Jak zadbać o siebie na wiosnę?

Jak zadbać o siebie na wiosnę?

Długa zima nie wpływa na nas pozytywnie. Skarżymy się na obniżenie kondycji i nastroju, długie zimowe wieczory nie sprzyjają aktywności. Zachęcają nas raczej do tego, by zaszyć się pod kocem z filiżanką ciepłej herbaty i dobrą książką. Wiosna już jednak puka do bram i czas przerwać ten stan. Czas  zadbać o siebie!

Nie ma cudów!

Czasopisma i reklamy internetowe pełne są przepisów na szybkie i proste sposoby jak schudnąć 10 kg w dwa dni, odmłodzić się o 10 lat w 3 dni czy ujędrnić ciało w 8 godzin. Niestety większość tych przepisów nie działa, bo…. po prostu nie ma cudów! Takie zmiany nie są możliwe bez wysiłku i czasu. Tylko wtedy, gdy wprowadzisz w swoje życie nowe nawyki masz szansę osiągnąć swoje cele czyli poprawić swoje samopoczucie, schudnąć 10kg czy czuć się młodszą o 10 lat. Tak, jest to możliwe, ale na pewno nie w ciągu 3 dni. Wiosna jest jednak dobrym momentem na to, by rozpocząć proces zmian. Od czego zacząć?

Co masz na talerzu?

Mówi się, że jesteś tym, co jesz. Istotnie, to co znajduje się na Twoim talerzu znacząco wpływa na Twój wygląd, zdrowie i sylwetkę. Jeśli więc chcesz zadbać o siebie na wiosnę, to koniecznie zadbaj o swoją dietę. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś to wprowadź w swoje życie ideę slow food. Zacznij regularnie odżywiać się, mniej, a częściej jeść i przestań się spieszyć przy posiłkach. Znajdź swoje tempo! Twoje zdrowie, samopoczucie i wygląd są z pewnością ważniejsze niż spotkanie, które ma rozpocząć się za dwie minuty. Tak zaplanuj swój dzień, by było też w nim miejsce na spokojny posiłek o stałej porze. To przecież tak niewiele, a pomoże znacząco poprawić Twój wygląd, zdrowie i samopoczucie.

jak zadbać o siebie na wiosnę

Odpoczywaj i ruszaj się regularnie

W naszym zabieganym świecie odpoczynek i regularna aktywność fizyczna bywają spychane na dalszy plan. Dla wielu osób ważniejsze są KPI, które mają do zrealizowania w pracy, niż własne zdrowie. Nie podążaj tym nurtem i znajdź czas na work-life balance. Dowiedzione zostało już naukowo, że nasza wydajność znacząco spada, gdy jesteśmy przemęczeni. Dlatego zamiast siedzieć do późnej nocy nad raportem idź na basen, pobiegaj czy poćwicz jogę, a potem wyśpij się. Jest prawie pewne, że rano zrobienie raportu pójdzie Ci znacznie szybciej, a Twój organizm będzie Ci wdzięczny zarówno za dawkę ruchu, jak i czasu na reset.

Dostosuj swoją aktywność do tego, co lubisz. Bardzo ważna jest regularność! Ustal sobie stałe pory aktywności i konsekwentnie się ich trzymaj. Nawet jeżeli to będzie 15 minut dziennie! Nie stawiaj sobie zbyt wysokich wymagań (bo wtedy górę weźmie drzemiące lenistwo). Rozpocznij małymi „kroczkami”, które nie będą stanowiły dla Ciebie wielkiego wysiłku. Zamiast jechać windą przejdź dwa piętra, korzystasz z miejskiej komunikacji – podejdź jeden przystanek, zanim wstaniesz z łóżka- rozciągnij swoje mięśnie, zrób kilka skłonów. Jak widzisz możliwości jest wiele. Trzeba tylko wdrożyć codzienny nawyk. Dzięki systematycznej aktywności sportowej nie tylko poprawisz swoją sylwetkę, ale wspomożesz przy okazji przemianę materii i wyzwolisz endorfiny - hormony szczęścia. Uśmiech zagości na stałe na Twojej twarzy!

work life balance

Ciesz się z małych rzeczy

Jednym z wyznaczników naszego dobrego samopoczucia jest nasz nastrój. Jeśli popadłaś w marazm i wszędzie widzisz szklankę do połowy pustą, to wraz z wiosną spróbuj zmienić nastawienie do życia. Jest to świetny moment, by zadbać o siebie mentalnie, bo budząca się do życia przyroda daje nową energię, nadzieję i radość. Zacznij zauważać te zmiany i ciesz się z nowych zielonych pędów na drzewach, kwitnących kwiatów i śpiewających wkoło ptaków. Wygospodaruj w ciągu dnia kilka chwil t y l k o  dla siebie. Na spokojną kawę, posłuchanie ulubionej muzyki, chwilę z dobrą książką czy po prostu nic nie robienie. Niech to będzie Twój czas! Pamiętaj, że człowiek uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do życia od razu wygląda młodziej i lepiej się czuje!