Jak być trendy i zachować swój styl?

Jak być trendy i zachować swój styl?

Każda zmiana pory roku to nowe trendy w modzie. Jedne są bardziej rewolucyjne, inne mniej. Jedne czerpią z poprzedniego sezonu, a inne sięgają o kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt!) sezonów wstecz. Niezależnie jednak od tego, co przynoszą, to w większości sytuacji kolekcje projektantów światowej sławy mają wpływ na to, co znajduje się w naszych szafach. Czy jednak podążając za trendami możemy zachować swój styl?

Od czego zależy Twój styl?

Wiele osób skarży się, że znalezienie własnego stylu jest trudne. I jest to prawda! Często próbujemy kopiować stylizacje znanych osób, by wyglądać w nich tak dobrze jak one. Zwykle takie próby kończą się klęską, bo na nasz ogólny wygląd wpływa nie tylko to, co mamy na sobie, ale również to, jaki jest nasz typ urody oraz sylwetka, nasz charakter, styl życia, nasze codzienne role, zadania… Nic zatem dziwnego, że ubrania, które doskonale pasują do szczupłej pani zimy, na pani jesieni o nieco bardziej rubensowskich kształtach wyglądają fatalnie. To jaskrawy przykład, ale dobitnie pokazuje, że kopiowanie czyjegoś stylu nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zdecydowanie lepiej podpatrywać i próbować szukać własnego stylu na własną rękę, metodą prób i błędów albo skorzystać z porady doświadczonej stylistki i pod jej kierunkiem nauczyć się i znaleźć własny styl. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jego znalezienie nie jest łatwe. Czasem może to trwać latami, zanim zdasz sobie sprawę z atutów swojej urody i nauczysz się je odpowiednio eksponować. Jeszcze trudniej może być z zaakceptowaniem mankamentów sylwetki i poznaniem sposobów na ich umiejętne maskowanie. Zawsze jednak pierwszym krokiem do znalezienia własnego stylu jest poznanie i zaakceptowanie siebie! Jeżeli ten etap będziesz miała za sobą to dopiero wtedy możesz zastanawiać się co do Ciebie najbardziej pasuje, który styl to Twój i co zrobić, by go zachować podążając za trendami w modzie. Strzeż się też pułapki przekonania, że raz określony styl jest najlepszy na zawsze. To niestety może okazać się przykrą pułapką. Źle dobrana wzorzysta sukienka może dodać każdej kobiecie dziesięć lat! Takie pułapki są szczególnie niebezpieczne po czterdziestce, kiedy kusi Cię, żeby nadal ubierać się tak samo jak miałaś dwadzieścia kilka lat J Zawsze też wybieraj „odmładzające” ubrania. One działają jak botoks ;)

jak być trendy i mieć swój styl

Slow fashion a trendy w modzie

Wiele osób, które ma już swój wypracowany styl wkracza na drogę slow fashion. Jednym z filarów tej filozofii jest kupowanie ubrań na lata, zwracanie uwagi na jakość i odpowiednie dopasowywanie ich do siebie tak, by zawsze mieć co na siebie włożyć ( capsule wardrobe). Nie oznacza to, że zwolenniczki slow fashion w ogóle nie zwracają uwagi na trendy w modzie. Wręcz przeciwnie! Co prawda nie są to osoby, które szturmują sklepy, gdy tylko pojawią się nowe kolekcje i kupują wszystko bez większego zastanowienia. W ich przypadku raczej nie ma miejsca na przypadkowe zakupy. Te osoby spokojnie przeglądają propozycje projektantów na dany sezon i wybierają to, co  wpisuje się do ich stylu. To może być kolor, wzór, fason, dodatki …

No i właśnie w tej rozważności w dobieraniu jest recepta na to, by pozostać w zgodzie z własnym stylem, a jednocześnie podążać za aktualnymi trendami. Twoim celem nie powinno być „ślepe”  podążanie za nowinkami w modzie bo musisz być trendy i zawsze musisz mieć w swojej szafie coś, co jest aktualnie lansowane. Jeśli w danym sezonie nie znajdziesz nic, co Ci się spodoba na tyle, byś chciała to na siebie założyć, to pamiętaj, że nie ma przymusu. Nic na siłę! Jeśli masz swój własny styl, dobrze się z nim czujesz i świetnie się prezentujesz, to pozostań przy nim. Według mnie tak ubrana będziesz się prezentować dużo lepiej, niż gdybyś chciała być w zgodzie z modą na siłę, wbrew sobie. Moda się zmienia, w każdym sezonie przynosi coś nowego. Przyznam, że stosunkowo często tak mam, że oglądając trendy na nadchodzący sezon mówię sobie to nie dla mnie, muszę przeczekać. Bo … albo kolory nie są moje, albo fasony … ale znając swój styl i posiadając dobrą szafę kapsułkową zawsze mam się w co ubrać w czym dobrze się czuję  :)

slow fachion a trendy