
Dress code nie powstał po to, żeby komplikować komukolwiek życie, wprost przeciwnie wymyślono go po to żebyś nie musiała zastanawiać się czy jesteś ubrana właściwie do sytuacji. Dress code ewoluuje wraz z modą i wprowadza nowe rozwiązania. Dlatego warto, co pewien czas, odświeżyć swoją wiedzę. Dziś zdradzę Ci kilka sekretów dotyczących stroju biznesowego formalnego, tego co nosić, a o czym lepiej zapomnieć, i na jakie okazje wybrać business formal.
Strój to Twoja wizytówka
Strój to Twoja wizytówka. Jeszcze zanim zabierzesz głos – Twój strój robi to za Ciebie, informując współpracowników czy kontrahentów o tym, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, profesjonalistką, osobą godną zaufania, że traktujesz ich poważnie i z szacunkiem. Ubranie, które nosisz, to jak się prezentujesz, to także część Twojego wizerunku. Niezależnie od tego, czy na profesjonalnej imprezie reprezentujesz firmę, czy własną markę osobistą, upewnienie się, że jesteś odpowiednio ubrana, pomoże Ci wywrzeć silne wrażenie na współpracownikach z Twojej branży.
Strój na spotkanie biznesowe
To nie żadna tajna wiedza. W strojach biznesowych wyróżniamy kilka stylów: business smart casual, business casual, business professional, business formal czy ostatnio też gender-neutral professional dress (od najmniej do najbardziej formalnego). Wybieramy właściwy styl w zależności od okoliczności. Style biznesowe, jak same nazwy wskazują, trochę różnią się między sobą. Dlatego, aby dokonywać właściwych wyborów i zawsze być dobrze ubranym, warto wiedzieć na jakie okazje, który styl wybrać, znać ich zasady oraz rozpoznawać różnice. Styl biznesowy to prosty zbiór zasad i reguł. Strój na spotkanie biznesowe rządzi się swoimi prawami? Chcesz je poznać?
Czym jest formalny strój biznesowy (business formal)?
Biznesowy strój formalny to ubranie, które jest profesjonalne i wymagane w niektórych firmach/branżach przez pracodawców, na ważnych spotkaniach/wydarzeniach biznesowych. Formalność biznesowa jest ogólnie definiowana przez spokojne, stonowane kolory i fasony. Wszystkie elementy garderoby powinny do siebie pasować i uzupełniać się, być wysokiej jakości i dobrze dopasowane do sylwetki (nawet te oversize – chociaż w stroju formalnym sugeruję unikać przerysowanych modeli).



Strój formalny damski – o czym trzeba pamiętać
Kiedy mówisz strój na spotkanie biznesowe, myślisz – marynarka, garnitur, spodnie, koszula, kostium, sukienka, ołówkowa spódnica i buty na niezbyt wysokim obcasie? Brawo. To filary tego stylu. Styl business formal jest zarezerwowany dla najbardziej formalnych okoliczności biznesowych, takich jak ceremonie wręczenia nagród, specjalne kolacje lub inne ważne biznesowe wydarzenia wieczorne. Styl biznesowy formalny jest podobnym dress code’em do „black tie” i jest wymagany w celu zachowania i pokreślenia profesjonalizmu i rangi spotkania. W odróżnieniu do „black tie” business formal obowiązuje w różnych porach dnia i jego wybór determinuje ranga wydarzenia biznesowego (black tie jest zarezerwowany dla uroczystych, wieczorowych wydarzeń). W business formal wybieramy ciemne garniturowe spodnie, ciemny garnitur i krawat (u mężczyzn), czarny garnitur z jasną koszulą zapinaną na guziki, marynarkę ze spódnicą, garsonkę lub sukienkę garniturową. W niektórych przypadkach odpowiednia może być długa, prosta suknia wieczorowa (formalna, nie balowa, ale w naszych polskich warunkach raczej nie rekomenduję tej opcji, łatwo wpaść w pułapkę przebrania zamiast profesjonalnego wyglądu). Opcje butów obejmują płaskie buty, szpilki, oxfordy lub mokasyny. Strój uzupełni dyskretna biżuteria, pasek, spinka do krawata lub małe spinki do mankietów.
Pięć rzeczy, które należy uwzględnić w formalnym stroju biznesowym:
- Spodnie lub spódnica
Jeśli chcesz założyć spódnicę, wybierz dobrze skrojoną, ciemną spódnicę. Twoja spódnica powinna być długości – do kolan.
Ci, którzy chcą nosić spodnie, powinni wybrać te, które są dokładnie dopasowane do ich marynarki. Postaw na garniturowe spodnie w kant albo palazzo, czyli model z szerokimi nogawkami (ale nie za szerokimi). Dokładnie i profesjonalnie uprasowane.
Długość spodni: aby uzyskać najbardziej profesjonalny wygląd, spodnie garniturowe powinny znajdować się tuż nad piętą buta do garnituru lub tuż nad butem do garnituru. Nazywa się to średnim lub niewielkim przerwaniem luzu. Każda krótsza długość może być uznana za mniej profesjonalną, w zależności od branży lub wydarzenia, w którym bierzesz udział.
- Skromne i czyste obuwie
Jeśli wybierzesz buty na obcasie, upewnij się, że nie jest on wyższy niż 5 cm. Buty powinny być pełne (zakryte palce), w neutralnym lub ciemnym kolorze. Podobne zasady dotyczą butów na płaskim obcasie. Muszą być czyste i utrzymane w ciemnej lub neutralnej kolorystyce.
Eleganckie buty powinny być wypolerowane, czarne lub brązowe, w zależności od koloru garnituru lub marynarki. Jeśli twój garnitur jest granatowy możesz wybrać obuwie w tym samym kolorze, pasujące odcieniem do stroju. Dobrą decyzją będą również brązowe lub czarne buty na obcasie. Jeśli twój garnitur jest szary lub czarny lepiej załóż czarne[KK1] [MG2] buty jest to dobre i bezpieczne zestawienie. Brązowy but do garnituru można dobrać (np. do szarego), w zależności od wybranej kombinacji bluzki i pozostałych dodatków.
- Koszula lub bluzka zapinana na guziki
Wybierając bluzkę do marynarki i spódnicy lub spodni, postaw na dobrze skrojony top, który jest równie wygodny, co profesjonalny. Bluzki bez rękawów są ogólnie akceptowane i zazwyczaj nosi się je z marynarkami, nie samodzielnie. Top możemy też zastąpić krótka dopasowaną kamizelką (jakże modną w tym sezonie!). Jeśli chodzi o kolor, wybierz jednolity, pastelowy lub z subtelnym nadrukiem. Pamiętaj, aby wszelkie kolory i wzory się uzupełniały i były stonowane.
Wybierając koszulę, wybierz tę, która jest odpowiednia rozmiarem do obwodu szyi i długości rękawa. Pod marynarkę zawsze lepiej jest założyć bardziej dopasowaną niż luźną. Całość stylizacji wygląda wówczas lżej i nie dodajemy sobie optycznie dodatkowych kilogramów J.
Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej trzymać się bieli, jasnoniebieskiego lub szarego, ponieważ uzupełnią one idealnie garnitur w kolorze czarnym, szarym lub granatowym.
Na koniec upewnij się, że koszula, którą wybrałaś jest dobrze skrojona i dopasowana do sylwetki. Dzięki temu cały Twój strój będzie wyglądał profesjonalnie.
- Dopasowany garnitur lub marynarka
Jeśli nie nosisz kompletnego garnituru, wybierz marynarkę, która pasuje do twoich spodni lub spódnicy. Zarówno cały garnitur jak i samodzielna marynarka muszą być we właściwym rozmiarze. Nie mogą być zbyt obcisłe, by nie sprawiały wrażenia za małych, nie mogą też na Tobie „wisieć. Wybieraj stonowane kolory. W biznesie bezpieczne zawsze będą: szary, granat czy wieczorem – czerń. Nie oznacza to, że nie można wybrać innych kolorów jak np. brąz z odcieniu gorzkiej czekolady czy głęboki ciemny fiolet.
Długość rękawów marynarki może być tak krótka, by zakrywać łokieć (czyli 3/4 lub 7/8) lub do nadgarstka. W przypadku garniturów długość rękawa marynarki powinna odsłaniać około centymetra mankietu koszuli, zwłaszcza jeśli planujesz nosić koszulę z francuskim mankietem i spinkami do mankietów.



- Odpowiednie dodatki
Jeśli zdecydujesz się nosić dodatki z formalnym strojem biznesowym, upewnij się, że są przede wszystkim proste i wygodne. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać przy ich wyborze:
Biżuteria: Zachowaj umiar – na przykład jedna lub dwie bransoletki, minimalistyczny w formie naszyjnik i subtelne kolczyki.
Zegarek: jeśli nosisz zegarek, wybierz taki, który jest wyrafinowany (elegancko dyskretny) i profesjonalny.
Torebka, aktówka lub torba na ramię – wszystko, czego używasz do noszenia rzeczy osobistych, powinno być wystarczająco duże, aby pomieścić niezbędne rzeczy. Na wieczorne spotkanie biznesowe torebka nie powinna być zbyt obszerna i ciężka. Wybieraj raczej te małe typu kopertówki, proste i w dobrym gatunku.
Pasek: Twój pasek powinien pasować do całości stylizacji lub uzupełniać kolor butów. Wybierz pasek z neutralną klamrą i najlepiej skórzany.
Skarpety: Skarpety w stroju formalnym powinny być ciemne i gładkie, bez nadruków, można zdecydować się na cieliste, cienkie. Skarpety powinny być na tyle długie, by w żadnej sytuacji nie odkrywały gołych nóg, również wówczas, gdy siedzimy.



Komponując ze sobą te rzeczy, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii.
- Zestawiaj ze sobą rzeczy w podobnej (i koniecznie stonowanej!) gamie kolorystycznej, która współgra z Twoją karnacją.
- Zwróć uwagę na spójność faktury i kolorystyki strojów.
- Zadbaj o to, by Twoje ubrania były właściwie dobrane, w odpowiednim rozmiarze.
- Wybieraj dobre jakościowo ubrania, które są nie tylko komfortowe, ale również świetnie się prezentują. Postaw na wysokiej jakości bawełnę, wełnę, jedwab.
- Sukienka na spotkanie biznesowe albo spódnica? Blisko linii ciała, ale nie nadmiernie opięta, sukienka – z niewielkim dekoltem, zachowawcza i klasyczna w tzw. garniturowym stylu, z ozdobnym paskiem w talii, sięgająca do połowy kolana (ewentualnie kilka centymetrów ponad lub poniżej kolana). Krój ołówkowy, lekko podwyższony stan – świetny pomysł!
- Marynarka? Klasyczna, idealnie dopasowana, a co pod nią? Jeśli planujesz ją zdejmować sprawdzi się koszula, czy elegancka bluzka. Jeśli wiesz, że jej nie zdejmiesz – możesz zdecydować się na gładki, basicowy top, top bez rękawów czy kamizelkę. Ważne by dekolt topu, bluzki nie był zbyt głęboki.
- Kostium, czyli żakiet ze spódnicą, podobnie jak garnitur i sukienki, najczęściej nosi się w odcieniach czerni, granatu lub szarości.
- Niezależnie od pory roku – pamiętaj o cielistych rajstopach czy pończochach.
- Masz ogromną ochotę dodać ubraniu nieco fantazji? W tym przypadku proponuję zainwestować w elegancką, jedwabną apaszkę, która jako jedyny element stroju może być utrzymana w żywszych barwach.



Strój na spotkanie biznesowe – o czym lepiej zapomnieć?
- Zapomnij o kontraście, intensywnych kolorach, wzorach, printach. Harmonia to podstawa.
- Unikaj ubrań zbyt obcisłych, zbyt głębokich dekoltów, prześwitujących, błyszczących.
- Zrezygnuj z części garderoby uszytych ze sztucznych nieprzepuszczających powietrza materiałów (komfort jest naprawdę ważny).
- Odkryte palce, pięty, niebotyczne szpilki – są na liście rzeczy zakazanych.
- Marynarka założona na gołe ciało – to niedopuszczalne rozwiązanie, zawsze załóż do niej chociażby delikatny top (nie musi być widoczny).
- Zadbaj, żeby makijaż nie był wyzywający (a raczej naturalny, delikatny), biżuteria subtelna nie przyciągająca nadmiernie uwagi. Głębokie dekolty, kuszące rozporki w spódnicy – zostaw na inną okazje.
Pamiętaj, że strój biznesowy, czyli szeroko rozumiany professional attire, jest w europejsko-amerykańskiej kulturze biznesowej jednoznacznie opisany. A znajomość biznesowego dress code’u to konieczność, a nie chwilowy trend. Warto o tym pamiętać na co dzień i zawsze dobierać ubiór do pory dnia i okoliczności a także branży, w której działamy. Im ważniejsze spotkanie tym bardziej starannie i profesjonalnie powinien wyglądać nasz strój.
Mam nadzieję, że po dzisiejszej lekturze już wiesz jak swoim ubiorem podkreślić profesjonalizm na ważnych biznesowych spotkaniach.