Eko życie – czy to się opłaca?

Eko życie – czy to się opłaca?

Rosnąca świadomość społeczeństwa związana z postawami proekologicznymi sprawia, że ekologiczny styl życia staje się coraz bardziej popularny. Coraz częściej włączamy się w nurty eko. Jesteśmy coraz bardziej świadomi. Ale też… obecnie jest to również zdecydowanie prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, gdy znalezienie produktów spełniających wymogi ekologii było bardzo trudne. Wówczas decydowali się na to nieliczni. Teraz mamy dużo większe możliwości życia w zgodzie z naturą, a rozwój Internetu znacząco się do tego przyczynił. Niestety produkty z etykietą eko bywają droższe niż inne, dlatego pojawiają się pytania, czy eko życie się opłaca?

Mniej znaczy więcej

Ekologiczny styl życia w dużej mierze można sprowadzić do prostej zasady, że mniej znaczy więcej, a jakość liczy się dużo bardziej niż ilość. To właśnie z tej zasady wynikają mądre zakupy będące nieodłączną częścią eko życia. I nie chodzi tu o to, że nie ma miejsca na spontaniczność w zakupach, a każda złotówka zostanie obejrzana trzy razy zanim zostanie wydana. Nic z tych rzeczy! Mądre zakupy to wybór produktów wysokiej jakości, przy których produkcji nie używa się ostrej chemii szkodliwej i dla środowiska i dla człowieka, warunki pracy osób zatrudnionych przy produkcji nie naruszają praw człowieka, produkujemy mniej śmieci i odpadów. Mądre zakupy to dbałość o to, by nie kupować rzeczy kiepskiej jakości, które szybko lądują w śmieciach, przyczyniając się do powiększenia problemu z odpadami o długim okresie degradacji.

mądre zakupy

Dobra jakość, ekologiczne uprawy, organiczne procesy to dłuższy czas użytkowania, większa funkcjonalność i bezpieczeństwo ( np.bez toksycznych substancji w składzie taniego plastiku, mniej alergii!). Świadome wybory. To nasz wkład w ochronę środowiska naturalnego, by było mniej degradowane i mogło odradzać się po latach niszczących działań człowieka.

W nurt przemyślanych zakupów, wyborów, idealnie wpisuje się slow fashion. Odrzucamy zakupy tanich ubrań z syntetycznych tkanin w sieciówkach, które ładnie wyglądają tylko przez chwilę (a może i nie), a po kilku praniach ich wygląd znacząco odbiega od tego ze sklepowego wieszaka. Zamiast nich wybieramy ubrania z naturalnych, tkanin, najlepiej organicznych, które są mocniejsze, długo zachowują fason, komponujące się z naszą kapsułową szafą, dzięki czemu mogą być noszone przez nas długie lata i nadal wyglądają dobrze.

Podobne zasady stosujemy przy wyborze produktów spożywczych. Jeśli chcemy żyć ekologicznie, zamiast kupować wysoko przetworzoną żywność czy gotowe dania nafaszerowane konserwantami, spróbujmy wrócić do tradycji domowych posiłków. Wybierajmy do nich lokalne, sezonowe składniki, najlepiej od znanych dostawców. W wielu rejonach kraju działają już takie przedsięwzięcia jak Lokalny Rolnik, dzięki którym możemy dostać żywność bez chemii z ekologicznych upraw.

Życie eko to nie tylko zakupy. To też dbałość o Twoje zdrowie i samopoczucie. Bądź aktywna fizycznie. Wybierz to co lubisz. Nie zapomnij o chwili dla SIEBIE i relaksie! Wprowadź dobre nawyki na co dzień.

eko życie

Koszty eko życia

Wspomniałam już wyżej, że produkty z etykietą eko są często droższe niż produkty bez niej. Nie dziwią mnie zatem opinie osób, które mówią, że nie stać ich na eko życie. Chciałabym jednak, by te osoby przeanalizowały swoje wydatki i zwróciły uwagę na to, że eko-życie wcale nie musi być takie drogie, jak na początku może się wydawać. Poza tym można do niego dochodzić małymi krokami. Jeżeli uznasz, że z jakichś powodów nie możesz w 100% żyć eko wybierz na początek jeden obszar swojego życia i postaraj się by był w zgodzie z naturą.

Jeżeli nie jesteś przekonana czy życie eko się opłaca, zrób mały eksperyment. Kup na przykład jedną bluzkę z bawełny organicznej dobrej jakości i podobną gorszej jakości i tańszą. Porównaj po kilku miesiącach podobnego użytkowania obydwie bluzki. Jak wyglądają, jak się w tym czasie zużyły. Zastanów się czy nosząc je tak samo się w nich czułaś i wyglądałaś? Jestem przekonana, że lepiej ocenisz tę dobrej jakości, z  którą przez wiele prań nic się nie będzie działo i będziesz mogła nosić ją przez długie miesiące. Regułą też jest, że przy zakupie produktów gorszej jakości szybciej potrzebujemy nowego, czyli znów kolejny wydatek. No i co tu dużo mówić gorsza jakość zawsze będzie wyglądała gorzej (nawet ta nowa, prosto ze sklepu), a lepsza lepiej (nawet jak trochę się podniszczy) :(. Pamiętaj! Jakość i klasa zawsze bronią się same!

Po takim małym eksperymencie  Sama ocenisz co wybrać w przyszłości. I to będzie Twój pierwszy ważny krok w podejmowaniu świadomych decyzji. Twój wybór!

Ja eksperymentowałam i przekonałam się, dojrzałam w swoich wyborach. Wolę mniej, a lepsze. Już nie kupuję ubrań kiepskiej jakości i takich na raz, bo są tanie. Uznałam, że nie stać mnie na „bylejakość”. Ponadto decydując się na opcję ubrań dobrej jakości z naturalnych tkanin mam swój udział w trosce i poprawie kondycji naszej planety. Może wydawać Ci się, że jest on niewielki, ale pamiętaj, że ziarnko do ziarnka…