Wiedza na temat tego, jak się ubrać do pracy (i nie tylko J) może i nieco ogranicza nasze codzienne wybory zabierając nieco wolności, ale jednocześnie niezwykle upraszcza i porządkuje życie. By wyglądać stosownie do sytuacji wystarczy znać kilka żelaznych zasad. Szczególnie w najbliższym sezonie nie należy mylić stroju biznesowego damskiego do pracy z business casual, który wraz z wiosną, w nowej odsłonie rodem z lat 2010, wraca do codziennej mody. Nie wszystkie propozycje mogą być zaakceptowane w business dress code.
Co to jest dress code
Wróćmy na chwilę do podstaw. Co to jest dress code? W dosłownym znaczeniu to pewien kod ubraniowy, najczęściej obowiązujący w danej grupie kulturowej bądź zawodowej, w konkretnym miejscu i czasie. To nic innego jak zbiór zasad dotyczących tego, jak ubierać się odpowiednio do okoliczności, w których będziemy się znajdować. Biznesowy dress code określa, jak powinniśmy wyglądać reprezentując pracodawcę wewnątrz firmy i poza miejscem pracy, podczas wykonywania obowiązków służbowych. Zawsze pamiętaj, że strój buduje Twój wizerunek.
Strój to Twoja wizytówka
Stara zasada głosi, że pierwszego wrażenia nie da się zrobić drugi raz, dlatego warto przestrzegać pewnych norm i reguł biznesowego świata, bo jak wiadomo – jak Cię widzą, tak Cię piszą! Ubiór mówi o nas naprawdę dużo. Wygląd może być Twoim sprzymierzeńcem w kontaktach z ludźmi. Poprzez ubiór budujesz również swoją markę osobistą, swój wizerunek. Sposób ubierania się jest częścią naszej zewnętrznej tożsamości. Ubiorem wyrażamy też szacunek osobom, z którymi się spotykamy, przebywamy.



Dress code w pracy
By prezentować się profesjonalnie potrzebne są nie tylko wiedza i umiejętności zawodowe, ale również ubiór, który nie będzie odwracał uwagi od meritum i sprawi, że będziesz postrzegana jako fachowiec, specjalistka w swojej dziedzinie. Przy doborze ubrania do pracy czy na spotkanie biznesowe nie bez znaczenia jest również zawód, który wykonujemy i nasza pozycja w pracy. Inaczej ubierają się finansiści, a inaczej osoby wykonujące wolne zawody, artyści. Każda grupa zawodowa ma swoją specyfikę również dotyczącą stylu ubierania się. Jednak są pewne zasady powszechnie obowiązujące w świecie zawodowym. Chcesz być profesjonalistką zaadoptuj je do swojego stylu.
Strój biznesowy damski – czyli jak ubrać się do pracy
Jest to jeden z moich ulubionych tematów, po który często sięgam na blogu . Dzisiaj chciałabym przekonać osoby niezdecydowane do stosowania zasad dress codu, podpowiedzieć, co warto mieć na uwadze, by je zaadoptować i wzmocnić swój wizerunek, swoją markę osobistą. Umiejętne stosowanie zasad biznesowego dress code to pierwszy krok do osiągnięcia zawodowego sukcesu, zdobycia wymarzonej pracy i podążania wyznaczoną ścieżką kariery. To budowanie własnego autorytetu. Szczególnie zaczynając nową pracę warto zapoznać się z zasadami, wymogami dotyczącymi tego, jak się ubierać, bo każdy pracodawca może mieć nieco inne oczekiwania. Znajomość reguł biznesowego wizerunku, umiejętne dopasowanie stroju do okazji, świadczą nie tylko o profesjonalizmie, ale również o dobrym wychowaniu i manierach. Strojem podkreślamy własny profesjonalizm i jednocześnie okazujemy szacunek współpracownikom, klientom.



Złota uniwersalna dziesiątka dress codu
- Idealna długość spódnicy – do połowy kolana, długość spódnicy może się wahać kilka centymetrów ponad albo poniżej kolana (masz mniej niż 160cm wzrostu – wybierz spódnicę tuż przed kolano – będziesz wyglądać korzystniej)
- Niewielki dekolt – nie powinien sięgać głębiej niż 7cm od tzw. jabłka Adama (w przypadku koszuli można rozpiąć jeden guzik)
- Rajstopy noszone niezależnie od pory roku (zwykle najstosowniejsze są cieliste, latem możesz założyć pończochy)
- Stanowcze TAK dla dobrej jakości materiałów, z których uszyte są ubrania (organiczna bawełna, wełna, jedwab), czy zrobione są buty (skóra)
- Współgrająca z całością faktura i kolorystyka dodatków. Mile widziane apaszki i tu możemy trochę „poszaleć” z kolorem. Są one traktowane na równi z męskimi krawatami! A torby nosimy proste i w dobrym gatunku pasujące do całości naszego stroju. Może zainspiruje Cię nasz wpis Jak dobrać torebkę do ubrania? – MAAM (maamstyle.com)
- Biżuteria – tak, ale wyłącznie dyskretna, w wersji minimalistycznej. W uszach delikatne kolczyki lub klipsy, na szyi prosty łańcuszek lub pojedynczy sznur małych pereł, zegarek ewentualnie jeden pierścionek i obrączka. Do pracy nie zakładamy biżuterii wieczorowej!
- Ubrania niezbyt obcisłe (mogą jednak być o linii blisko ciała) i zawsze we właściwym rozmiarze. Garsonka czy garnitur – wybór należy do Ciebie. Jednak kolor, jeżeli nie uprawiasz wolnego zawodu artysty, powinien być stonowany (szary, grafitowy, granatowy to kolory wspierające profesjonalny wizerunek). Do pracy nie noś marynarek na gołe ciało. Zawsze zakładaj dopasowany najlepiej gładki w jasnych, pastelowych kolorach T-shirt /B-shirt, top, body czy koszulę (zobacz nasz wpis Nowoczesna businesswoman – stawiam na B-shirt! – MAAM (maamstyle.com)
- Buty eleganckie, zawsze z zakrytymi palcami, a obcas nie wyższy niż 5 cm, ale też nie powinien być niższy niż 3,5 cm, chociaż coraz częściej „ściągamy” od panów i chętnie do spodni nosimy oxfordki. Moim zdaniem to dopuszczalne odstępstwo od klasykiJ. W ciepłych miesiącach nasze buty mogą mieć odkrytą piętę z paskiem z tyłu (nie klapki, które będą w nadchodzącym sezonie SS22 szalenie modne – te nosimy po pracy) i też być w jaśniejszych kolorach. Od października do kwietnia starajmy się wybierać buty w ciemniejszych barwach.
- Delikatny, dyskretny makijaż, zadbane, ułożone włosy, perfumy stosowane z umiarem i o dyskretnym zapachu. Pamiętaj, że Twoje zapachy niekoniecznie muszą odpowiadać innym
- Ubrania zawsze czyste, wyprasowane, z kompletem guzików, bez plam i zaciągnięć oderwanych listew J
Biznesowy dress code – najczęściej popełniane błędy
- Zbyt głębokie rozcięcie w spódnicy lub niestosowna długość (zbyt krótka lub zbyt długa)
- Nadmierna nonszalancja w doborze ubrań (zbyt kolorowo, swobodnie, niestarannie…)
- Widoczna bielizna, stanik wystający spod koszuli (lub przebijający czarny biustonosz pod białą koszulą)
- Bardzo cienkie, prześwitujące albo mieniące się materiały
- Krzykliwe wzory, printy
- Zbyt masywna, przykuwająca uwagę biżuteria
- Za mocny makijaż
- Sportowe obuwie, sandałki, klapki
- Zbyt głęboki dekolt
- Zbyt obcisłe ubrania, też za małe
Szafa profesjonalistki – co warto w niej mieć
Życie zawodowe to nie tylko praca w biurze. Czasami to wyjazdy służbowe, spotkania integracyjne, biznes lunch, bankiet czy inne, mniej lub bardziej oficjalne wyjścia. Dlatego warto stworzyć swoją szafę w której znajdą się ubrania pasujące na każdą okazję. Jeżeli masz ograniczony budżet, jesteś minimalistką zwróć szczególną uwagę na jakość kupowanych ubrań i ich ponadczasowość. Tylko proste formy ubrań, uszyte z wysokogatunkowych materiałów, gwarantują dobry wygląd przez wiele lat, nie będąc modowym faux pas. Co zatem powinno znaleźć się w szafie pracującej kobiety:
- Biała koszula, dobrej jakości dopasowany biały B-shirt/T-shirt, jedwabny prosty top w pastelowym kolorze (dobrze współgrający z naszym typem kolorystycznym )
- Gładka bluzkę w stonowanej kolorystyce
- Dobrze skrojony kostium lub garnitur, najlepiej z dobrej jakości cienkiej wełny
- Sukienki: biznesowa (jeżeli wolisz sukienki od spodni), koktajlowa, „mała czarna” (najlepiej z krótkim rękawem)
- Marynarka lub żakiet o klasycznym kroju
- Spodnie w kant, z dobrej, cienkiej wełny, klasyczne proste jeansy lub spodnie casualowe (jeżeli nie przepadasz za jeansamiJ)
- Spódnica ołówkowa w ciemnym kolorze pasującym do naszej marynarki
- Buty: skórzane czarne czółenka ze spiczastym noskiem, buty sportowe (jeżeli nie jesteś fanką butów sportowych zastąp je cielistymi balerinkami – są uniwersalne i ponadczasowe)
- Eleganckie proste dodatki: pasek (najlepiej prosty z ciemnej brązowej skóry), apaszka, subtelna biżuteria do pracy (na wyjście możesz zaszaleć), zegarek
- Torebka: typu tote, mała torebka na tzw. wyjścia (tu rekomenduję klasyczną kopertówkę czyli modowy synonim niewymuszonej elegancji)
To, czy wiemy, jak ubrać się stosownie do okazji może nie tylko decydować o tym, czy dostaniemy pracę naszych marzeń, ale mieć także wpływ na to, czy otrzymamy awans, podwyżkę, zostaniemy zauważeni i docenieni przez przełożonych. Znając zasady wykorzystuj je na swoją korzyść. Codziennie, a nie tylko od święta, pamiętaj o zrobieniu dobrego wrażenia. Dzień po dniu, konsekwentnie, też poprzez ubiór buduj swój profesjonalny wizerunek i autorytet. I nie zapominaj o uśmiechu! „Jeśli nie możesz być lepsza od konkurencji, po prostu ubieraj się lepiej od niej” – Anna Wintour.


