Jak łączyć wzory ubrań?

Jak łączyć wzory ubrań?

Jeśli uważnie czytałaś poprzedni wpis na temat tego, jakie są trendy w modzie na sezon wiosna/lato 2019, to z pewnością zauważyłaś, że wzory to będzie przebój nadchodzących miesięcy. Projektanci namawiają nas do tego, by bawić się modą i powiedzieć adieu sztywnym regułom dopasowywania wzorów, które już dawno powinny odejść do lamusa. Jak jednak odnaleźć się w takiej feerii barw, wzorów i kolorów? Jak łączyć wzory? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na te pytania, by z odwagą wejść w wiosenne stylizacje pełne wzorów.

Kropki, kwiatki i paski – od tego warto zacząć

Umiejętne łączenie wzorów to sztuka, której trzeba się nauczyć. Zanim osiągniesz stopień mistrzowski, powinnaś spróbować podstaw. Takim najprostszym zestawieniem, na którym możesz poćwiczyć, jest łączenie pasków z kwiatami. Sprawdza się zarówno w wersji pasiasta góra i kwiecisty dół, jak i odwrotnej. Zawsze sprawdzą się też połączenia kratki z grochami, czy pasków z grochami i mix tych trzech printów!

Kluczem do sukcesu przy tworzeniu takiego połączenia jest zestawienie wzorów dopasowanych do siebie kolorem. Dobrze prezentują się czerwono-białe paski ze spódnicą w kolorze czerwonym, spodnie marynistyczne w granatowe pionowe paski z granatową górą w poprzeczne paski lub góra w kropki, itd. Na początku Twojej zabawy w łączenie wzorów pamiętaj, że ważną zasadę, by wzory miały ze sobą co najmniej jeden punkt wspólny, jakim jest kolor. Gdy go znajdziesz, to możesz mieć pewność, że Twoja stylizacja będzie udana. Dobrze jest też równoważyć mocne elementy graficzne (printy) czymś lżejszym, stonowanym. To „uspokoi” stylizację.

jak łączyć wzory ubrań

Pamiętaj też, że jeżeli chcesz połączyć podobne motywy, np. paski z paskami, kropki z kropkami wówczas zestawiaj ubrania w podobnych kolorach różniące się długością, szerokością czy po prostu wielkością wybranego wzoru. To samo dotyczy nadruków, np. motywów kwiatowych czy zwierzęcych. Niech współgrają kolory, a same wzory różnią się wielkością. Jak już posiądziesz tę umiejętność pora na odważniejsze eksperymenty z kontrastami. Możesz już zacząć próbować odważniejszych połączeń. Inspiruj się też propozycjami największych kreatorów!  Pamiętaj, że mieszanie stylów odgrywa istotną rolę w tworzeniu atmosfery zabawy przy doborze stroju. Sprzyja tworzeniu własnego stylu. Warto też zacząć od małych ekscentrycznych detali, które będą podkreślały Twój indywidualny styl. Dwa czy trzy szalone dodatki mogą zmienić efektownie cały wygląd?!

Nadal jednak mieszając kolory czy wzory powinnaś pamiętać o swojej sylwetce. Jeśli masz kilka kilogramów w nadmiarze, to zrezygnuj z poziomych pasków na rzecz pionowych. Dzięki temu optycznie wyszczuplisz sylwetkę i lepiej poczujesz się w swoim stroju. Z kolei osoby szczupłe i wysokie mogą sobie pozwolić na pełne szaleństwo i przebierać we wzorach do woli, bo w każdym z nich będą wyglądać dobrze. Jeśli jednak jesteś niska i drobna, to ubrania z bardzo dużymi wzorami mogą być dla Ciebie zbyt przytłaczające. Ale też pamiętaj, że nie powinny one Cię ograniczać. Jednym ze sposobów umiejętnego dobrania stroju, niekoniecznie idealnie współgrającego z Twoją sylwetką, to zachowanie proporcji. Podkreśl też tylko jedną, wybraną część resztę pozostawiając w „cieniu”. Stwarzaj iluzję.

Zainspiruj się kolekcjami projektantów. Tutaj zdjęcia z jesiennej kolekcji Rok Hwang. Zródło zdjęć:https://www.vogue.com/fashion-shows/fall-2019-ready-to-wear/ 

jak łączyć wzory

Geometryczny misz-masz

W tym sezonie modne będą nie tylko paski i kwiatki, ale również geometryczne wzory występujące w bardzo wielu różnych odsłonach. Te wzorzyste ubrania mocno przyciągają uwagę i na pewno nie pozwolą Ci być szarą myszką, której nikt nie widzi. Nie sztuką jest jednak założyć spodnie w romby do jednobarwnej góry, ale znaleźć równie wzorzystą górę, która będzie do nich pasować.

Wzory możesz łączyć na zasadzie podobieństwa figur, np. małe romby z dużymi, kratki drobniejsze z grubszymi itp., czy pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego np. kwiaty z wzorami zwierzęcymi, czy kwiaty z kratą… ale i tak najważniejsze jest to, by miały coś wspólnego, najlepiej na początek kolor. Będzie on wskazówką, czy te ubrania warto ze sobą połączyć, czy też lepiej znaleźć coś innego.

jak łączyć wzorzyste ubrania

Ile wzorów łączyć?

Wiesz już jak łączyć wzorzyste ubrania, a ile wzorów łączyć ze sobą…? Tu nie  ma reguł! Styliści mówią, że jeśli dopiero uczysz się tworzyć zestawy wzorzystych ubrań, to wybieraj dwa elementy wzorzyste, bo taka stylizacja jest łatwiejsza do stworzenia. Jeśli masz już większe doświadczenie, możesz wybrać 3 desenie, ale nie więcej. A jak z kolorami? Na początek staraj się łączyć tonacje, a nie konkretne kolory.  Porzekadło, które mówi, że co za dużo, to niezdrowo, ma i tutaj swoje zastosowanie. Kieruj się prostą zasadą przy wyborze wzorów, fasonów czy stylów: jeżeli Twój strój „wychodzi” przed Ciebie to oznacza, że coś poszło nie tak! Nigdy nie przebieraj się od stóp do głów!