Przejdź do treści

Moda a ekologia – zacznij wybierać świadomie

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nasze codzienne wybory mają wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy. Dla wielu z nas czymś naturalnym jest zabieranie własnej torby na zakupy, rezygnacja z plastikowych opakowań jednorazowych czy segregowanie odpadów. Nadal jednak mamy niewystarczającą świadomość tego, jak duży wpływ na stan naszej planety mają decyzje dotyczące zakupu ubrań. Zobacz, dlaczego warto zwracać na to uwagę.

Masowa produkcja ubrań generuje śmieci

Pewnie niejeden raz słyszałaś o fabrykach w Chinach, Bangladeszu i innych krajach, w których ludzie pracują w bardzo trudnych warunkach, a za swoją pracę dostają bardzo niskie wynagrodzenie. Tak niestety wygląda masowa produkcja ubrań, dzięki której możesz w sklepie sieciowym kupić np. bluzkę za kilkanaście złotych. W trakcie zakupu wydaje się, że to świetna okazja, ale potem okazuje się, że po kilku – kilkunastu, czyli bardzo szybko, bo już po 2-3 miesiącach, założeniach bluzka właściwie nie nadaje się do dalszego użytku i trafia na śmietnik. W ten sposób rosną góry śmieci, których w większości nie da się przetworzyć na inne produkty, a ich rozkładanie się będzie trwało latami.

Moda a ekologia. Jak kupować?

Moda a ekologia czyli o sposobie produkcji słów kilka

Drugim ważnym tematem związanym z ekologicznym aspektem mody, jest proces cały produkcji, w tym produkcja materiałów, z których potem szyte są ubrania. W masowej produkcji ubrań bardzo często stosuje się materiały sztuczne, czyli m.in. poliester. Bazą do jego produkcji jest ropa naftowa, należąca do zasobów nieodnawialnych, a podczas produkcji wydzielane są duże ilości dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w trakcie wytwarzania włókien poliestrowych powstają opary, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jeśli dodamy do tego szkodliwą chemię używaną do barwienia tych tkanin, to uzyskamy prawdziwą bombę mającą bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko.

Problem ze szkodliwym wpływem produkcji ubrań na środowisko dotyczy jednak nie tylko produkcji ubrań z włókien sztucznych, ale również z tkanin naturalnych, takich jak np. bawełna czy jedwab. O ile ich pochodzenie naturalne z surowców odnawialnych nie budzi zastrzeżeń, o tyle ich uprawa, a potem obróbka oraz technologia i środki używane do barwienia, mogą nie być już tak przyjazne dla natury. Z reguły do produkcji tych tańszych ubrań wykorzystuje się materiały produkowane w procesach z użyciem tzw. ostrej chemii, szkodliwej dla środowiska i człowieka. Zużywa się do tego , bardzo duże ilości wody, pracownikom nie zapewnia się godziwych warunków pracy… Dlaczego? Wyłącznie ze względów ekonomicznych. Procesy z ostrą chemią są tańsze, a więc i tkaniny w tych produkcjach również są tańsze i w efekcie finalne wyroby też są tańsze, ale gorszej jakości i mniej trwałe.

Moda ekologiczna

Ekologia w modzie – co wybierać?

Jak widzisz produkcja odzieży ma spory wpływ na stan naszego środowiska naturalnego. I choć może Ci się wydawać, że to nie od Ciebie zależy sposób produkcji ubrań, to jednak poprzez swoje wybory zakupowe możesz mieć realny wpływ na stan naszej planety. Wbrew pozorom podejmowanie świadomych decyzji związanych z zakupami nie wymaga wiele wyrzeczeń czy wysiłku. Wystarczy, że na początek przestaniesz polować na wyprzedaże w sieciówkach i kupować na zapas, bo jest tanio, zaczniesz czytać metki i będziesz wybierać ubrania z naturalnych tkanin, najlepiej z certyfikatami potwierdzającymi ekologiczny sposób produkcji, czy z recyclingu. Zanim kupisz, bo tanio, zastanów się przez chwilę, dlaczego tanio, ile zarobiła osoba szyjąca tę rzecz i czy Ty chciałabyś tyle zarabiać za swoją ciężką pracę? Dzięki swoim świadomym decyzjom zakupowym ograniczysz ilość produkowanych śmieci, gdyż ubrania lepszej jakości będą służyły Ci dłużej. Przy okazji będziesz mieć pewność, że ich produkcja nie przyczyniła się do produkcji większych ilości dwutlenku węgla czy pogłębiania ubóstwa ludzi pracujących przy ich wytworzeniu. Im więcej osób będzie kupować rozsądnie, tym większa szansa, że nasza planeta nie zginie zasypana śmieciami i zatruta chemikaliami. Włącz się w nurt zero waste. Warto.

Ekologia w modzie

Dodaj komentarz