Przejdź do treści

The fairyland of fashion- apparelsourcing & Texworld – Paryż, 11-14.02.2018 – subiektywna relacja

Ostatnie kilka dni spędziłam w Paryżu odwiedzając targi Fairyland of fashion. Wybrałam się tutaj w poszukiwaniu nowych kontaktów, inspiracji, tkanin, które wykorzystam do tworzenia kolejnych produktów pod marką MAAM. Już po pierwszym dniu wyszłam zachwycona tym miejscem, prelekcjami i wystawcami, a kolejne dni tylko te spostrzeżenia potwierdziły. Oto moja krótka relacja z pobytu na targach.

Targi Fairyland of fashion – co można tu znaleźć?

Tegoroczne paryskie targi Fairyland of fashion zgromadziły ponad 1050 wystawców tkanin, gotowych produktów i akcesoriów z 28 krajów z niemalże wszystkich kontynentów. Zdecydowaną większość stanowią jednak producenci tkanin zarówno tych tradycyjnych, z naturalnych włókien, jak i bardziej nowoczesnych, innowacyjnych mających, na razie, zastosowanie głównie do produkcji odzieży sportowej. Już ponad 70 wystawców mogło się przedstawić jako producenci stosujący zasady „Eco-friendly” (eko-przyjazne surowce, proces produkcji przyjazny dla środowiska z zachowaniem standardów socjalnych). Nadal jest to niewiele, ale widać znaczący postęp w tej dziedzinie, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Podczas tej edycji targów dużo uwagi poświęcono denimowi. Z racji swojej uniwersalności (unisex, brak sezonowości, brak ograniczeń designerskich) denim zaczyna być uważany za niekwestionowanego króla tkanin. Denim miał nawet swój dedykowany sektor, w którym można było spotkać ponad 30 wiodących producentów z Bangladeszu, Indii, Chin, Maroka i Pakistanu.

Nowe trendy, kierunki w rozwoju mody, fair trade

Jest już tradycją, że podczas paryskich targów wymieniane są informacje o rynku, trendach, nowych kierunkach w modzie codziennej i próbach odpowiedzi, co jest najlepsze dla finalnego konsumenta. Od jakiegoś czasu dyskusje toczą się też wokół fair trade, ochrony środowiska i zasad zrównoważonego biznesu, w tym związanych z modą i produkcją tkanin. Tematy te były obecne również podczas Fairyland w Paryżu.

W dyskusjach pojawiały się takie pytania związane z fair trade jak: czy i jaki wpływ będą one miały na trendy w modzie? Jakie będą trendy w najbliższych latach? Konkluzja jest jedna – tak! Nie mamy wyboru, musimy zacząć świadomie dbać o środowisko i chronić je i siebie. I to na całym świecie, nie tylko w wybranych, np. bogatszych krajach. Musi zniknąć wyzysk, a różnice w poziomie życia będą stopniowo niwelowane. Wszechświat jest unikalny i dlatego musimy go chronić.

Wyzwaniem jest oczywiście wdrażanie zasad zrównoważonego biznesu, ale należy pamiętać, że moda i cały przemysł tekstylny też są jego częścią! Dlatego kolejną konsekwencją, jak podkreślają znawcy tematu, będzie uniwersalizacja mody, łącząca różne kultury, dająca wolność, ale też dbająca o indywidualizm. Te zasady będą przejawiać się i w tkaninach, fasonach i kolorach.

Tkaniny – obok tkanin organicznych naturalnych, coraz częściej będą pojawiały się tkaniny innowacyjne, sztuczne, ale ich produkcja będzie przyjazna dla środowiska i człowieka. Coraz bardziej staje się popularna produkcja tkanin z recyklingu.

Fasony – wygodne, proste, patchworkowe, czasem jak puzzle.

Wzory – geometryczne, optyczne, ale też i kwiatowe. Inspirowane naturą, architekturą.

Kolory – raczej jasne, rozświetlone, naturalne. Inspirowane wodą, wiatrem, lodem czy skałą i ziemią. Ale też mocne intensywne jak czerwień, zieleń, granat i polimorficzne. Nadal lansowane są stylizacje monochromatyczne. Według Texworld trends team wiodącymi kolorami w 2019 roku będą:

kolory roku 2019 prognozy

Moda, to nieograniczone możliwości i inspiracje! 

Dodaj komentarz