Dlaczego bawełna organiczna jest lepsza od konwencjonalnej?
Bawełna organiczna jest materiałem, gdzie w procesie i uprawy i produkcji stosuje się naturalne metody. Sposób uprawy bawełny organicznej oraz rodzaj używanych przy tym środków ochrony roślin i nawozów jest bezpieczny dla środowiska, a tym samym dla człowieka.
Czy wiesz, że zanim bawełna otrzyma certyfikat ekologiczny, gleba przeznaczona pod plantację jest poddana 3-letniej kwarantannie, w trakcie której nie mogą do niej trafiać żadne sztuczne substancje. A od momentu wysiewu do chwili produkcji gotowego wyrobu wszystko podlega ścisłej kontroli jakości. Do uprawy używa się naturalnych nawozów i naturalnych środków ochrony roślin, ulegających naturalnej biodegradacji (na przykład czosnku, lucerny, chili czy wyciągu z drzewa neem). W uprawach nie używa się chemii uznanej za niebezpieczną dla środowiska i człowieka. Zbiory bawełny odbywają się ręcznie, a do barwienia służą wyłącznie naturalne, certyfikowane, nietoksyczne barwniki, np. glinki. Dlatego sposób uprawy bawełny organicznej jest bezpieczny dla środowiska. Uprawy ekologiczne pozwalają również na znaczną oszczędność wody. Produkcja bawełny organicznej, certyfikowanej, jest też etyczna – wolna od niewolniczej pracy dzieci i dorosłych.
Czy wiesz, że uprawy bawełny zajmują około 2,5% światowego areału rolnego, ale już na jej pola trafia około 25% środków owadobójczych oraz ponad 10% wszystkich pestycydów używanych na świecie. Dlaczego? Bawełna jako roślina jest bardzo podatna na ataki szkodników i wiele wysiłku trzeba włożyć, by ją przed nimi ochronić. Można robić to różnymi sposobami – naturalnymi tak, jak przy uprawie i produkcji bawełny organicznej lub poprzez stosowanie agresywnych środków chemicznych tak, jak w uprawach bawełny konwencjonalnej. Włókna bawełny pochodzące z upraw konwencjonalnych są silnie zanieczyszczone i wymagają intensywnego, chemicznego oczyszczania przed trafieniem do dalszych etapów produkcji odzieży. Gotowe tkaniny i dzianiny traktuje się kolejną chemią syntetyczną – barwnikami (farbowanie, nadruki) i środkami uszlachetniającymi (na przykład minimalizującymi gniecenie, zmiękczanie).
Wybierając bawełnę organiczną w zamian za wyższą cenę otrzymujemy dużo wyższą jakość. Po pierwsze większą trwałość. Włókna bawełny organicznej, które nie mają styczności ze środkami chemicznymi, są silniejsze, bardziej sprężyste i odporne na rozciąganie. Mokre stają się o ok. 30% mocniejsze niż suche, zniosą więc liczne prania, nie tracąc swoich właściwości ani kolorów. Ubrania posłużą dłużej, dłużej w dobrej kondycji będą cieszyły oko. Po drugie brak alergicznych reakcji skóry. W dobie powszechnych alergii jest to największa zaleta bawełny organicznej, która nie mając styczności z ostrą chemią i pestycydami nie podrażnia skóry, nie powoduje alergii, ani uczuleń. Czyli bawełna organiczna jest w zdrowa i bezpieczna. Kolejnym plusem jest to, że wspieramy też walkę z niehumanitarnymi warunkami pracy na plantacjach konwencjonalnych i pomagamy ratować środowisko. Mówimy NIE wyzyskowi i degradacji środowiska.
Jedwab organiczny, co warto wiedzieć?
Jedwab organiczny jest królem naturalnych włókien. Dodaje szyku. Latem zapewnia miły chłód, a zimą ciepło. Jest bardzo miły i delikatny w dotyku. Nasz jedwabny B-shirt MAAM 6º szyjemy ze 100% organicznego jedwabiu o splocie jersey. Jedwab „Organic silk Jersey 110” jest produkowany w Chinach, kraju naturalnego jedwabiu. Jedwab „Organic silk Jersey 110” posiada certyfikat GOTS. Certyfikat, który potwierdza i gwarantuje jego wysoką jakość ekologiczne pochodzenie i humanitarność całego procesu produkcji dzianiny (od powstawania włókna poprzez przędzenie, farbowanie i tkanie). Wszystkie firmy- ogniwa łańcucha produkcji tego jedwabiu posiadają certyfikat GOTS.
Czym jedwab organiczny różni się od jedwabiu konwencjonalnego?
Przede wszystkim procesem produkcji, wyższą jakością i trwałością przędzy, z której jest wyprodukowany. Dzięki naturalnemu procesowi produkcji jedwabna przędza organiczna jest znacznie wytrzymalsza i bardziej trwała od konwencjonalnej. Do produkcji jedwabiu organicznego nie wykorzystuje się szkodliwych, dla środowiska i ludzi, substancji chemicznych i pestycydów. Warunki pracy w całym procesie produkcji są wolne od niewolniczej pracy dorosłych i dzieci. Produkcja jedwabiu organicznego spełnia wszystkie kryteria ekologiczne i socjalne wymagane przez GOTS.
Wybierając jedwab organiczny otrzymujemy najwyższą jakość, a dodatkowo przyczyniamy się do ochrony środowiska. Wspieramy też walkę z nieludzkimi warunkami pracy panującymi przy procesach konwencjonalnych. Unikamy ostrej chemii!
Jak dbać o jedwab?
Producent zaleca pierwsze pranie przed rozpoczęciem użytkowania wyrobów z jedwabiu organicznego. Dzięki temu włókna jedwabne staną się mocniejsze i trwalsze. Jedwab należy prać delikatnie, ręcznie, w letniej wodzie (30ºC), przy użyciu łagodnych detergentów najlepiej przeznaczonych do prania jedwabiu. Dodatkowo, z własnego doświadczenia, sugerujemy po upraniu w środku piorącym dwukrotne płukanie, a do ostatniego płukania można dodać delikatny środek zmiękczający. Jeżeli pierzemy dzianinę jedwabną nadmiar wody należy delikatnie odcisnąć, a następnie suszyć bluzkę w stanie leżącym (nie pionowo i nie na wieszakach!). Rozkładając bluzkę do suszenia nadajemy jej właściwy- oryginalny kształt, prostujemy szwy. Natomiast ubrania z tkanin jedwabnych najlepiej wieszać na wyprofilowanych wieszakach z wodą i lekko roztrzepać (tak by tkanina nie sklejała się). Dzięki takiemu procesowi unikamy prasowania! Jeżeli jednak uznasz, że należy bluzkę uprasować rób to delikatnie, żelazko nie może być zbyt gorące, nie dociskaj też zbyt mocno tkaniny żelazkiem. Jedwab, podobnie jak kobiety, lubi delikatność!
Co to jest Lyocell?
Lyocell to naturalne włókno z celulozy drzewnej, III generacji. Zamiennie używa się też nazwy Tencel. Lyocell to wyjątkowy materiał. Jest niezwykle wytrzymały, higieniczny i posiada właściwości antyalergiczne. Do tego jego produkcja jest najbardziej ekologiczna ze wszystkich, ponieważ w trakcie procesu wyeliminowano toksyczne substancje, zastępując je organicznymi (tzw. NMMO) oraz zużywa się mało wody (260l/kg). Wyrobów z Lyocellu właściwie nie trzeba prasować. Doskonale rozprostowują się pod wpływem temperatury ciała. Odzież z lyocellu, poddana kompostowaniu, ulega biodegradacji zaledwie w ciągu 6 tygodni! Lyocell łączy zalety bawełny i wiskozy. Włókna Lyocell w optymalnym stopniu pochłaniają i odparowują wilgoć oraz regulują temperaturę, dzięki czemu Lyocell nadaje się na każdą porę roku, a dodatkowo jest bardzo wytrzymały nawet gdy jest wilgotny. Porównuje się też go do jedwabiu ponieważ zimą grzeje, a latem chłodzi! Lyocell idealnie nadaje się na odzież, która będzie miała bezpośredni kontakt ze skórą. Dzięki swoim antyalergicznym właściwościom zalecany jest osobom z alergiami skórnymi.
Tkaniny/dzianiny organiczne, produkowane z naturalnych włókien.
Co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz nosić ubrania z materiałów organicznych?
Z uwagi na organiczny proces produkcji, nie stosowanie agresywnych środków chemicznych, zostały przyjęte normy, że tkaniny organiczne mogą w procesie prania w wodzie ulec skurczeniu do 5%. Co to oznacza, to dużo czy mało? Na przykład jeżeli bluzka ma w obwodzie 88 cm to, zgodnie z przyjętą normą produkcji, po pierwszym praniu wodnym może ulec zmniejszeniu w obwodzie o ok. 4 cm, czyli finalnie w obwodzie może mieć ok. 84 cm. Tak może się stać, ale nie musi! Dlatego zalecamy stosowanie się do wskazówek sposobu prania wyrobów z materiałów organicznych umieszczonego na wszywkach konserwacyjnych znajdujących się przy każdym naszym produkcie. Zaletą włókien organicznych jest też to, że z każdym praniem wzmacnia się ich wytrzymałość. W ubraniach wykonanych z włókien organicznych skóra swobodnie oddycha i nie wchodzi w negatywne reakcje z tkaniną. Takie ubrania polecane są również alergikom i dzieciom.
Certyfikaty i znaki towarowe potwierdzające organiczność tkanin i standardy produkcji
GOTS – The Global Organic Textile Standards jest najważniejszym świadectwem w dziedzinie ekologicznych tekstyliów i oznacza, że tkanina jest w pełni organiczna i spełnia wymagane standardy zarówno na etapie produkcji, jak i przetwarzania, pakowania oraz etykietowania włókien organicznych (bawełna, jedwab, len, konopie) uwzględniającym kryteria ekologiczne i socjalne. Utworzony został przez International Working Group on Global Organic Textile Standard (IWG), grupę roboczą skupiającą organizacje z Europy, USA i Japonii zajmujące się certyfikowaniem i oznaczaniem produktów przyjaznych środowisku.
Więcej informacji na temat GOTS można znaleźć na oficjalnej stronie www.global-standard.org
Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 odnosi się wyłącznie do tkanin i jest przyznawany przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex. Tkanina, która uzyska ten certyfikat, nie musi być wykonana z organicznych włókien, ale jego obecność gwarantuje, że przy jej produkcji nie stosowano substancji toksycznych, a ewentualne stężenie szkodliwych dodatków jest na tyle małe, że nie zagraża osobom wchodzącym z nią w kontakt. Od 1991 roku prawo do wydawania certyfikatu ma również Instytut Włókiennictwa w Łodzi. https://www.oeko-tex.com http://www.iw.lodz.pl
Certyfikat Naturtextil – ten niemiecki znak gwarantuje, że tekstylia są w 100% organiczne, wytwarzane bez użycia środków chemicznych, w tym barwników oraz tworzone przez pracowników, którym zagwarantowano godne warunki pracy i płacy. http://naturtextil.de