Świat marek ubraniowych zmienia się z roku na rok, dostosowując się do ogólnych trendów, które dominują w naszym życiu. Coraz więcej osób chce być eko i dąży do tego, by kupować ubrania z odpowiednimi certyfikatami, poświadczającymi zrównoważoną produkcję oraz ekologiczne pochodzenie tkanin. Jednocześnie rozwija się recykling ubrań i rośnie liczba marek, które wykorzystują materiały do szycia ubrań z recyklingu. Przyjrzyjmy się im bliżej i zobaczmy, co może powstać z ubrań z recyklingu. Jestem przekonana, że będziesz zaskoczona możliwościami i kreatywnością, jaką wykazują się projektanci i co w tym zakresie możesz też zrobić sama!
Recykling ubrań
Recykling w świecie mody dotyczy nie tylko przetwarzania plastiku na tkaniny, ale również powtórnego wykorzystania ubrań, które z rożnych powodów nie nadają się do użytku. Dzięki temu ograniczamy zużycie surowców i zmniejszamy odpady po to, by chronić środowisko. Czy wiesz, że co roku na polskich wysypiskach ląduje ok. 2,5 miliona ton tekstyliów, mimo że duża część z nich mogłaby być ponownie użyta do produkcji nowych ubrań.

Dlatego ważne jest by nie wyrzucać, zastanowić się jak możemy niepotrzebne już nam ubrania ponownie wykorzystać. Co robisz ze swoimi ubraniami, z których już „wyrosłaś”, zniszczyły się lub po prostu ich nie lubisz, nie trafione zakupy? Wyrzucasz czy starasz się im dać „nowe życie”? Do której grupy konsumentów należysz? Czy oddajesz niepotrzebne ubrania do kontenerów na potrzeby recyklingu (tak robi ok. 55% Polaków), czy oddajesz znajomym, rodzinie, potrzebującym (ok. 30% Polaków) czy po prostu wyrzucasz do śmieci (ok. 15% Polaków)? Jeżeli należysz do tej ostatniej grupy to pomyśl czy nie czas na zmiany!
[wcpscwc_pdt_slider type=”bestselling”]
Drugie życie ubrań – wykorzystaj stare jeansy
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby recyklingu ubrań. W sklepach pojawiają się ubrania pochodzące z ponownie przetworzonych tkanin. Sklepy umożliwiają też pozostawienie zużytych ubrań, które następnie zostaną poddane ponownemu przetworzeniu. Coraz powszechniejsza staje się wymiana ubraniami. Mamy coraz więcej poradników jak samodzielnie przerobić stare ubrania na nowe. Dzisiaj podpowiemy jak wykorzystać nasze stare, ulubione dżinsy i jak „uratować” naszą ulubioną bluzę. Jak w prosty, domowy sposób połączyć pożyteczne z przyjemnym! Taaak, takie przeróbki mogą być proste, przyjemne i jeszcze pożyteczne dla środowiska!
Dżinsy. Zbliżają się wakacje. Przydałyby się krótkie spodnie. Marzą Ci się śliczne dżinsowe szorty, trochę postrzępione. Kupić czy przerobić?
Czego potrzebujesz: stare dżinsy (najlepiej luźne bez stretch-u), nożyczki, flamaster i linijkę.
Działamy: włóż dżinsy i zaznacz flamastrem delikatną linię na długości jaką chcesz osiągnąć; połóż spodnie płasko na stole czy podłodze i tnij równo po zaznaczonej linii (możesz skorzystać z linijki by równo odrysować zaznaczoną linię), złóż spodnie nogawkami jedna na drugą, odrysuj linię odcięcia na drugiej nogawce, odetnij i gotowe! Nie martw się o postrzępienia, bawełniane nitki wyjdą same już po pierwszym praniu.

A może bardzo chciałabyś mieć podniszczone, trochę dziurawe na kolanach dżinsy? Możesz je mieć w 5 minut! Potrzebujesz dżinsy (najlepiej stare) i nożyczki. Ostre nożyczki maksymalnie otwórz i drap nimi materiał na nogawkach spodni z góry na dół i z dołu do góry, materiał będzie powoli się przecierał. Jak osiągniesz już oczekiwaną szerokość „zniszczenia” załóż dżinsy i wielokrotnie kucaj i wstawaj, aż usłyszysz „krach” oznaczający, że Twoje dżinsy już się podarły. Gotowe!
Dżinsy Twojego dziecka nagle zrobiły się zbyt krótkie? Nie wyrzucaj! Obetnij podłożenie i gotowe w modnej długości przed kostkę. Możesz z nich tez zrobić rybaczki lub szorty dla swojej pociechy. Sprawdź jakie to proste!

A jak uratować poplamioną, ulubioną bluzę? Jest wiele sposobów, możesz ją ufarbować na inny kolor, możesz na niej naszyć, wyszyć coś ciekawego. Ale… możesz też nakleić na nią ozdobne emblematy – naszywki, tak jak naklejasz łaty na dziurawe łokcie. Takie emblematy gotowe do naklejenia rozgrzanym żelazkiem dostaniesz w każdej pasmanterii lub kupisz online. Jest olbrzymi wybór. Zwracaj tylko uwagę by były do naklejania.
Czego potrzebujesz: zniszczona bluza, naszywki, żelazko, cienka bawełniana ściereczka (może być taka do naczyń), ewentualnie ołówek.
Działamy: rozkładasz bluzę na stole lub desce do prasowania, rozmieszczasz emblematy w sposób, który tworzy estetyczny wzór i jednocześnie maskuje zniszczenia, możesz to rozmieszczenie zaznaczyć ołówkiem, następnie rozgrzewasz żelazko, i zaczynasz naklejanie emblematów najpierw po prawej stronie przez ściereczkę, a następnie po lewej stronie, by wzmocnić i utrwalić efekt klejenia. Pamiętaj, przed naklejaniem zrób próbę jak Twoja bluza reaguje na temperaturę żelazka. Oczywiście zamiast naklejać możesz naszyć emblematy lub wyszyć własne wzory, ale to wymaga więcej cierpliwości i czasu niż naklejanie!

W podobny sposób możesz odświeżyć swoje T-shirty, swetry czy bluzki! Czasami wystarczy jeden emblemat, by stary T-shirt przeistoczył się w nowy!
Jak widzisz jest mnóstwo łatwych sposobów na recykling ubrań z pozoru zużytych. Zawsze można im dać drugie „życie” i zadbać o nasze środowisko.
A tak wygląda „uratowana” moja ulubiona bluza od MAAM, którą już pierwszego dnia nieszczęśliwie poplamiłam na samym froncie!

Tkaniny z recyklingu dostępne dla każdego
Tkaniny z recyklingu cieszą się coraz większą popularnością i chętnie wykorzystują je nie tylko wielkie i znane światowe marki, ale i mniejsze firmy. Wiele z nich podkreśla ekologiczne pochodzenie używanych tkanin i traktuje to jako ważny element filozofii marki. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że tkaniny z recyklingu są w zasięgu ręki. Wystarczy wpisać to hasło w Google i już mamy listę sklepów oferujących materiały z recyklingu. Są wśród nich zarówno tekstylia produkowane z butelek PET, jak i tkaniny bawełniane, lniane, dostępne w bardzo wielu różnych kolorach. Dzięki temu, jeżeli lubisz i potrafisz, sama szyć również możesz wykorzystywać tkaniny z recyklingu.
Butelki PET i ich drugie życie w świecie mody
Butelki PET, których roczne zużycie na całym świecie idzie w miliardy, mogą zostać przetworzone na wiele różnych sposobów. Nikogo nie dziwi, że produkuje się z nich pachołki drogowe, tablice informacyjne czy meble ogrodowe, bo materiały te są bardzo podobne do siebie. Okazuje się jednak, że butelki PET można poddać ponownemu przetworzeniu również w inny sposób, wykorzystując je do produkcji ubrań i butów. Z butelek PET szyje się też odzież sportową, która ma świetne właściwości oddychające i niczym się nie różni od ubrań produkowanych „od zera”. Czy wiesz, że na jedną kurtkę sportową trzeba przetworzyć 30 butelek, a na legginsy 20, co oznacza, że kupując komplet odzieży sportowej pochodzącej z materiałów z recyklingu pomagamy ponownie wykorzystać kilkadziesiąt plastikowych butelek.
Butelki PET można również wykorzystać do tworzenia butów. Na ciekawy pomysł wpadli założyciele marki Rens, produkującej buty. Do ich wyprodukowania potrzeba kilku plastikowych butelek oraz… fusów z kawy 😊. W wyniku opracowanej przez nich technologii powstają buty lekkie, miękkie i wodoodporne, a koszt ich zakupu wynosi ok. 90$ czyli ok. 350zł czyli podobnie jak innych butów sportowych.
Do firm, które chcą wykorzystywać butelki PET dołączyło również Audi. W modelu A3 czwartej generacji z butelek ma być wykonana tapicerka samochodowa. Szacunki pokazują, że do wykonania tapicerki w jednym samochodzie potrzebne będzie ok. 100 butelek PET.
Wyrzucając ubrania warto pamiętać, że 1kg ubrań wykorzystanych ponownie oznacza ograniczenie 3,6kg emitowanego CO2, 6 tys. litrów zużytej wody, 0,2 kg pestycydów, 0,3kg nawozów. (źródło: https://www.pomaganieprzezubranie.pl/drugie-zycie-ubran-i-tekstyliow). Jeśli przemnożyć to przez 2,5 miliona ton tekstyliów, które co rok znajdują się na wysypisku, to skala same oszczędności zużytej wody (15 bilionów!! litrów) robią ogromne wrażenie. To najlepszy dowód na to, że recyckling ubrań, nawet w domowej mikroskali, faktycznie ma sens.