Kobieta z klasą – czyli kto?

Kobieta z klasą – czyli kto?

Zdefiniowanie kobiety z klasą nie jest łatwe. Z reguły intuicyjnie rozpoznajesz kto ma klasę, a kto nie. Ale gdyby ktoś zapytał Cię o cechy, które wskazują, że ktoś ma klasę, to pewnie trudno byłoby je jednoznacznie sformułować. A jednak mimo wszystko postanowiłam spróbować i poniżej znajdziesz moje przemyślenia na temat tego, kim jest kobieta z klasą.

Kim jest kobieta z klasą?

Moim zdaniem kobieta z klasą niewątpliwie jest osobą atrakcyjną, a jej pewność siebie i życzliwość sprawiają, że czujesz się w jej towarzystwie dobrze. Jennifer L. Scott tak charakteryzuje kobietę z klasą: „ ...to osoba elegancka, pewna siebie, dobrze zorganizowana i praktyczna...nosi się̨ z godnością̨ i mówi pięknym językiem. Każdą̨ chwilę traktuje jak wielki dar. To kobieta otoczona aurą tajemnicy, dbająca o swój rozwój intelektualny i zainteresowana sztuką.”

Próbując znaleźć ramy dla kobiet z klasą można wyszczególnić kilka cech, które doskonale uzupełniają opisaną wyżej kobietę. Są to:

  • Prezencja
  • Elegancki sposób bycia
  • Wiara w siebie
  • Skupienie się na teraźniejszości

Spróbujmy zdefiniować co kryje się pod każdą z nich.

Prezencja

„Jak nas widzą tak nas piszą”. To jak wyglądasz bez wątpienia ma bezpośredni związek z Twoim wnętrzem. Może masz już podobne przemyślenia jak Jennifer L. Scott: „Jeśli… dzień w dzień nosisz sfatygowane spodnie od dresu i rozciągnięty T-shirt nieokreślonego koloru, wysyłasz w świat komunikat, że nie zależy Ci ani na ukazaniu swego wewnętrznego piękna, ani na podkreśleniu atutów urody. Dajesz do zrozumienia, że nie warto Ci się przyglądać, bo nic szczególnego się w Tobie nie kryje.”

Klasa i szyk, jak już niejednokrotnie pisałam, to nie kwestia ładnej sukienki czy modnego makijażu. Klasa ujawnia się, gdy zmienisz nastawienie do swojego wyglądu, zaczniesz o niego dbać. Zacznie Ci zależeć na kształtowaniu własnego wizerunku, stylu.

kobieta pełna klasy

Każda z nas ma inne wyczucie stylu. Atrakcyjną można być na wiele sposobów. Tu nie ma jednego słusznego wyboru. Kobietą z klasą można być ubierając się bardziej swobodnie, nawet ekscentrycznie czy artystycznie, ale też elegancko i klasycznie. Ważne by znaleźć swój prawdziwy styl, który będzie Ci towarzyszył wszędzie: w pracy, w domu, na zakupach czy na spacerze z dzieckiem.

Nie daj się wpędzić, szczególnie w dobie #homeoffice , w pułapkę wyciągniętych dresów i tzw. niedbałego stroju domowego, czy ubioru do tzw. pasa. Staraj się w domu też wyglądać dobrze, tak jakbyś czekała na wizytę przyjaciółki lub była gotowa do wyjścia. Wyrzuć wszystkie zniszczone ubrania, bez sentymentu, żeby nie kusiły. W wygodnym stroju i domowym zaciszu też powinnaś wyglądać ładnie. Zobaczysz jak bardzo wzrośnie Twoje poczucie wartości i atrakcyjności.

Kobieta z klasą dba o swój wygląd nawet wówczas, gdy nikt jej nie widzi. Klasa to nie jest coś, co demonstrujesz na pokaz. Klasa to styl życia, na co dzień i od święta. A jednym z elementów stylu jest ubiór.

Kobieta z klasą zawsze stara się być ubrana elegancko i stosownie do okoliczności. Jest świadoma tego, że ubiór jest jej wizytówką, identyfikuje jej styl. Dlatego ubiór jest ważny. A styl powinien być zgodny z Twoją osobowością.

Elegancki sposób bycia kobiety z klasą

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, o klasie świadczy styl, strój, makijaż, dbanie o swój wygląd, ale nie tylko! Bardzo ważny jest również sposób bycia. Czyli jak się zachowujesz, poruszasz i jaką przyjmujesz postawę, a także to, jak rozmawiasz.

Postawa

Czy pamiętasz na co dzień, aby trzymać dobrą postawę? Bo postawa to jeden z zewnętrznych czynników mówiących czy ktoś ma klasę czy nie! Twoja postawa mówi o Tobie wszystko. Czy jesteś radosna, zmęczona, zestresowana czy smutna. Postanów sobie, że będziesz kontrolowała swoją postawę starając się jak najczęściej przyjmować tę dobrą (wyprostowana, pogodna). Jennifer L. Scott podpowiada 5 rad jak utrzymać prawidłową postawę: 1.Kochaj samą siebie 2. Bądź pewna siebie. 3. Ćwicz (wzmocnij mięśnie). 4. Unoś brodę do góry i miej wyciągniętą szyję. 5. Utrzymuj kontakt wzrokowy.

Sposób chodzenia

Staraj się chodzić z wdziękiem, lekko, posuwistym krokiem i trzymać wyprostowana sylwetkę. Ha, nie jest to łatwe szczególnie w butach na obcasach. Można wyćwiczyć, a może lepiej zrezygnować z obcasów? Decyzja należy do Ciebie!

kobieta z klasą co to znaczy

Sposób bycia

Kobieta z klasą emanuje dobrymi manierami, akceptuje przyjęte normy społeczne, okazuje szacunek innym. Pamiętaj na co dzień o drobnych, miłych gestach, słowach. Dzień dobry, dziękuję, przepraszam niech na stałe zagoszczą w Twoim słowniku. Rozmawiając utrzymuj kontakt wzrokowy. Bądź serdeczna wobec innych, pomagaj. Nie daj ponosić się negatywnym emocjom i nie daj się prowokować do niestosownego zachowania. Trzymaj po prostu klasę! Zachowuj dobre maniery. Miej swoje standardy i inspiruj nimi innych.

Rozmowa

W jaki sposób rozmawia kobieta z klasą?

„Nawet jeśli czyjś styl prowadzenia rozmowy jest irytujący, a twój wpływ na niego jest niewielki, to z całą pewnością możesz wpłynąć na to, jak sama mówisz” -Emily Post

Co mówisz, jak mówisz jest bardzo ważne i dużo mówi o tym, kim naprawdę jesteś.

Umiejętność prowadzenia rozmowy to kolejny element eleganckiego stylu życia. Przyznaj, że osoba która ładnie się wypowiada, używa bogatego języka przykuwa uwagę i jest postrzegana jako inteligentna i godna zaufania. Sprawia wrażenie bezpośredniej i pewnej siebie. Czy zauważyłaś, że w obecności takiej osoby też starasz się lepiej wysławiać, unikasz wulgaryzmów i slangu? Starannie dobierasz słowa. Tak, elegancja przejawia się też w sposobie mówienia.

Komplementy

Komplementy to często trudny temat, bo często nie wiesz, jak go przyjąć. Czy jednak wiesz, że umniejszanie wartości komplementu czy ignorowanie go to tak, jak odrzucenie prezentu? Przyjmuj więc komplementy z wdziękiem! Często wystarczy samo „dziękuję” wypowiedziane z ciepłym uśmiechem.

cechy kobiety z klasą

Odmowa

Niektórym jeszcze trudniej niż przyjmowanie komplementów przychodzi odmawianie z klasą. To sztuka, której trzeba się nauczyć. Odmawiając z klasą nigdy nie kłam, nie musisz się tłumaczyć bez potrzeby czy szukać wymówki. Nie czuj się winna czy zawstydzona. Jeśli to możliwe odrzuć zaproszenie od razu mówiąc: „Dziękuję. Nie mogę.” czy: „Niestety, nie mogę przyjąć zaproszenia.”. Nie daj się wciągnąć w poczucie winy czy próby zmiany Twojej decyzji. Bądź uprzejma i stanowcza. Gdy przyjęłaś zaproszenie i musisz je odwołać – zadzwoń i przeproś, że nie możesz przyjść. Kobieta z klasą jest bezpośrednia i pewna siebie.

Uprzejmość. Grzeczność.

Z przykrością stwierdzam, że coraz częściej ignorowane są dobre maniery. Wręcz przez niektórych uważane jako relikt przeszłości. Grzeczność i uprzejmość zaczynają powoli zanikać. Obserwuję, że niektórzy wręcz wstydzą się stosowania dobrych manier, a słowa dzień dobry, dziękuję czy przepraszam zaczynają być im obce.

A przecież dobre maniery komunikują innym, że ich szanujemy. Dobre maniery, to element dobrego wychowania.

Pewnie podobnie jak ja czujesz się nieswojo, gdy podczas rozmowy druga strona odbiera telefon i bez słowa przepraszam rozpoczyna długą rozmowę, totalnie Cię ignorując? Spotykasz się ze znajomymi i zamiast rozmawiać każdy z Was trzyma nos w swoim telefonie. I niby każdy wie, że wpatrywanie się w telefon w towarzystwie nie ma nic wspólnego z dobrymi manierami czy ogładą towarzyską. Tak, jest to bardzo nieeleganckie, bez klasy. To samo dotyczy smsów!

Punktualność

Czasami trudno ją dotrzymać z powodu różnych losowych zdarzeń. Jednak zawsze uprzedź, że będziesz później. Pamiętaj, że punktualność to oznaka szacunku dla tych, z którymi się spotykasz. Dołóż starań by na spotkania przybywać punktualnie (nie za wcześnie i nie za późno!)

Kobieta z klasą - wiara w siebie i wewnętrzna równowaga

Kobieta z klasą bez wątpienia zna swoją wartość i środowisko, w którym przebywa. Potrafi być elastyczna i dostosować się do sytuacji, okoliczności. Dlatego kobieta z klasą poradzi sobie w każdej sytuacji. Potrafi być samokrytyczna. Jest ufna i pełna wiary. Cechuje ją wewnętrzny spokój. Trzyma się zasad. Przestrzeganie zasad, tak ignorowanych w ostatnich latach, nie przeszkadza kobiecie z klasą cieszyć się życiem w harmonii z jej osobowością. Dzięki postepowaniu w codziennym życiu zgodnie z zasadami pokazuje właśnie swoją klasę i to że szanuje innych ludzi.

Życie z pasją, tu i teraz.

Na wizerunek składa się nie tylko wygląd czy dobre maniery. To również nasze wnętrze. Kobieta z klasą dba o swój rozwój intelektualny. Niestety kultura hołdująca niskim gustom atakuje nas ze wszystkich stron, łatwo jest się jej poddać. Warto jednak poszukać, selekcjonować programy, książki, filmy, sztukę, które chcesz poznawać, by rozwijać swój gust. Nie rezygnuj z własnego hobby. Czerp zadowolenie ze wszystkiego, co robisz. Naucz się nie rozbudzać w sobie zbyt dużych nadziei i oczekiwań. Staraj się też pomagać innym, dzielić, wspierać. Poświęć trochę swojego czasu, by świat stał się trochę lepszy. Skup się w pomaganiu na tym co możesz dać innym, a nie na tym, co chciałabyś otrzymać.

jak być kobietą z klasą

Jak zostać kobietą z klasą?

Czy zgodzisz się ze stwierdzeniem, że ludzie z klasą należą dziś do rzadkości, a elegancja, klasa, dobre maniery to dobra luksusowe? Może warto zacząć to zmieniać?

Klasa, a więc elegancja i dobre maniery, to też nie jest coś co można kupić raz, odłożyć  do szafy i mieć na zawsze. Ale…klasę można w sobie rozwinąć. Trzeba nad sobą nieustannie pracować i doskonalić się by klasę utrzymać. Jednym słowem jest to proces towarzyszący nam przez całe życie.

Bycie osobą z klasą to swego rodzaju forma sztuki, sposób na życie. Kobieta z klasą jest świadoma tego, że stanowi ważną część społeczności, a jej sposób bycia wpływa na relacje międzyludzkie. Może stać się wzorem do naśladowania. Pamiętaj każdy z nas ma swoją widownię! Czy chcesz, czy nie, jesteś ciągle obserwowana, chociażby przez dzieci, męża, bliskich, znajomych czy koleżanki w pracy. Warto kształtować w sobie dobre nawyki i być wzorcem elegancji, klasy dla swojej widowni, a szczególnie dla dzieci. Pamiętaj też, że praca nad swoją klasą nie powinna wynikać z chęci imponowania innym. To powinna być Twoja autentyczna potrzeba.

Na koniec zostawię Cię z cytatem, który idealnie podsumowuje opis kobiety z klasą, której jedną z cech jest niewątpliwie elegancja.

„Elegancja jest często mylnie utożsamiana z powierzchownością, modą, brakiem głębi. To poważny błąd: elegancja jest ludziom potrzebna, powinna przejawiać się w ich zachowaniu i postawie, jest ona bowiem tożsama z dobrym smakiem, życzliwością, równowagą i harmonią.” – Paulo Coelho.