Przejdź do treści

Analiza kolorystyczna – sprawdź, co do Ciebie pasuje

Czas wiosenny zwykle daje nam dodatkową energię i dodaje nam motywacji do zmian. Jest też często pretekstem do przejrzenia własnej garderoby, bo ciężkie zimowe rzeczy zastąpią na wieszakach te lżejsze, często już nie tylko wiosenne, ale i letnie. Myślę, że taki wiosenny przegląd szafy to świetny pretekst do tego, by przyjrzeć się jej z uwagą i zastanowić się, czy rzeczy, które się w niej znajdują, rzeczywiście pasują do Ciebie. Dziś zapraszam na analizę kolorystyczną, bo w tym sezonie, zgodnie z tym co pisałam w artykule: Trendy w modzie wiosna/lato 2019, ma być na naszych ulicach bardzo kolorowo.

Analiza kolorystyczna – o co w tym chodzi?

Analiza kolorystyczna to nic innego jak sprawdzenie, które kolory do Ciebie pasują. Możesz to w prosty sposób ocenić, w domowych warunkach, na podstawie obserwacji i analizy Twojego koloru cery, włosów i oczu.  Świadomość, które kolory są Twoje bardzo ułatwi Ci uporządkowanie szafy i stworzenie własnego, przemyślanego stylu ubierania. I pamiętaj, że masz analizować, które kolory do CIEBIE pasują, a nie to, czy masz w szafie ubrania, które dają się fajnie zestawić. Tym zajmiesz się później, komponując dopasowane do Ciebie kolory ubrań w zestawy. Teraz musisz skupić się na sobie.

Najczęściej instynktownie czujemy, że pewne kolory do nas pasują i czujemy się w nich dobrze, a inne nie. Na co dzień intuicyjnie dobieramy barwy i odcienie, które podkreślają naszą urodę (to najczęściej te, w których się sobie podobaszJ). Zastanawiasz się jednak jakie są zasady, na podstawie których możesz profesjonalnie określić odpowiednią dla Ciebie paletę kolorów? Jak określić i scharakteryzować swój typ urody? Jak zweryfikować w domowych warunkach czy Twoja intuicja jest w zgodzie z zasadami analizy kolorystycznej?

Zacznijmy od intuicji. Zastanów się, w których kolorach czujesz się dobrze. Zwróć uwagę na to, czy są to barwy ciepłe czy zimne, określ ich nasycenie oraz to, w jakim nastroju chętnie zakładasz ubrania tego koloru na siebie. To pozwoli Ci odkryć faworytów, co z kolei ułatwi przeprowadzenie dalszej analizy. Kolejny krok. Podziel swoje ubrania na trzy grupy. Odłóż ubrania w ulubionych kolorach na jedną stronę, te najmniej lubiane na drugą, a po środku zostaw ubrania w tych kolorach, w stosunku do których Twoje uczucia są ambiwalentne. Jestem bardzo ciekawa, która sterta jest największa 😉 (u mnie zawsze ta z ulubionymi kolorami, przez co moja szafa jest w większości „szaro-bura” dominują w różnych odcieniach granat, szary i czarny plus jasne basic’i :)).

[wcpscwc_pdt_slider type=”bestselling”]

Typ urody – czy wiesz jakim jesteś?

Oprócz przejrzenia tego, co masz w swojej szafie, warto byłoby także dowiedzieć się, jakim typem urody jesteś. Co prawda w większości przypadków intuicyjnie dobrze dobieramy kolory ubrań do swojego typu urody, ale warto sprawdzić, czy nasza intuicja się nie myli. Zerknij też do jednego z wcześniejszych wpisów i zobacz jakim typem urody jesteś.

Poznanie Twojego typu urody pozwoli Ci sprawdzić, czy dobrze podzieliłaś ubrania na te, które powinnaś nosić i na te, których absolutnie zakładać nie możesz, jeśli chcesz wyglądać dobrze. Wiedza ta przyda się również do tego, by zdecydować co zrobić z ubraniami ze środkowej sterty, skoro sama nie umiałaś dokonać wyboru. W ich segregacji możesz się bowiem wesprzeć paletami barw charakterystycznymi dla danej pory roku. To bardzo pomocne narzędzia, które pomagają stworzyć zestawy ubrań najlepiej pasujących do Ciebie.

Jak samodzielnie przeprowadzić analizę kolorystyczną – krok po kroku ?

Krok pierwszy 

Jak zwykle od odpowiedniego przygotowania się. Musisz mieć lustro, najlepiej duże, bo musisz się w nim widzieć co najmniej od czubka głowy do szyi i dekoltu. Lustro ustaw tak, byś siedziała przodem do światła. Wykorzystaj dzienne światło i kilka kolorystycznych „atrybutów”, które zastąpią profesjonalne chusty do analizy kolorystycznej – mogą to być Twoje apaszki, ubrania, okładki książek czy kolorowe kartki papieru (A4). Ważne, by były w ciepłych i zimnych odcieniach, które potrafisz rozróżnić i każdy najlepiej w jednym kolorze. Jeżeli masz wątpliwości czy właściwie oceniasz temperaturę koloru wybierz się do najbliższego sklepu papierniczego i zakup kartki A4 w kolorach zimnych: szarym, chłodno – błękitnym, lodowato fioletowym i ciepłe: złotym, ciepło-beżowym, trawiastą zieloną, słoneczną pomarańczową.

Teraz kolej na bardzo dokładne zmycie całego makijażu, twarz musi być naturalna i bez opalenizny. Dobrze, żebyś też miała naturalne swoje brwi (bez henny). Jeżeli, któryś z tych warunków nie zostanie spełniony miej świadomość, że Twoja analiza będzie trochę zniekształcona. Włosy „odsuń” z twarzy, zawiąż w kucyk i przytrzymaj opaską (najlepiej gdyby były niewidoczneJ).

Tak przygotowana rozpoczynasz zabawę – swoją analizę kolorystyczną.

Krok drugi – musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakim typem kolorystycznym jesteś: chłodnym czy ciepłym?

Przyłóż do twarzy coś w kolorze stalowym lub szarym, następnie złotym lub ciepło-beżowym. Oceń, w którym czujesz się lepiej, w którym Twoja twarz wygląda bardziej wypoczęta, kolor oczu jest bardziej widoczny, a skóra nabiera zdrowego blasku? Powtórz tę samą czynność z innymi kolorami na przemian ciepłymi i zimnym (zapisuj sobie na kartce, w których kolorach czujesz się lepiej). Jeżeli przeważają wyniki, że czujesz się lepiej w zimnych kolorach niż ciepłych sugeruje, że jesteś typem chłodnym i na odwrót.

Teraz kolej na analizę wewnętrznej części nadgarstka. Oceń w jakim kolorze są żyłki w tym miejscu? Zielonkawe wskazują na ciepły typ, niebieskawe na chłodny. Twoje oczy? Chłodne typy kolorystyczne mają zimne kolory oczu np. niebieskie, szare np. Marion Cotillard. Ciepłe natomiast na ogół zielonkawe, bursztynowe czy piwne np. Charlize Theron. Dla typu urody ważny jest też kolor oprawy oczu i włosy (jeżeli farbujesz włosy obserwuj odrosty). Jeżeli Twoje włosy i oprawa oczu są jasne, ale w odcieniach szarości tzw. “mysie” (od jasnych po ciemne blondy) lub bardzo ciemne, czarne, brązowe oznaczają chłodny typ, a jeżeli są w odcieniach ciepłych blondów, rudości czy ciepłych brązów, to wskazują na ciepły typ urody.

Krok trzeci – określ jaką porą roku jesteś.

Dlaczego warto wiedzieć jaką porą roku jesteśmy? Bo kolory i ich nasycenie mają swoje odpowiedniki w porach roku. I dlatego, gdy będziesz wiedzieć, jaką porą roku jesteś, łatwiej będzie Ci wybierać Twoje kolory J. Będzie to bardziej obrazowe i intuicyjne. Szybko ocenisz, czy dany kolor i odcień do Ciebie pasuje. I mamy tu bardzo prosty podział. Ciepłe typy kolorystyczne to wiosna i jesień, a zimne to lato i zima. Którym jesteś?

Pani Wiosna jest delikatna i subtelna. Ma oczy w intensywnych kolorach błękitu, jasnego brązu lub zieleni. Jej włosy są od bardzo jasnych, ciepłych blondów przez rudości, po jasny brąz. Nigdy nie są ciemne. Cera wiosen jest słoneczna, pełna blasku i zdrowia. 

Pani Jesień jest bardziej wyrazista od wiosny. Ma oczy od jasno-niebieskich, przez zielone, piwne, po brązowe (często ma zażółcone bielma). Kolor jej włosów przechodzi od jasnych rudości po głębokie, ciepłe brązy. Jej cera jest bardzo jasna, sprawiającą wręcz wrażenie anemicznej lub ( jak na przykład u Latynosek) śniada. Jesienie często mają piegi. 

Pani Lato jest z reguły szarawa, popielata. Ma oczy niebieskie, szaro-niebieskie, szaro-zielone lub orzechowe. Jej cera jest ziemista (nawet śniada i opalona ma chłodniejszy odcień niż cera wiosny). Włosy  lata są w kolorach chłodnych blondów bo chłodne brązy. Nie są nigdy czarne! 

Pani Zima jest ciemna, zdecydowana kolorystycznie. Ma bardzo wyraźną oprawę oczu. Jej cera jest bardzo jasna lub śniada. Kolory włosów zimy zaczynają się od ciemnych brązów, a kończą na czerni.

Krok czwarty – ostatni, to czas na określenie czy jesteś stonowana, czy kontrastowa.

Kontrastowa wiosna sprawia wrażenie nieco chłodnej, ale dostrzegamy u niej świetlistą, jasną cerę. Ma jasne: niebieskie, zielone lub piwne oczy, które tworzą subtelny kontrast z cerą i włosami. Jej włosy są jasne, z rudymi i miodowymi refleksami (nigdy ciemne). Możemy ją porównać z kolorami kwietnia.

Lubi pastele, ciepłe przygaszone kolory, od świeżego beżu, poprzez łososiowy, karmelowy, ciepłe brązy, aż po złoto. Jednak są to odcienie mniej soczyste niż u stonowanej wiosny. Kontrastowa wiosna powinna dodawać do swoich stylizacji odrobinę szarości, bieli czy czekoladowego brązu. Jest delikatna, dlatego powinna unikać ciężkich, zimnych barw brudnych róży (lepiej sprawdzą się ich ciepłe, pastelowe odcienie). 

Stonowana wiosna kojarzy się ze słońcem. Ma zawsze cerę sprawiającą wrażenie lekko opalonej. Ma włosy najczęściej w odcieniach ciepłego blondu, czasami jasno-brązowe. Jej włosy nigdy nie są ciemne, a oczy zawsze mają czyste, ciepłe odcienie od błękitów, przez zielenie, po piwne. U stonowanej wiosny nic nie wybija się na pierwszy plan, różnice w kolorach pomiędzy oprawą oczu, skórą i włosami są niewielkie.

Jakie lubi kolory? Przede wszystkim słoneczne, lekko połyskujące, świeże, soczyste, lekkie, a nawet przejrzyste. Świetne czuje się kolorze brzoskwini, łososiowym, jasnego beżu, ciepłych szarości, trawiastej zieleni czy ciepłego turkusu. Nie lubi bieli i czerni, zbyt ciemnych i przytłaczających kolorów (zgniłej zieleni, purpury).

Kontrastowa jesień kojarzy się z kolorami złotej polskiej jesieni. Ma jasną cerę, czerwonawą lub sinawą (opala się na czerwono). Czasami jej cera bywa ciemniejsza, ale nigdy tak śniada jak u stonowanej jesieni. Oczy mogą mieć wszystkie kolory, ale zawsze są ciepłe, łagodne często ma lekko żółtawe bielma. Włosy we wszystkich odcieniach pomarańczy i miedzi, od marchewkowych, rudych, poprzez miedziane, po kasztanowe.

Jakie kolory lubi? Przede wszystkim te, w których pozostałe typy kolorystyczne wyglądają z reguły niekorzystnie: ciepłe i ciężkie brązy (karmelowy, rdzawy, miedziany), musztardowy, zgaszony pomarańczowy, stare złoto, zgniłą zieleń, kawę z mlekiem, ciepłe granaty. Nie zaszkodzi lekkie przełamywanie ich szarościami czy czernią. Kontrastowa jesień może dodawać sobie odrobinę błysku, ale zawsze przygaszonego. Zdecydowanie powinna unikać chłodnego błękitu, jasnych, zimnych szarości i śnieżnobiałej bieli. Chłodne barwy są dla niej wyjątkowo nie korzystne, może je dodawać, ale w proporcjach 90% ciepła, 10% chłodu.

Stonowana jesień ma skórę w oliwkowym odcieniu i nigdy nie jest blada. Jej oczy mają zawsze ciepłą barwę głębokiej zieleni czy brązu, bywają też niebieskie. Włosy są jasnobrązowe, ciemnobrązowe, rudawe (ale ciemne), kasztanowe lub orzechowe. Raczej nie występują jasne blondy.

Jakie kolory lubi? Stonowana jesień lubi ciepłe, słoneczne kolory. Jej barwy krążą wokół złota, ceglastych czerwieni, miedzi, pomarańczu, butelkowej zieleni, beży i brązów. Pani stonowana jesień błyszczy. Czego powinna unikać? Chłodu. Ciepłe kolory powinna przełamywać zimnymi, szczególnie w okolicach twarzy.

jakie kolory pasują dla wiosny i jesieni

Kontrastowe lato sprawia wrażenie lekko rozmarzonej i niedostępnej. Kojarzymy ją z końcem lata, wypaloną od słońca przyrodą. Jej cera i lekko popielate włosy są przymglone, trudno określić ich kolor. Oczy ma najczęściej niebieskie, zielono-niebieskie, a rzadziej piwne i w odcieniu zawsze lodowato zimnym. Jej uroda wymaga szlachetnej oprawy. Bez niej zniknie w tłumie.

Jakie kolory lubi? Kolory kontrastowego lata, to głównie zimne i stonowane odcienie. Lubi granat, ciemną zieleń, fiolet, szarości, brudny błękit, trochę brązu, czasami pojawia się odrobina zgaszonego złota w dodatkach. Nie lubi ciepłych odcieni, jesiennych barw, trawiastych zieleni i kontrastowych połączeń typu czysta czerń – czysta biel.

Pani stonowane lato jest delikatna, subtelna, czasami opalona i śniada, ale nie zawsze. Stonowane lato cechuje brak kontrastów (włosy, skóra, oczy w zbliżonych do siebie odcieniach), szarawa, ziemista cera (nawet jeśli opala się na oliwkę, to w porównaniu na przykład z panią wiosną, będzie zawsze bardziej szarawa). Potrzebuje odrobinę koloru z zewnątrz, żeby podkreślić swoją urodę.

Jakie kolory lubi? Jej kolory to chłodne pastele, błękity, blady róż czy oliwka. Może je uzupełniać złotem, szarościami, antracytem czy sosnową zielenią, które dodadzą charakteru subtelnym pastelom. Powinna unikać neutralnych, tzw. nijakich barw (na przykład beżu), ale też czystych, mocnych odcieni każdego koloru (wystarczy je odrobinę przybrudzić, dodać szarości i zaczynają pasować), ciężkich, ciepłych, jesiennych kolorów (musztardy, cynamonu, pomarańczu). 

Kontrastowa zima ma jasną, porcelanową cerę (rzadko oliwkową) tworzącą ostry kontrast z włosami. Ma ciemną oprawę oczu i ciemne włosy od chłodnych brązów, po głęboką prawie granatową czerń. Oczy ma w zimnych odcieniach wszystkich kolorów (niebieskie, zielone, szare, brązowe), bywają też bardzo jasne, sprawiające wrażenie jakby ktoś rozpuścił w nich kostkę lodu. Jest pełna kontrastów i chłodu. Jest zimna jak styczeń.

Jakie kolory lubi? Mało, ale kontrastowe, czyste i zimne kolory. Łączy ze sobą śnieżną biel i kruczoczarną czerń, kobalt i czerń, czerwień i biel. Lubi intensywne barwy jak szmaragd, burgund. Z jasnych barw dobrze czuje się w bardziej „żywych” odcieniach błękitu czy różu. Jeżeli wybiera szarości, to powinna je uzupełnić błyszczącymi, kolorowymi dodatkami. Nie lubi mdłych, przełamanych szarościami barw. Powinna też unikać ciepłych odcieni. Błyszczące złoto w niewielkich ilościach może  urozmaicać jej stylizację.

Stonowaną zimę wyróżnia cera, która zawsze jest śniada. Włosy zawsze ciemne od chłodnych brązów, po głęboką czerń. Oczy ma ciemnozielone, ciemnoniebieskie, piwne, brązowe lub prawie czarne. Patrząc na nią, mimo pewnych ciepłych oznak, przeważa wrażenie chłodu.

Jakie kolory lubi? Wokół stonowanej zimy pełno barw i to tych najmocniejszych, intensywnych. Pięknie prezentuje się w głębokich, lekko błyszczących fioletach, zieleniach, kolorze bakłażana czy owocu granatu. Może lekko ocieplić wizerunek błyszczącym złotem, pomarańczą czy słonecznym żółtym. Powinna zachować proporcje: 70 % chłodnych barw, reszta może być ciepła. Jakich kolorów powinna unikać: mdłych, przełamanych szarością, słabo widocznych, neutralnych. W beżach, brudnych różach, czy szarościach będzie jej nudno i smutno. 

jakie kolory pasują do lata i zimy

Mam nadzieję, że udało Ci się przebrnąć przez wszystkie kroki analizy kolorystycznej i już wiesz tez jakim jesteś typem urody, która paleta jest Twoja J. Traktuj tę analizę jako drogowskaz w poszukiwaniu własnego stylu, budowania swojej szafy kapsułowej. Wiedzę co jest dla Ciebie korzystne, a co nie. Już wiesz ,że moda to zabawa, więc i kolory traktuj na luzie. Nie bój się “pożyczać” ich z innych palet i typów kolorystycznych, eksperymentuj. Łącz kolory zimne z ciepłymi, ale zachowuj proporcje zgodne z Twoim typem urody. Małymi kroczkami dochodź do swojej wymarzonej palety barw. Pamiętaj jednak o podstawowej zasadzie kolory, w które się ubierasz nie mogą odciągać uwagi od Twojej twarzy. Mają z nią współgrać i podkreślać Twoje atuty.

Dobierz zestawy

Analiza kolorystyczna Twojej szafy powinna się zakończyć sprawdzeniem, jakie ubrania przeszły test miłości (te które uwielbiasz) i test dopasowania do typu urody (te, które były na środku, ale pasują do Twojego typu urody). To właśnie te kolory powinny dominować w Twojej garderobie. Teraz czas na to, by z tych ubrań stworzyć zestawy ubrań na każdą okazję.

Przy komponowaniu Twoich strojów możesz kierować się zasadą kontrastu, ale możesz również dobierać ubrania w tych samych kolorach, możesz grać odcieniami, wzorami. Wszystko zależy od tego, co wolisz i w jakich zestawieniach dobrze się czujesz. Pamiętaj również o tym, że niektóre kolory odbieramy intuicyjnie jako łagodne, a inne jako energetyczne, o czym pisałam już we wpisie Co kolorystyka ubrań mówi o Tobie?. Weź również pod uwagę Twoją sylwetkę, szczególnie wtedy, gdy nie jest ona idealna.

Mam też nadzieję, że proponowana przeze mnie analiza kolorystyczna pomoże Ci stworzyć fajne zestawy ubrań, w których nie tylko będziesz się doskonale czuła, ale będziesz również wspaniale wyglądała.

jak określić swój typ urody

Aktualnie w promocji

Dodaj komentarz