Ramoneska – kiedy i jak nosić?

Ramoneska – kiedy i jak nosić?

Czy wiesz, że ramoneska ma już ponad 90 lat? Została zaprojektowana przez Irvinga Schotta jako element stroju motocyklistów, ale już w latach 60. i 70. zdecydowanie wyszła poza zamknięty krąg pasjonatów motoryzacji i przez lata cieszy się raz większą, raz mniejszą popularnością. Od kilku sezonów znów króluje na naszych ulicach, warto więc wiedzieć jak i kiedy nosić ramoneskę.

Ramoneska – co to jest?

Ramoneska to kurtka o charakterystycznym kroju. Klasyczna zawsze ma podwójne klapy nabijane ćwiekami, przesunięty zamek, błyskawiczny przyszyty pas do ściągania w pasie i sięga bioder. Niektóre kurtki posiadają zwiększoną liczbę kieszeni oraz naramienniki. Pierwotnie była to kurtka skórzana, a jej nazwa pochodzi od zespołu Ramones grającego muzykę punkrockową. To właśnie za sprawą tego zespołu ramoneska przez lata była kojarzona z muzyką rockową, punkową, metalową i deathmetalową, bo to w tych kręgach stała się bardziej popularna.

W tej chwili ramoneska przestała się już kojarzyć z muzyką, nie musi być czarna i skórzana, a jej różne wersje możemy spotkać w bardzo wielu rozmaitych stylizacjach. Chodzą w niej już nie tylko panowie, choć to oni początkowo nosili tę kurtkę. Noszą ją teraz nastolatki, studentki, kobiety młode i dojrzałe. Można nawet powiedzieć, że ramoneska to absolutny must have w każdej kobiecej szafie.

Kiedy nosić ramoneskę?

Ramoneska na początku była kurtką typowo sportową, zakładaną do skórzanych spodni lub jeansów. Nadal doskonale prezentuje się w takich stylizacjach, dodając charakteru i nadając mocniejszy akcent zwyczajnemu casualowemu outfitowi. Czarna ramoneska sprawdzi się zawsze, bo można ją nosić zawsze i wszędzie. Ale gdy sięgniemy po czerwoną i dołożymy do niej czarną skórzaną spódnicę, to osiągniemy stylizację z pazurem, którą szczególnie pokochają panie z mocnym i wyrazistym charakterem. To od Twojej pomysłowości będzie zależało czy ramoneska będzie taką „wisienką na torcie”  dodającą pazura stylizacji czy będzie zwyczajnym dodatkiem wypełniającym całość. Jak zwykle „diabeł” tkwi w szczegółach :) Ważne, a może najważniejsze, żeby ramoneska dobrze wyglądała w każdej roli, musi być dobrze dopasowana do Twojej sylwetki, nie może być za duża!

kiedy nosić ramoneskę

 

Wbrew pozorom nie jest to jednak kurtka tylko dla pań o mocnych charakterach. Jej siła i popularność wynika z jej uniwersalności i ponadczasowości. Kultowa ramoneska dobrze się prezentuje w wyrazistych stylizacjach, zmysłowych i mocnych, ale też w bardziej delikatnych, a nawet eterycznych. Na poniższych zdjęciach nadal ramoneska gra pierwsze skrzypce w każdej z tych stylizacji, ale całość jest zdecydowanie spokojniejsza.

ramoneska jak nosic

Ramoneska do pracy?

Zastanawiasz się teraz pewnie, czy ramoneska nadaje się jako strój do pracy. Cóż, jeśli w Twoim biurze panują ścisłe zasady biznesowego dress code’u, to ramoneska nie będzie mile widziana. Jeśli jednak masz casual fridays lub możesz się ubierać do biura bardziej luźno, to ramoneska z pewnością doskonale się sprawdzi. Czarna ramoneska, biała koszula lub (jeszcze lepiej) B-shirt, a do tego cygaretki i już masz świetną stylizację biurową. Możesz ją połączyć również z ołówkową sukienką nadając jej bardziej casualowego charakteru.

ramoneska do pracy hit czy kit

Jednym słowem ramoneska w szafie to dobry wybór niezależnie od tego ile masz lat i jak lubisz się ubierać. Jej uniwersalność daje szerokie pole do popisu, co pozwala nie tylko wybrać najlepszy dla siebie sposób noszenia ramoneski, ale również stworzyć niepowtarzalne stylizacje. Dzięki temu nawet na ulicy pełnej osób w ramoneskach każdy będzie wyglądał inaczej.