Niejednokrotnie już pisałam, że przekaz wizualny ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani. Wizerunek jest niezwykle ważny, czy nam się to podoba czy nie. Bywa naszą „bronią” i jest olbrzymim wsparciem zarówno w obszarach biznesowych, jak i prywatnych. Dzisiaj krótkie résumé stylów biznesowych (tak, jest ich kilka J). Jak ubrać się do pracy adekwatnie do sytuacji? Czym różnią się między sobą poszczególne style ubioru pracowego? Zapraszam więc na podsumowanie wszystkich stylów, dress code’u, w biznesie!
Pierwsze wrażenie robisz tylko raz!
Pamiętasz, że podczas pierwszego spotkania masz tylko 7 sekund na to, by zrobić odpowiednie wrażenie i zaprezentować się z jak najlepszej strony?! Potwierdzają to nie tylko badania naukowe. Wagę właściwie wybranego ubioru i wyglądu podkreślają także doradcy wizerunkowi czy eksperci od autoprezentacji, ale… Twój wizerunek to również wyraz szacunku do samej siebie i innych ludzi. Porządek w stylu ubierania i wyglądzie to też porządek w głowie oraz świadomość siebie, swoich wartości i możliwości. Dlatego zawsze będę podkreślała, że warto znać podstawowe zasady ubierania, zwyczaje środowiska, w którym funkcjonujemy na co dzień, zawodowo i prywatnie. To czy je będziesz stosować to już Twoja indywidualna decyzja. Ważne, że wyboru będziesz dokonywała świadomie, zgodnie ze swoją osobowością.
Wszystkie style ubioru biznesowego
Jakie różnice dzielą poszczególne style ubioru do pracy? Co kryje się pod nazwami: Business casual, Business smart casual, Business professional, Business formal i Gender natural professional dress?

Business casual – luz kontrolowany
To najbardziej nieformalny i „na luzie” z wszystkich biurowych styli. To strój skomponowany z ubrań, które można z powodzeniem nosić nie tylko w pracy, ale także poza nią.
Business casual to też coraz bardziej powszechna forma stroju noszonego w wielu biurach, szczególnie w tzw. dni nieformalne. Styl ten polega na łączeniu klasycznych elementów biznesowej garderoby z elementami casualowymi. Ten rodzaj stroju biznesowego jest odpowiedni dla bardziej elastycznych biur akceptujących nieformalne stroje (np. dotyczy to twórców, zawody kreatywne/artystyczne, informatyków…). Business casual może obejmować takie elementy garderoby, jak blezery, kurtki sportowe, krawaty, koszule zapinane na guziki, koszule z kołnierzykiem, sukienki, swetry, spodnie, spodnie khaki, spódnice, bluzki, szpilki, eleganckie buty, czyste trampki, biżuterię, paski i szaliki. Czyli dużo można, ważne by dostosować taki strój do kultury firmy/branży, w której pracujemy, własnej osobowości i pozycji w firmie.
O czym warto pamiętać? To nie jest właściwy strój na spotkania biznesowe czy rozmowę kwalifikacyjną i nie w każdym biurze będzie mile widziana tak swobodna stylizacja. Ale…możesz również wybrać styl casual na rozmowę kwalifikacyjną, jeżeli aplikujesz do pracy w bardziej nieformalnym biurze. W ten sposób dopasujesz się do ich nieformalnego ubioru, zachowując jednocześnie czysty, profesjonalny wygląd, który komunikuje, że dbasz o swój wygląd.



Business smart casual, czyli sportowa elegancja
Smart casual damski to półformalny styl ubioru, swobodny, łączący ze sobą niewymuszoną elegancję, wygodę i styl sportowy. Najczęściej w ten sposób ubierają się pracownicy biur, w których nie obowiązuje zbyt rygorystyczny dress code. Imprezy firmowe, mniej oficjalne, rodzinne spotkania – business smart casual doskonale się sprawdzi.
Business smart casual to klasyka przełamana nonszalancją. Dopuszczalne są bardziej intensywne kolory (pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru!), czy połączenie spodni z T-shirtem czy topem i marynarką. Często ten styl ubioru, jeżeli nie mamy ważnych spotkań, gości w naszej codzienności biznesowej, więc warto poznać jego zasady i umiejętnie stosować na co dzień. Przykłady ubrań w stylu business casual to spódnice ołówkowe, spodnie w kant, spodnie khaki, bluzki, koszule z kołnierzykiem, koszule zapinane na guziki, sportowe płaszcze, blezery i swetry. Uzupełniane marynarkami, krawatami, prostą biżuterią i paskami. Buty mogą być płaskie, sneakersy lifestylowe (ze skórą lub płótnem), oxfordy, mokasyny, botki lub szpilki (nie za wysokie!).Jak łączyć ubrania w stylu business smart casual dowiesz się więcej z naszego wpisu Smart casual damski – stylizacje jesienne.



Business professional – pochwała prostoty
Business professiona to dość mocno formalny i ściśle skodyfikowany styl ubioru. Tu nie ma już miejsca na modowe wariacje czy nadmierne podkreślanie własnego indywidualizmu. Mamy wzbudzać zaufanie, wyglądać profesjonalnie i nienagannie. Biznesowy strój formalny to ubranie, które jest profesjonalne i wymagane w niektórych firmach/branżach przez pracodawców czy spotkaniach/wydarzeniach biznesowych. Formalność biznesowa jest tu ogólnie definiowana przez spokojne, stonowane kolory i style. Wszystkie elementy garderoby powinny do siebie pasować i uzupełniać się, być wysokiej jakości i dobrze dopasowane do sylwetki.
W tym stylu należy zapomnieć o barwnych akcentach. Skupiamy się przede wszystkim na eleganckich ubraniach wykonanych z dobrych materiałów (bawełna, jedwab, wełna) utrzymanych w jednej kolorystyce. Prym wiedzie tu popiel, granat, czerń, brąz czy cała gama beży.
Warto pamiętać o umiarze i skromności. Drobne kolczyki, maleńka broszka, skromny wisiorek, delikatny makijaż, niewielki dekolt, matowe rajstopy, spódnica sięgająca okolic kolana, koniecznie dobrej jakości buty z licowej skóry – czółenka na obcasie nie wyższym niż 7 cm, oksfordy, brogsy. Duża torba pasująca kolorystycznie do obuwia.



Business formal (professional attire) – klasa i szyk
Biznesowy strój formalny to najbardziej konserwatywny, ale i elegancki styl ze wszystkich[MG1] stylów ubioru. To ubrania idealnie pasujące na szczególne okazje – wielkie gale, niezwykle ważne spotkania biznesowe, ceremonie, rozdanie nagród lub inne istotne, także wieczorne wydarzenia.
Tu nie ma miejsca na jakąkolwiek przypadkowość czy improwizację. Styl Business formal wymaga zapięcia wszystkiego na ostatni guzik, dopracowania każdego szczegółu stylizacji. Każdy element garderoby powinien idealnie pasować zarówno do naszej sylwetki jak i do pozostałych elementów garderoby – zarówno pod względem kolorystyki jak i stylu. Ubrania, buty i dodatki muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Kolorystyka? Bez wyjątku – stonowana, spokojne kolory. Fasony – klasyczne. Strój (np. klasyczna garsonka albo ciemny garnitur z jasną koszulą zapinaną na guziki) uzupełnia delikatna, dyskretna biżuteria.



Gender neutral proffessional dress – strój neutralny płciowo
Jest to styl neutralny płciowo odpowiedni dla każdego. Ubrania noszone do pracy mają być przede wszystkim adekwatne do sytuacji i wymogów panujących w miejscu pracy, dobrze ze sobą dopasowane, podkreślające profesjonalizm. Ten styl w połączeniu z business smart casual jest przez nas coraz częściej wybieranyJ.
Przykładem stroju w tym stylu może być koszula zapinana na guziki połączona ze spodniami, marynarką i krawatem. Idealna kolorystyka? Stonowana – czarny, ciemnoszary, granatowy, brązowy, beżowy czy szary.
Bardziej formalne sytuacje? Sprawdzą się eleganckie spodnie lub chinosy, topy, sweterki, koszule na guziki, koszule plus kardigan. Buty? Sznurowane, loafersy, oksfordy.



Odpowiednie dodatki – wymagają ich wszystkie style ubioru
Dodatki to „wisienka na torcie”. Jak je dobierać w stylach biznesowych? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:
Biżuteria: postaw na prostotę. Na przykład jedna lub dwie bransoletki, minimalistyczny w formie naszyjnik i subtelne kolczyki są zwykle odpowiednie.
Zegarek: jeśli nosisz, wybierz taki, który jest wyrafinowany (elegancko dyskretny) i profesjonalny.
Torebka, aktówka lub torba na ramię: wszystko, czego używasz do noszenia rzeczy osobistych, powinno być wystarczająco duże, aby pomieścić telefon lub tablet, a także wszelkie akcesoria potrzebne do udanego wydarzenia. Na wieczorne spotkanie biznesowe torebka nie powinna być zbyt obszerna i ciężka. Wybieraj raczej te małe typu kopertówki.
Pasek: twój pasek powinien pasować lub uzupełniać kolor butów.
Skarpety: para odpowiednio dobranych skarpet doda Twojemu strojowi profesjonalizmu. Skarpety w stroju formalnym powinny być ciemne i gładkie, bez nadruków, panie mogą wybrać cieliste, cienkie. Skarpety powinny być na tyle długie, by w żadnej sytuacji nie odkrywały gołych nóg, również wówczas, gdy siedzimy.
W dodatkach bez wątpienia króluje zasada „mniej znaczy więcej”.


