Pierwsze jesienne chłody to ostatni dzwonek, by uzupełnić naszą szafę o cieplejsze ubrania. Wybierając się na zakupy warto jednak pamiętać, żeby kupować ubrania nie tylko ze względu na ich fason i kolor, ale również zwracać uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej zostały wykonane. Oto mój krótki przewodnik, w którym pokażę Ci, jakie rodzaje tkanin warto wybrać. Z uwagi na sezon jesienno-zimowy dzisiaj duża część poświęcona jest wełnie i jej rodzajom.
Rodzaje materiałów
Głównym sposobem na podział materiałów, czyli tkanin i dzianin o różnym splocie, jest rodzaj włókna, z którego są zrobione. Włókna możemy podzielić na włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne. Niektóre materiały mogą być zrobione z jednego rodzaju włókna, inne zaś są tworzone z różnych mieszanek. Najczęściej celem takich domieszek jest poprawa określonej cechy danej tkaniny, komfortu użytkowania. Dodatek elastanu do B-shirtu z bawełny czy do B-shirtu z jedwabiu poprawia jego elastyczność i sprawia, że bluzka lepiej dopasowuje się do naszego ciała, nie rozciąga się i zachowuje fason przez cały dzień.
Włókna naturalne
Włókna naturalne to włókna pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Włókna pochodzenia roślinnego to bawełna i len. Wśród włókien pochodzenia zwierzęcego warto wymienić jedwab, kaszmir, moher, wełnę owczą, alpakę czy angorę.
Wspólną cechą włókien naturalnych jest miękkość i wytrzymałość. Włókna te pozwalają skórze oddychać, dobrze wchłaniają wodę i nie elektryzują się. Dzięki takim właściwościom w ubraniach z naturalnych włókien czujemy się dobrze i komfortowo nawet wtedy, gdy mamy je na sobie przez cały dzień.

Bawełna
Warto pamiętać, że bawełna bawełnie nierówna. Choć każda bawełna jest włóknem naturalnym, to nie każda jest przetwarzana w sposób bezpieczny dla nas i środowiska naturalnego, czyli nie każda jest eko Na tym tle wyróżnia się bawełna organiczna, której produkcja jest wolna od niebezpiecznej chemii, a włókna bawełniane są obrabiane w sposób zgodny z zasadami ekologii i troski o zrównoważony rozwój. Ubrania z bawełny organicznej często mają odpowiednie certyfikaty potwierdzające jej pochodzenie, a ich noszenie jest dla nas nie tylko gwarancją wygody, ale potwierdzeniem, że choć w niewielkim stopniu przyłożyliśmy swój grosik do poprawy i troski o zrównoważony rozwój naszej Planety. Zdecydowanie rekomenduję, że jeżeli masz wybór to stawiaj na bawełnę organiczną. Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce To co ważne.
Wełna
Jesień i zima to w naszym klimacie czas chłodów i czas na otulenie się też cieplejszymi tkaninami, a więc np. wełną. Wełna jest naturalnym włóknem uzyskiwanym z sierści owiec, lam, wielbłądów, kóz czy królików. Włókna wełniane, dzięki swoim charakterystycznym cechom, nadają się doskonale do produkcji wysokiej jakości odzieży. Jednym z najlepszych gatunków wełny jest kaszmir wytwarzany z cienkich włókien kóz kaszmirskich (długość włókna 16-18 mikrometrów). Wysokiej jakości wełnę, też bardzo miękką, puszystą, o cienkich włóknach, otrzymuje się z owiec rasy merynos (długość włókna 4-12 centymetrów). Natomiast grubszą wełnę uzyskuje się z ras owiec długowełnistych i nizinnych (długość włókna może dochodzić do 40 centymetrów).
Wełna jest uważana za najzdrowszy produkt termoregulacyjny stosowany w produkcji ubrań, obuwia i koców. Czy wiesz, że może ona przynieść ulgę w przypadku bólu mięśni, stawów, kręgosłupa, a także poprawić krążenie krwi?
Dlaczego wełny są tak doceniane w przemyśle odzieżowym, a zimą wręcz nie wyobrażamy sobie życia bez nich? Lubimy nosić ciepłe wełniane swetry, otulamy się kaszmirowymi szalami, alpakowymi pledami. A jak zimowy płaszcz, to też najlepiej z wysokogatunkowej wełny! Wełna ma wysokie właściwości termoizolacyjne, a więc doskonale nas grzeje podczas zimowych mrozów, nawet jak jest cienka. Cechuje ją też duża higroskopijność, co oznacza, że doskonale separuje wilgoć od skóry. Dzięki sprężystości włókien nie gniecie się (w ubraniach uszytych z wysokogatunkowej wełny po odwieszeniu, po kilku godzinach, samoczynnie rozprostowują zagniecenia). Pomimo że nie jest plamoodporna trudno się brudzi i trudno się moczy. Jest też odporna na wysoką temperaturę. Nie wymaga częstego prania, gdyż regeneruje się sama w kontakcie z tlenem.
Niestety jak wszystkie tkaniny, wełna ma też swoje minusy. Bardzo łatwo się filcuje i jest podatna na rozciąganie (mokra 30% bardziej). Ten problem dotyczy szczególnie wszystkich wyrobów z dzianin wełnianych. W związku z tym wełna wymaga starannej pielęgnacji i jeżeli ma nam długo służyć, to bardzo ważny jest sposób konserwacji wełnianej odzieży ( z reguły zalecane jest pranie chemiczne) i mechaci (pilinguje). Niektóre gatunki wełny uczulają. Jeżeli mamy skłonności alergiczne starannie wybierajmy rodzaj wełny, z której zrobione są ubrania i raczej nie nośmy ich bezpośrednio na ciało, odizolujmy innym elementem garderoby wykonanym na przykład z bawełny, jedwabiu czy Lyocellu. Odzież wykonana z wysokogatunkowych wełnianych tkanin zawsze jest elegancka i trwała.
Możemy się spotkać z różnymi nazwami rodzajów wełen. Merynos/szetland/szewiot to wełna owcza, wełna wielbłądzia bywa nazywana wikunią/ kamelem /wigonią, alpaka to wełna pochodząca z sierści lam, angora pochodzi z sierści królików, a moher i kaszmir to wełny pochodzenia koziego.
Wełna merino.
Pochodzi z owiec merynosów zamieszkujących górzyste obszary Nowej Zelandii i uważana jest za najlepszą wełnę owczą. Jeżeli na metce nie ma oznakowania merino to oznacza inny gatunek wełny. Wełna merino jest stosunkowo cienka i miękka (im włókno cieńsze tym lepsze), ciepła i doskonale pochłania wilgoć. Nie gniecie się i nie „gryzie” lub dużo mniej „gryzie” niż inne gatunki wełny. Ubrania z wełny merynosów nie wymagają też częstego prania, wełna regeneruje się sama w kontakcie z tlenem. Z reguły odzież z wełny merino ma też przystępne ceny (niższe niż kaszmir). Dobre są też mieszanki wełny merino z jedwabiem lub kaszmirem, bardzo podnoszą one jakość końcowego wyrobu.
Najbardziej pożądane i rekomendowane przeze mnie ubrania z wełny z merynosów (merino wool) to swetry i garnitury. Ale robi się z niej również bieliznę termiczną.
Kaszmir
Kaszmir to jedna z najdroższych wełen, ale wyjątkowo miękka z pięknym połyskiem. W sprzedaży spotykamy z reguły dwa rodzaje kaszmiru – I i II gatunek. Kaszmir I gatunku, najbardziej wartościowy, produkuje się z miękkich włókien kóz kaszmirskich, a kaszmir II gatunku produkuje się z pozostałych włókien, bardziej twardych. Już wiecie dlaczego kaszmir kaszmirowi nie równy, pomimo że wyprodukowany jest z tej samej kozy:). Dlatego zawsze warto się zastanowić czy zamiast kupować sweter z kaszmiru II gatunku nie wybrać tego z wełny merinosów (z reguły podobna cena).
Alpaka.
Zimowy płaszcz z alpaki to marzenie niejednej kobiety. Alpaka uważana jest za towar luksusowy. Sierść lam jest bowiem wyjątkowa. Jest miękka i delikatna, a jednocześnie niezwykle trwała w użytkowaniu, mocna i odporna na zniszczenia. Nie zawiera szkodliwych substancji, a dzięki temu, że posiada niższą zawartość lanoliny niż inne gatunki wełen, nie zatrzymuje bakterii, nie rozwijają się w niej roztocza i jest hipoalergiczna. Ma zdolność utrzymywania ciepła w odpowiedniej temperaturze, grzeje dużo lepiej niż wełna owcza, a przy tym jest od niej kilkukrotnie lżejsza. Najdelikatniejszą odmianą jest baby alpaka, a huacaya jest najbardziej powszechna. Ciekawostka- alpaka występuje w 22 naturalnych kolorach, od bieli i beżu poprzez odcienie brązu, szarości do czerni dlatego nie wymaga farbowania.
Włókna sztuczne
Włókna sztuczne to włókna uzyskiwane z naturalnych produktów występujących w naturze. Do ich uzyskania używa się m.in. celulozy uzyskiwanej z pni drzew. W tej grupie znajduje się m.in. wiskoza czy lyocell, które są coraz częściej wykorzystywane do produkcji ubrań. Nie należy mylić włókien sztucznych z włóknami syntetycznymi. Te ostatnie to m.in. poliester, który nie ma nic wspólnego z naturą, a jest tworzony z polimerów syntetycznych, niewystępujących w przyrodzie.
Ubrania z włókien sztucznych mają podobne właściwości, co ubrania z włókien naturalnych. One również są miękkie i wytrzymałe, nie elektryzują się, nie mechacą, zachowują na długo swój pierwotny wygląd. Dzięki czemu ubrania z naturalnych tkanin długo wyglądają jak nowe.
Co nosić na co dzień?
Mam nadzieję, że to, co napisałam powyżej o włóknach naturalnych i tych pochodzenia naturalnego, jest dla Ciebie jasną odpowiedzią na zadane w tytule pytanie 😉 i wiesz na co zwracać uwagę, by wybrać te najlepszej jakości. To właśnie naturalne tkaniny najlepiej nadają się do noszenia na co dzień. Są miękkie i wygodne, dopasowują się do ciała, oddychają i po wielu godzinach nadal czujesz się w nich świeżo.
Ja gorąco rekomenduję na sezon jesienno-zimowy swetry, garnitury, kostiumy, płaszcze z wysokogatunkowej wełny, a koszule, bluzki, topy z bawełny, jedwabiu czy Lyocellu. Takie połączenie gwarantuje dobre samopoczucie i perfekcyjny wygląd przez cały dzień 🙂
