Ubrania dla alergików – jak wybrać?

Ubrania dla alergików – jak wybrać?

Liczba alergików rośnie z roku na rok, a objawy, jakie towarzyszą alergii nie należą do przyjemnych. Oprócz kataru siennego czy kaszlu, typowych dolegliwości przy alergiach wziewnych, wiele osób ma bardzo wrażliwą skórę. Bardzo łatwo ulega ona podrażnieniu, pojawia się swędzenie, pieczenie czy drobna wysypka powodująca duży dyskomfort. Aby tego uniknąć warto zadbać o odpowiednie ubrania, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry. Jak wybrać ubrania dla alergików?

Materiały dobre dla alergików

Osoby cierpiące na alergie skórne powinny sięgać po materiały pochodzenia naturalnego i z upraw organicznych. Do ich produkcji  nie stosuje się „ostrej”, nieprzyjaznej chemii. W ubraniach z włókien organicznych skóra może w swobodnie oddychać, dzięki czemu nie ma ryzyka przegrzania czy spocenia, które są pierwszym krokiem w kierunku podrażnień, wysypek i swędzenia. W takich ubraniach skóra nie tylko swobodnie oddycha, ale i nie wchodzi w negatywne reakcje z tkaniną. Dodatkową zaletą włókien organicznych jest też to, że z każdym praniem wzmacnia się ich wytrzymałość. Najlepsze materiały dla alergików to organiczna bawełna, jedwab, lyocell, len, czy wełna, choć ta ostatnia nie zawsze się sprawdza w ubraniach blisko przylegających do ciała, gdyż może „gryźć”.

Warto też wiedzieć, że nie każda bawełna jest dobra dla alergików. Alergicy zdecydowanie powinni wybierać bawełnę organiczną. Jest ona bowiem uprawiana bez użycia chemii uznanej za niebezpieczną, przy zastosowaniu naturalnych nawozów i środków ochrony roślin ulegających biodegradacji (np. chili lub czosnku), a zbiór odbywa się ręcznie. Do barwienia stosuje się naturalne barwniki. Ten sposób uprawy powoduje, że włókna bawełny są pozbawione niebezpiecznych toksycznych dodatków, dzięki czemu są bezpieczne dla człowieka. Ponadto  włókna bawełny organicznej, które nie mają styczności ze środkami chemicznymi, są silniejsze, bardziej sprężyste i odporne na rozciąganie. Mokre stają się o ok. 30% mocniejsze niż suche. Znoszą więc liczne prania, nie tracąc swoich właściwości ani kolorów. Ubrania są trwalsze i dłużej cieszą oko. Nie do przecenienia jest również fakt, że nie mając styczności z chemią i pestycydami bawełna organiczna nie podrażnia skóry, nie powoduje alergii ani uczuleń. Jest w pełni zdrowa i bezpieczna.

Poza tym uprawa bawełny organicznej jest etyczna i bezpieczna dla środowiska, pozwala też na znaczną oszczędność wody przy produkcji, zmniejszając jego zanieczyszczenie. Pamiętajmy, że to właśnie degradacja środowiska naturalnego jest podstawową przyczyną narastającego problemu alergii.

 

bawełna organiczna dla alergików

Wybierając ubrania dla alergików warto również zwracać uwagę na certyfikaty. Najważniejszym międzynarodowym certyfikatem dla tekstyliów ekologicznych jest GOTS -  The Global Organic Textile Standards. Posiadanie takiego certyfikatu jest potwierdzeniem, że tkanina jest w pełni organiczna, a jej producent zachowuje wszelkie standardy nie tylko na etapie uprawy, ale również przetwarzania, pakowania i etykietowania. Czyli w całym procesie produkcji. Takim certyfikatem mogą zostać objęte takie tkaniny jak bawełna, len, konopie, jedwab.

Oprócz tego najważniejszego, ubrania bezpieczne dla alergików mogą mieć również takie certyfikaty jak Oeko-Tex Standard 100, który jest potwierdzeniem, że do produkcji tkanin nie były używane toksyczne środki chemiczne. Niektóre tkaniny mają również certyfikat Naturtextil, którego posiadanie jest dowodem na produkcję w 100% organiczną, bez użycia chemii przez pracowników, którzy mają zagwarantowane godziwe warunki pracy. Certyfikat ten idealnie wpisuje się więc w zasadę fair-trade, której marka MAAM jest zdecydowanym orędownikiem.

Kolory i dodatki dla alergików

Przy wyborze ubrań dla alergików znaczenie ma jednak nie tylko rodzaj tkaniny, z którego ubranie zostało wykonane, ale również jego kolor. Im bardziej naturalna barwa tym lepiej, bo to oznacza, że mniej chemii zostało użyte do uzyskania odpowiedniego jej zabarwienia. Jaśniejsze ubrania to również mniejsze ryzyko przegrzania w lecie, a co za tym idzie spocenia, które może powodować podrażnienia skóry. Niestety często do barwienia tkanin stosuje się dużo nieprzyjaznej chemii. I to te barwniki najczęściej nas uczulają! Dlatego jeżeli jesteś alergikiem bądź ostrożny i dokonuj świadomych wyborów.

Spore znaczenie w ubraniach dla osób cierpiących na alergie skórne mają również wszelkiego rodzaju dodatki, zwłaszcza zamki, guziki, metki, koronki. Mogą być one wykonane z materiałów drażniących delikatną skórę alergików. Dlatego szukając ubrań dla alergików warto sprawdzać etykiety podające skład produktu i sięgać po takie, które nie mają dodatków tego typu.