Slow life, hygge, capsule wardrobe i smart casual - czy wiesz co to znaczy?

Slow life, hygge, capsule wardrobe i smart casual - czy wiesz co to znaczy?

Angielskie wtrącenia, typowe dla tzw. korpomowy, znalazły swoje miejsce również w innych dziedzinach naszego życia. Wiele terminów nie ma swojego odpowiednika w języku polskim, a to, co po angielsku da się opisać dwoma słowami, po polsku wymaga opisu kilkoma zdaniami.  Czasami zastanawiasz się co tak naprawdę kryje się pod danym hasłem? Zobacz, co znaczy slow life, hygge, capsule wardrobe i smart casual.

Slow life- zwolnij i zacznij żyć

Slow life w dosłownym tłumaczeniu oznacza powolne życie. Nie chodzi jednak o to, by robić wszystko w zwolnionym tempie, ale o to, by rozsądnie wybierać to, co ważne i temu poświęcać więcej uwagi. Jest to przeciwieństwo współczesnego świata, w którym wszystko pędzi, a ludzie w pogoni za karierą, pieniędzmi czy sławą, zapominają o prostych przyjemnościach dnia codziennego, o rodzinie, o sobie.

Idea slow life namawia do zwolnienia, spojrzenia na swoje życie z zewnątrz i znalezienia tych elementów, które pozwolą zachować równowagę. Bardzo istotna jest tutaj równowaga między życiem prywatnym a pracą, bo dzięki temu można znaleźć czas na to, co w życiu ważne. Sporo uwagi należy poświęcić też swojemu zdrowiu, zamieniając fast food na zrównoważoną dietę, w której nie zabraknie aktywności fizycznej. Można powiedzieć, że to powrót do źródeł, czyli do czasu, gdy ludzie żyli w zgodzie z rytmem natury, czerpiąc z niej pełnymi garściami.

Przytłacza cię nadmiar obowiązków, odpoczywając masz poczucie winy, że powinnaś robić tysiące kolejnych rzeczy? Masz nieustanne wrażenie, że coś cię ominie, że musisz sama wszystkiego dopilnować, być doskonała w każdej dziedzinie? Wykonujesz kilka rzeczy naraz, a stos nieprzeczytanych książek i lista spraw do załatwienia wciąż rośnie? Zwolnij, czas na slow life. Pamiętaj prawdziwe życie jest tu i teraz.

Do nurtu slow life możemy dopisać filozofię hygge to duńskie słowo oznacza komfort, wygodę, błogostan i przytulność.  Hygge to osiągnięcie wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia, to komfort bycia ze sobą i innymi (apropos koncept hygge narodził się w Danii już w XIX wieku i jest uważany za odpowiednik francuskiego joie de vivre). Filozofa hygge stoi w opozycji do wartości materialnych i konsumpcjonizmu, docenia stany i nastroje, ciepła atmosferę. W myśl hygge nasze życie składa się z drobnych rzeczy, których nie powinniśmy sobie odmawiać, to tworzenie i bycie w dobrym nastroju, budowanie swoich małych rytuałów, też przyjemne spędzanie czasu w gronie przyjaciół. Miły czas dla siebie i swoich przyjemności. :)

slow life

Capsule wardrobe – szafa doskonała?

Capsule wardrobe to dosłownie szafa kapsułkowa. Dosłowne tłumaczenie jest jednak niedoskonałe, bo nie oddaje w ogóle idei, o którą chodzi. Szafa kapsułkowa to bowiem szafa, której zawartość jest tak skomponowana, że z kilku podstawowych ubrań można stworzyć bardzo wiele stylizacji na różne okazje. W jednym z wcześniejszych wpisów możesz przeczytać dokładniej jak stworzyć szafę kapsułkową, tutaj chcę tylko podkreślić, że idea capsule wardrobe doskonale wpisuje się w slow life.

W szafie tej podstawą są ubrania dobrej jakości, wykonane z naturalnych tkanin, dzięki czemu służą one dłużej niż jeden sezon i nawet po wielu praniach nadal wyglądają jak nowe. Są to również ubrania wyprodukowane z poszanowaniem środowiska i praw człowieka, co jest odzwierciedleniem troski o naturę i zdrowie człowieka, które jest elementem slow life. Można zatem powiedzieć, że te dwa pojęcia bardzo się ze sobą łączą tworząc bazę wartości, które powinny się szerzyć ze względu na przyszłość ludzkości. Naukowcy alarmują, że jeśli nie zatrzymamy destrukcji środowiska, to już następne pokolenie nie będzie miało czego ratować….

slow life

Smart casual

A na koniec coś nieco lżejszego czyli co kryje się pod „magicznym” pojęciem smart casual, z którym spotykają się przede wszystkim osoby pracujące w korporacjach. Na co dzień często obowiązują ich ścisłe zasady dress code’u, ale często w piątki mogą oni nosić ubrania w stylu smart casual czyli w stylu półformalnym. W praktyce oznacza to, że mogą zrezygnować z kostiumów, garsonek czy garniturów, na rzecz chinosow, a nawet jeansów. Zamiast granatów, grafitów i czerni mogą sięgnąć po ubrania w innych kolorach, a czółenka i półbuty zastąpić balerinami, mokasynami, a czasem nawet trampkami.

Co mówi formalna definicja o smart casual? Pojęcie smart casual w polskim tłumaczeniu to sportowa elegancja, z naciskiem na elegancja i oznacza strój staranny, ale swobodny. Smart casual to elegancki ubiór łączący w sobie klasyczne elementy z oryginalnymi akcentami, dodającymi mu indywidualnego charakteru. Może być noszony na co dzień w pracy, podczas mniej oficjalnych spotkań biznesowych, w podróżach służbowych, a także w przypadku nieoficjalnych wydarzeń.

Jak tę definicję przełożyć na naszą praktykę? Czym charakteryzuje się smart casual? Jak się ubrać gdy na zaproszeniu wskazano jako strój smart casual? Pomimo, iż to jest strój mniej formalny, to jednak obowiązują pewne zasady i kobiety i mężczyzn. Smart casual przede wszystkim opiera się na marynarce/żakiecie, z zastrzeżeniem, że dla mężczyzn to obowiązkowy element stroju, a dla kobiety opcjonalny. I tak panie mogą do swojej stylizacji wybrać: marynarkę sportową, elegancki sweter lub bluzę, a do tego spódnicę lub spodnie (mogą być dżinsowe, ale bez przetarć i dziurJ), dowolną bluzkę, koszulę, top czy dobrej jakości B-shirt pod warunkiem, że nie ma zbyt dużego dekoltu, a ramiona pozostają zakryte, prostą sukienkę – może być nieco krótsza przed kolano (ale nie za krótka). Smart casual dopuszcza buty z odsłoniętymi palcami J. Powinny być one jednak wygodne (nie szpilki). Biżuterię możemy wybrać bardziej widoczną, ale… z zachowaniem dobrego smaku (nie wieczorową :)), makijaż powinien być delikatny, najlepiej w stylu make up no make up.

W stylu smart casual nie ma miejsca na oficjalne stroje, ale nadal pozostajemy w sznycie elegancji, bo tak właśnie można przetłumaczyć słowo smart.

capsule wardrobe

Mam nadzieję, że ten krótki słowniczek przybliżył Ci nieco pojęcia, które w niektórych kręgach są stosowane na co dzień. Może dzięki temu zainspirujesz się i zastanowisz się, czy i w jaki sposób wprowadzić do swojego życia slow life, zaczniesz komponować capsule wardrobe lub zaproponujesz w pracy dzień na ubrania w stylu smart casual 😊