Minimalizm w szafie – dobre postanowienie noworoczne

Minimalizm w szafie – dobre postanowienie noworoczne

Nowy Rok za pasem, a zatem to już najwyższy czas, by zastanowić się nad noworocznymi postanowieniami. A gdyby tak dobre nawyki wprowadzić także do swojej szafy? Skomponuj garderobę, która da Ci gwarancję dobrego wyglądu i samopoczucia.  „Niech Twoja szafa będzie tak wszechstronna jak aktorka. Powinna umieć zagrać wiele ról.”  - Joan Crawford.

Niech wraz z początkiem nowego roku nastąpią korzystne zmiany, a w Twojej szafie zapanuje minimalizm. „W dzisiejszych czasach pokazem siły jest minimalizm w ubiorze.” – Rachel Roy.  Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

Zacznij od porządków

Pierwszym krokiem do tego, by minimalizm w szafie zastąpił chaos i dużą liczbę ubrań, są porządki. Przejrzyj swoje ubrania, zastanów się, które z nich najlepiej pasują do Twojego typu urody, osobowości, zajmowanego stanowiska. Wybierz te, w których wyglądasz i czujesz się najlepiej. Takie, po które możesz sięgać niemal z zamkniętymi oczami. To będzie Twoja baza ubraniowa, na podstawie której stworzysz swoją capsule wardrobe. Nie ma tu miejsca na sentymenty. Jeżeli wahasz się nad którymś z elementów, najpewniej nie czujesz się w nim doskonale. Niech więc nie zabiera miejsca czemuś, co będziesz zakładać z przyjemnością. Jeśli nie potrafisz się zdecydować, zapakuj wybrane elementy do pudła czy walizki i odłóż na jakiś czas. Za miesiąc zapewne zapomnisz, co kryje ten pakunek. Wówczas możesz się go pozbyć bez wyrzutów sumienia. Jeśli jednak, któryś z elementów ciągle siedzi Ci w głowie – niech wraca na półkę!

jak zacząć capsule wardrobe

Czas się z rozstać z niechcianymi ubraniami, ale to wcale nie znaczy, że masz je wyrzucić do kosza. Może są wśród nich stroje, które spodobają się Twojej siostrze, mamie lub kuzynce i chętnie przyjmą je od Ciebie? A jeśli nie masz w bliskim otoczeniu kogoś, komu te ubrania mogłyby się przydać, obdaruj nimi potrzebujących. Oczywiście, jeśli są w dobrym stanie.

Poznaj zasady capsule wardrobe

Po zrobieniu porządków czas na wprowadzenie w czyn głównych zasad szafy minimalistki. W takiej szafie powinny się znajdować: 3 góry (klasyczne bluzki damskie, koszule, t-shirty), 2 swetry, 1 spódnica, 2 pary spodni, 1 sukienka, 2 kurtki i 1 płaszcz. Wszystko powinno być tak zestawione, by mogło być ze sobą łączone. Warto więc zastanowić się nad kolorami, które pasują do nas najbardziej i przy wyborze kolejnych elementów, kierować się właśnie nimi.

Oprócz tych podstawowych elementów powinniśmy również wybrać dodatki, które dodadzą naszym stylizacjom indywidualnego stylu. Jeśli zależy Ci na eleganckim wyglądzie, nie zapomnij o wysmakowanych, klasycznych detalach z dobrej jakości materiałów. Wśród nich nie powinno zabraknąć butów (3 pary), apaszek/chust/szalików (3 szt.), torebek (3 szt.), zegarka czy biżuterii. Pomyśl o różnych okazjach. Warto wybrać zarówno dodatki eleganckie, które przydadzą się przy oficjalnych stylizacjach, jak i te luźniejsze, na wieczorny wypad ze znajomymi czy weekendowy wyjazd poza miasto. Zawartość Twojej szafy powinna być skrojona ma miarę Twoich potrzeb. Jeśli na co dzień musisz przestrzegać oficjalnego dress code, zaopatrz się w ubrania, które zaoszczędzą Ci porannych dylematów.

zasady capsule wardrobe

Garderoba minimalistki – dlaczego warto?

Idea capsule wardrobe opiera się na tym, że dzięki właściwemu wyborowi bazy ubraniowej i dodatków, będzie możliwość dowolnego komponowania strojów. Dzięki temu każdego poranka nie będziemy przeglądać zawartości całej szafy w rozpaczliwym poszukiwaniu odpowiedniego zestawu ubrań, które będą do siebie pasować. Zamiast tego sięgniemy po dowolne elementy z naszej szafy i będziemy mieć pewność, że będzie to doskonały zestaw.

Jeśli przy tworzeniu naszej szafy minimalistki będziemy się również kierować jakością, to w końcu nie będziemy musiały co chwilę kupować nowych ciuchów. Jakość i uniwersalność naszych strojów przełożą się na nasze dobre samopoczucie i możliwość skupienia się na czymś innymi niż kłopoty z garderobą. Dzięki temu nasza baza ubraniowa nie tylko oszczędzi nam frustracji każdego poranka, ale pozwoli znaleźć czas na nasze hobby i pasję.

minimalizm w szafie