Lyocell i wiskoza - włókna, które warto znać

Lyocell i wiskoza - włókna, które warto znać

Wybierając się na zakupy odzieżowe coraz więcej osób zwraca uwagę na skład materiału, z którego uszyte jest ubranie. Rośnie również świadomość tego, które włókna są dobre, a których lepiej unikać. Dziś chcę Ci przedstawić dwa rodzaje włókien, które coraz częściej możesz spotkać w sklepie i które warte są Twojej uwagi.

Lyocell – materiał przyjazny środowisku

Lyocell, znany również pod nazwą tencel, to włókno III generacji, produkowane również z celulozy drzewnej. W procesie produkcji wykorzystuje się NNMO czyli n-tlenek n-metylomorfoliny, który jest związkiem chemicznym przyjaznym dla środowiska, nietoksycznym i może być w 99,5% wykorzystywany ponownie. Przy produkcji używa się bardzo niewiele wody (260l/kg), a sam lyocell ulega biodegradacji już w ciągu 6 tygodni. To dodatkowe argumenty przemawiające za tym, by wybierać ubrania z lyocellu.

Lyocell ma wiele wspólnych właściwości z innymi włóknami celulozowymi, jak bawełną, lnem czy ramią. Jego włókna są miękkie, dobrze chłoną wilgoć i są bardzo mocne zarówno mokre i jak i suche, są też odporne na gniecenie. Odzież z Lyocellu możemy prać zarówno w wodzie (pralce) jak i chemicznie. Może być farbowany na wiele kolorów (choć farbowanie Lyocellu nie jest łatwe i tanie :)), dobrze się układa, może „symulować” różne tkaniny, takie jak jedwab, skórę czy zamsz. Niestety produkcja Lyocellu jest droższa niż produkcja bawełny czy wiskozy. Do niedawna materiał ten był produkowany przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, co powodowało, że był trudnodostępny, drogi i mało znany. Na szczęście obecnie produkcja odbywa się także w Europie dzięki czemu staje się coraz bardziej dostępny.

właściwości lyocellu

Dzięki swoim zaletom Lyocell jest stosowany w wielu tkaninach wykorzystywanych do szycia ubrań i akcesoriów codziennego użytku. Krótsze włókna Lyocellu cięte, stosuje się w materiałach takich jak jeans, chino, do produkcji bielizny i ręczników, natomiast włókna dłuższe i gładsze ciągłe stosowane są w produkcji odzieży damskiej czy męskich koszul. Włókna Lyocell można też mieszać z innymi włóknami, takimi jak jedwab, bawełna, len i wełna. Czy wiesz, że Lyocell jest nawet stosowany w opatrunkach medycznych?

Lyocell jest tkaniną wręcz wymarzoną dla alergików. Nie powoduje podrażnień, jest bardzo wytrzymały oraz ma świetne właściwości oddychające co sprawia, że nosząc je zawsze odczuwamy komfort cieplny. Co ciekawe, lyocell w zimie grzeje, a w lecie chłodzi, co sprawia, że jest to tkanina idealna na każdą porę roku i porównywalna z właściwościami jedwabiu naturalnego. Kolejnym atutem jest to, że „sam” się prasuje pod wpływem temperatury naszego ciała :) . Nie musimy więc sięgać po praniu po żelazko!

lyocell materiał

Wiskoza – materiał przyjemny w dotyku

Wiskoza to włókna, które należą do włókien sztucznych I generacji. Pamiętaj, że włókno sztuczne to coś innego niż włókno syntetyczne (np. poliester). Włókno sztuczne, mimo mylącej nazwy, jest produkowane ze składników pochodzenia naturalnego, a jedynie proces jego produkcji jest nieco zbliżony do produkcji włókien syntetycznych.

Wiskoza jest materiałem produkowanym z celulozy czyli włókien drzewnych, najczęściej z brzozy, świerku lub sosny, które następnie poddaje się specjalnej obróbce chemicznej, w efekcie której otrzymuje się włókno celulozowe.

W zależności od sposobu obróbki włókien wiskoza może być bardzo delikatna, zbliżona dotykiem do jedwabiu, lub nieco grubsza, przypominająca nieco bawełnę, a nawet wełnę. Niezależnie jednak od jej grubości, jest to materiał bardzo przyjemny w dotyku i niezwykle przewiewny. Dzięki swoim właściwościom doskonale chłonie ona wilgoć, zapobiegają zarówno przegrzaniu jak i wyziębieniu. Idealnie nadaje się zatem na lato, gdyż delikatny, zwiewny materiał świetnie sprawdza się jako materiał na letnie bluzki czy sukienki.

wiskoza co to za materiał

Patrząc na właściwości wiskozy i lyocellu bez wątpienia można powiedzieć, że to włókna, które warto zapamiętać. Ich właściwości gwarantują najwyższy komfort w trakcie użytkowania. Ja osobiście zakochałam się w ubraniach z Lyocellu :). Dletego też w każdym sezonie wzbogacamy ofertę MAAM o nowe modele z Lyocellu :) Sama bluzki z Lyocellu noszę przez cały rok! Nie mamy wątpliwości co do tego, że warto zwrócić uwagę na odzież, produkty z Lyocellu, też ze względu na ich pochodzenie i fakt, że proces ich produkcji jest zgodny z ideą eko i fair trade, która dla marki MAAM jest bardzo ważna.