lepszej jakości. Bo… mniej wtedy kupujemy i mniej produkujemy odpadów, a dzięki temu chronimy nasze środowisko i siebieJ Poza tym ubrania dobrej jakości dłużej nam służą i cieszą doskonałym wyglądem, nie tracąc fasonu, koloru . Nie musimy zatem co chwilę dokonywać ponownych zakupów, wyrzucając po kilku praniach zniszczonego T-shirta do śmieci.

Naturalne tkaniny to podstawa

Nasze samopoczucie i stan zdrowia zależą nie tylko od tego jak się odżywiamy, ale również od tego w co się ubieramy. Ważne jest z jakich materiałów wykonana jest nasza odzież. Do zakupów zdrowej żywności już się przekonaliśmy. A co z ubraniami? Dlaczego warto zwracać uwagę na skład tkanin i kupować ubrania z materiałów naturalnych, a najlepiej z organicznych? Czy wiesz, że większość substancji zawartych w materiałach, z których uszyte są nasze ubrania, jest wchłaniana przez skórę do organizmu? To już nie tylko powierzchowne działanie, które zmyjemy pod prysznicem! Dlatego warto wiedzieć, które materiały są dla nas bezpieczne i z uwagą przyglądać się tkaninom, z których są one wykonane.

Akryl, poliester i inne sztuczne włókna z reguły nie są produktami ekologicznymi (pojawiają się już coraz częściej sztuczne włókna pochodzące np. z recyklingu). Są one całkowicie chemicznie przetwarzane, a do ich produkcji wykorzystywane są pochodne ropy naftowej. Często powodują podrażnienia skóry, nadmierną potliwość, gdyż nie mają właściwości oddychających. Mają one niską higroskopijność i dodatkowo lubią się elektryzować. Proces utylizacji jest bardzo skomplikowany. Nie są to więc tkaniny eko.

Przeciwieństwem są bawełna organiczna, wełna, len, konopie, bambus, Lyocell czy szlachetny jedwab. Włókna naturalne pochodzące z upraw organicznych oraz tkaniny z nich wyprodukowane charakteryzują się tym, że skóra w nich oddycha, są przyjemne i komfortowe w noszeniu, bardziej trwałe i wytrzymałe. Czy wiesz, że włókna bawełny organicznej, które nie mają styczności ze środkami chemicznymi, są silniejsze, bardziej sprężyste i odporne na rozciąganie? Mokre stają się o ok. 30% mocniejsze niż suche! Znoszą więc liczne prania nie tracąc swoich właściwości ani kolorów. Bawełna organiczna jest już coraz bardziej popularna, natomiast ubrania z Lyocellu, bambusa, lnu czy konopi wciąż nie są  na rynku wystarczająco powszechne. A szkoda 🙁

Chemia, w tym ostra, niestety jest wykorzystywana też przy produkcji niektórych włókien naturalnych. Dlatego chcąc prowadzić ekologiczny styl życia powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na rodzaj tkaniny, ale również sposób jej produkcji. Istnieją specjalne certyfikaty np. GOTS czy Naturtextil, które są gwarancją organiczności procesu produkcyjnego. Jeśli więc znajdziesz tkaninę z takim certyfikatem, to możesz mieć pewność, że jest to tkanina naturalna wyprodukowana w sposób organiczny w całym procesie i przyjazna środowisku.

Ekologiczne życie a capsule wardrobe

Biorąc pod uwagę jakość ubrań ekologicznych warto zauważyć, że zawartość szafy wcale nie musi być pokaźna. Jest to dość istotne, bo niestety w naszym współczesnym świecie ekologiczne życie wymaga pewnych kompromisów. Produkty uznawane za ekologiczne są droższe od tych masowo produkowanych dla popularnych sieciówek. Oznacza to jednak, że przez długi czas zachowają one swoje walory i dzięki temu mogą być świetną podstawą do stworzenia capsule wardrobe. O tym, jakimi zasadami kierować się przy wyborze podstawy do garderoby kapsułowej dowiesz się z artykułu droga do minimalizmu w modzie.

Zdarza Ci się wyrzucać ubrania? Za małe, za duże, niepotrzebnie kupione, jednak nienoszone? 

Zmień zwyczaj i nie wyrzucaj! Oddaj je komuś innemu! Daj im szansę na „drugie życie”. Zawsze znajdziesz osobę, której przydadzą się takie ubrania, które Ty chcesz usunąć ze swojej szafy. Jeśli nie koleżance, mamie czy dzieciom przyjaciółki, to oddaj jednej z organizacji charytatywnych. Jest ich bardzo dużo i wspierają naprawdę potrzebujących!  My na przykład w ramach Akcji MAAM 2=1 współpracujemy polską filią stowarzyszenia Dress for Success wspierającego kobiety. Przyłącz się!  

Jak widzisz ekologiczny styl życia, minimalizm i bycie dobrze ubraną doskonale się uzupełniają! I nie jest to takie trudne do wdrożenia!!! Świadomych osób, starających się żyć w tym duchu z dnia na dzień przybywa! jestem przekonana, że świadomość społeczna będzie rosła i w końcu uda się zahamować dewastację środowiska naturalnego, za którą jesteśmy odpowiedzialni wszyscy. I to nie wielkie spektakularne akcje ochrony środowiska tylko się liczą. Pamiętaj! Wystarczy, że będąc na kolejnych zakupach wybierzesz odpowiedzialnie włączysz się w nurt dbania o nas, o środowisko. Taka mała cegiełka, a tak wiele znaczy!

Dodaj komentarz