Jak ubierać się stosownie do okazji?

Jak ubierać się stosownie do okazji?

Wieczór w teatrze, uroczystość weselna, przyjęcie urodzinowe, grill u znajomych to kilka okazji, które wymagają od nas odpowiedniego stroju. Niestety zauważyłam, że maleje przywiązanie do konwenansów i coraz częściej widzimy osoby, które są ubrane zupełnie nieodpowiednio do danej sytuacji. Czasem wynika to z intencjonalnego zamysłu łamania przyjętych reguł, a czasem jest wynikiem zwyczajnej niewiedzy jak ubierać się stosownie do okazji.

Savoir vivre a strój

Co prawda mówi się, że nie szata zdobi człowieka, ale jednak bez wątpienia ubiór stosowny do okazji jest jednym z podstawowych elementów savoir vivre’u. Dawne poradniki savoir- vivre’u przepełniały sztywne reguły jak funkcjonować w „towarzystwie”, z których wiele w dzisiejszej rzeczywistości wywołuje uśmiech. Zmieniły się nasze zwyczaje, role i normy towarzyskie. Bo przecież dzisiejsza dama jest bardzo zajęta, pracuje zawodowo, po pracy zajmuje się dziećmi, domem, ma ważne spotkania czy biegnie do siłowni. Jednym słowem pełni wiele ról każdego dnia.

Pomimo tych zmian i ugruntowania niezależności kobiet wiele starych reguł jest wciąż aktualna. Jedną z nich są zasady dotyczące ubioru. Są one oczywiście bardziej liberalne niż dawniej. Dbanie o swój wygląd w każdej sytuacji to ponadczasowa zasada. Dotyczy nas wszystkich, a jej stosowanie pozwala nam z poszanowaniem innych, w sposób kulturalny funkcjonować na co dzień, też spotykając się z osobami z innych kultur.

Nadal odpowiedni strój jest wyrazem szacunku dla gospodarza i innych gości, którzy będą obecni na danej uroczystości, spotkaniu. O ile u „cioci na imieninach” pewne zachowania mogą zostać uznane za przejaw ekstrawagancji, to już na ślubie, w pracy, pogrzebie czy w teatrze będą uznane za brak taktu. Niechlujny czy niedopasowany do okazji strój będzie dowodem na to, że nie chciało Ci się zadbać o właściwy ubiór lub uznałaś, że okazja nie jest tego warta. Ubierając się w ten sposób wystawisz sobie niechlubne świadectwo osoby, która nie jest dobrze wychowana i nie wie jak się zachować w danej sytuacji. Podstawowa zasada: im bardziej formalna i ważna uroczystość, spotkanie, tym strój ma większe znaczenie.

jak ubierać się stosownie do okazji

Strój formalny i półformalny – jak się ubierać stosownie do okazji?

Rozważając wybór stroju na konkretną okazję musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim jej rangę, miejsce i czas. Jednym słowem musisz ocenić na ile ważna jest to sytuacja i na tej podstawie dobrać właściwy do niej strój. Jeżeli masz wątpliwości, jak się ubrać na tę szczególną okazję, zawsze możesz zapytać gospodarzy, jakie stroje obowiązują.

Jeśli wybierasz się na ważne spotkanie biznesowe, to na pewno powinnaś sięgnąć po klasyki business dress code’u, co podkreśli Twój profesjonalizm i poważne podejście do tematu. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się zatem garsonka czy spodnium niż boyfriendy i sportowe buty. Pamiętaj, że do oficjalnego formalnego biznesowego stroju należy zakładać rajstopy lub pończochy, że długość spódnicy może się wahać trzy palce powyżej lub poniżej kolana, buty nie mogą mieć odkrytych palców ani pięt, a obcas nie powinien być wyższy niż 5 cm i nie niższy niż 3,5 cm. Nieco mniej formalny strój można założyć na spotkanie z partnerami biznesowymi w luźniejszej atmosferze np. podczas wspólnego wyjścia do pubu. W zależności od rodzaju relacji, które nas łączą, możemy postawić na strój półformalny lub smart casual.

Bardzo formalnego stroju wymagają wszelkie gale związane z wręczeniem nagród, koncerty w filharmonii czy bale. Panowie mają zdecydowanie łatwiej, bo na większość z tych okazji mogą po prostu założyć garnitur i już będą wyglądać dobrze. Panie muszą często mieć więcej informacji o charakterze przyjęcia, bo na wybór odpowiedniej sukienki wpływa nie tylko ranga wydarzenia, ale też czas i miejsce, w którym się ono odbywa. Na popołudniowe spotkanie dobrze jest założyć sukienkę koktajlową, ale na wieczorną galę wręczenia nagród czy bal lepiej będzie założyć suknię wieczorową.

strój stosowny do okazji czyli jaki

A kiedy czas na strój casual?

Są jeszcze okazje mniej formalne, takie jak wyjście na kolację do znajomych, wspólne grillowanie czy spotkanie z nimi w klubie. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się styl casual czyli strój, w którym możesz czuć się swobodnie. To może być T-shirt albo bluzka zestawione w chinosami czy jeansami, a może to też być sukienka, jeśli w takiej stylizacji czujesz się najlepiej. Pamiętaj jednak, że luźny strój nie oznacza stroju niechlujnego, gdyż nadal Twój strój świadczy o Tobie i jest wyrazem szacunku do osób, z którymi się spotykasz.

Pamiętaj również, że każdy strój, niezależnie od tego, czy wybierasz się na bal, spotkanie w pubie czy grill, powinien też być dopasowany do Twojej sylwetki, wieku i stylu. W każdej z tych sytuacji musisz bowiem czuć się dobrze, a nie jak ktoś, kto został przebrany i teraz musi znosić katusze w stroju, który co prawda pasuje do okazji, ale już nie pasuje do osoby, która ma go na sobie. W związku z tym pamiętaj, żeby swój strój dopasować nie tylko do okazji, ale i siebie, bo tylko wtedy masz szansę wyglądać w nim naprawdę dobrze. Czy nam się to podoba czy nie, strój buduje naszą siłę i odzwierciedla naszą osobowość. Dobry styl to umiejętność równoważenia komfortu, osobowości, szyku i gracji.

„Zanim wyjdziesz z domu, zdejmij jedną część ubrania” – Coco Chanel.