Prezent na święta – pomysły na prezenty w stylu slow

Prezent na święta – pomysły na prezenty w stylu slow

Święta zbliżają się wielkimi krokami i tradycyjnie początek grudnia to najwyższy czas, by zadbać o prezenty dla najbliższych. Ten rok zmienił wiele w naszym funkcjonowaniu, niektórych skłonił do refleksji, a innym pokazał, że można żyć wolniej, ciesząc się codziennymi drobiazgami, które do tej pory pozostawały niezauważane. Bardziej też otworzyliśmy się na innych, zauważamy częściej osoby potrzebujące naszego wsparcia. Niektórzy chętnie też zamienili życie w wiecznym niedoczasie na filozofię slow life. Jeśli masz takie osoby wokół siebie, to możesz to świetnie wykorzystać podczas poszukiwania świątecznych podarków. Czas na prezent z pomysłem! Jeśli nie wiesz jaki prezent wpisuje się w tę filozofię, to podrzucam kilka pomysłów na prezenty świąteczne w stylu slow. Przy świątecznym obdarowywaniu też aktualna jest zasada: less is more. Prezent na Święta ma przede wszystkim sprawić przyjemność osobie obdarowanej, ale też i obdarowującej. Prezent to nie obowiązek! To obopólna radość!

Prezent na święta – ciesz się chwilą

Filozofia slow life opiera się na celebrowaniu codziennych chwil. Każdy z nas ma ulubiony moment w ciągu dnia, którym może być rodzinne śniadanie, przerwa na kawę, czas na czytanie, czy chwila relaksu podczas ćwiczeń rozciągających. Nieważne co robisz, ważne, że dzięki tym momentom łapiesz równowagę i masz siłę na inne aktywności. Jeśli dobrze znasz osobę, którą chcesz obdarować, to wiesz, który z takich momentów jest dla niej szczególnie ważny.

Problem z wyborem prezentu często wiąże się z tym, że w dobie nadmiernego konsumpcjonizmu właściwe wszystkiego mamy za dużo. Dlatego może zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy na wiele prezentów dla najbliższych warto je ograniczyć i wspólnie podjąć decyzję, że każdy otrzymuje miły symboliczny prezent, a pozostałe pieniądze przeznaczacie na przygotowanie prezentów osobom samotnym sprawiając im radość? Ja już od wielu lat realizuję taką inicjatywę. Wspólnie ze znajomymi przygotowujemy symboliczne paczki dla samotnych Seniorów z okolicznego ośrodka opieki. Radość na ich twarzach po otrzymaniu drobnego upominku zawsze chwyta za serce. Cieszą się nawet z kartki z życzeniami namalowanej dla nich przez dzieci. Pomyśl o takim geście. Spraw radość innym. Warto. Na pewno znajdziesz w swoim otoczeniu takie osoby.

wyjątkowy prezent na święta

Sprawiając prezenty, nie tylko te świąteczne, staraj się zawsze trafić w gust osoby, którą chcesz obdarować. Jeśli wiesz, że uwielbia ona czytać i zimowe wieczory chętnie spędza z książką w jednej ręce, a kubkiem herbaty w drugiej, to masz gotowy pomysł na prezent. Możesz jej podarować dobrą książkę albo abonament do Legimi czy Empiku, dający dostęp do tysięcy książek w wersji elektronicznej. Możesz również wybrać duży kubek na herbatę czy piękną filiżankę (ja sama uwielbiam dobrze zaparzoną, nie z torebki, wieczorną herbatkę w pięknej porcelanowej filiżance) w jednym z jej ulubionych kolorów lub wzorów oraz dodać mieszankę dobrych herbat. Może to być zestaw różnych herbat albo większy zapas herbaty w jednym z jej ulubionych smaków.

Masz zdolności manualne, potrafisz malować, dziergać na drutach lub haftować? Zrób prezent własnoręcznie. Ciepły szalik czy czapka zawsze się przydadzą (ha… przy okazji możesz do tego wykorzystać stare włóczki i wpisać się w akcję zero waste). A może paczuszka własnoręcznie upieczonych pierniczków… masz mnóstwo możliwości. Pamiętaj też dużą radość sprawia prezent zawsze pięknie zapakowany.

miły prezent świąteczny

Prezent na święta – coś dla zdrowia

Slow life dużo uwagi poświęca również zdrowiu, o które trzeba dbać. Wybierając prezent świąteczny dla najbliższych możesz pomóc im dbać o zdrowie. Przejawy tej troski mogą być bardzo różne, a od Ciebie zależy, czy podarujesz na święta matę do akupresury, kijki do nordic walkingu czy może zestaw akcesoriów ułatwiających ćwiczenie jogi.

Na stan naszego zdrowia wpływa również nasza dieta, więc jako podarunek może sprawdzić się książka z przepisami na pyszne i zdrowe potrawy, mikser do smoothie czy wyciskarka do soków. Osoby zainteresowane samodzielną uprawą ziół i warzyw w doniczkach z pewnością docenią poradnik o ich domowej uprawie.

świąteczny prezent

Prezent uniwersalny? Nie istnieje!

W moim wpisie jest kilka pomysłów na prezent świąteczny i z pewnością widzisz, że znacznie różnią się one od siebie. Nie każdy ucieszyłby się z kijów do nordic walkingu, podobnie jak nie każdy byłby zadowolony z mieszanki herbat. Kluczem podczas poszukiwania prezentu na święta dla najbliższych jest dopasowanie go do stylu życia, zainteresowań i upodobań obdarowywanego. Jeśli prezent będzie do nich pasował, to z pewnością zobaczysz radość na twarzy, gdy Twoi bliscy będą rozpakowywać świąteczny prezent. Będzie to na pewno wyjątkowy prezent, bo przygotowany specjalnie z myślą o osobie, która go dostała.

wyjątkowy prezent na święta

Prezent nie musi być kosztowny, jego zakup nie powinien nadwyrężać Twojego budżetu, a osoby obdarowywanej nie powinien stawiać w kłopotliwej sytuacji na wypadek ewentualnego rewanżu. Kolejną bardzo ważną kwestią jest opakowanie. Nawet najbardziej wartościowy prezent nie sprawi tyle przyjemności jeżeli nie będzie estetycznie zapakowany. Czasami obserwuję osoby, które poświęcają bardzo dużo uwagi zakupowi, by prezent był „bogaty” , a nie przywiązują wagi do jego zapakowania. Błąd! Tak otrzymany prezent mniej cieszy! Zastanów się ile radości sprawia Ci otrzymanie ładnie zapakowanego prezentu, z jaką przyjemnością i zaciekawieniem go rozpakowujesz?! Poświęć więc trochę czasu na pakowanie prezentów, nie rób tego w pośpiechu! Jeżeli sama nie masz wystarczających pomysłów i cierpliwości do pakowania, poproś o ładne zapakowanie już w sklepie. Pamiętaj też, że żaden prezent nie powinien przytłaczać swoim bogactwem i wprawiać w zakłopotanie obdarowanego!