
Stara maksyma głosi, że pierwszego wrażenia nie da się zrobić drugi raz. Mamy jedną, niepowtarzalną szansę! Wybierając się na rozmowę o pracę warto więc zadbać o to, by na wstępie dobrze wypaść. I tu rola stroju, który umie po mistrzowsku podkreślić nasz profesjonalizm i jednocześnie dodać pewności siebie.
Redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a, Anna Wintour powiedziała kiedyś, że „jeśli nie możesz być lepsza niż twoja konkurencja, po prostu ubieraj się lepiej.” Za sprawą swojego wizerunku, a co za tym idzie stroju, w który jesteś ubrana, możesz zrobić wrażenie takie, na jakim ci zależy. Masz szansę już na wejściu wyprzedzić swoją konkurencję. Warto o tym pamiętać.



Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jak wybrać
Zanim staniesz przed swoją szafą i zaczniesz rozważać, które ubrania wybrać polecam zrobić rozeznanie dotyczące firmy, w której chcesz pracować, na jakie stanowisko aplikujesz. Zorientować się czy przestrzega się w niej restrykcyjnie zasad formalnego ubioru biznesowego, spróbować dowiedzieć się jaki strój preferują jej pracownicy. Umiejętność dopasowania się do środowiska – to pierwszy punkt dla Ciebie.
- Postaw na rzeczy dobrej jakości, z tkanin oddychających, przepuszczających powietrze (zwróć uwagę czy nie widać na niej potu), nie mnących się zbyt mocno. Taki wybór zapewni Ci komfort.
- Pamiętaj, że na rozmowę w sprawie pracy zawsze lepiej ubrać się klasycznie i nieco bardziej oficjalnie, nawet elegancko niż choćby odrobinę zbyt swobodnie, casualowo.
- Wybierz ubrania w stonowanych kolorach (rządzą:, biel, granat, szarość, beż czy delikatne pastele) i tonacji przyjaznej Twojej urodzie
- Kilka dni przed planowaną rozmową – przymierz strój i sprawdź, czy wszystko jest czyste, we właściwym rozmiarze i czy do siebie pasuje. . Przekonaj się też, czy dobrze się czujesz w tym stroju i czy zapewnia Ci wygodę, czy dodaje pewności siebie. W razie czego masz jeszcze chwilę, by coś zmienić.
- Dodatki. Pamiętaj, że w stroju biznesowym obowiązuje zasada less is more. Nie zapomnij o dyskretnej biżuterii, wypastowanych butach, apaszce, eleganckiej ale prostej torebce (ułożonych, bądź spiętych włosach, delikatnym! makijażu, wypielęgnowanych dłoniach), wszak diabeł tkwi w szczegółach.



Złote zasady jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną
- Biała (lub inna gładka) koszula to sprzymierzeniec każdego eleganckiego stroju (pod warunkiem, że nie rozchyla się na biuścieJ). Sprawdzi się doskonale także podczas rozmowy rekrutacyjnej. Możesz sięgnąć również po stonowaną, jednolitą bluzkę – basic dobrej jakości (zapomnij o odkrytych ramionach, głębokim dekolcie, zbyt mocno rozpiętych guziczkach, prześwitującym czy zbyt błyszczącym materiale).
- Marynarka czy żakiet – czyli klasyka biznesowego dress code’u to również dobry wybór. Szukając właściwej – sięgaj po modele o klasycznym kroju, dopasowane do sylwetki, takie w których dobrze prezentuje się Twoja figura. Na rozmowie o pracę raczej nie sprawdzą się fasony ekstrawaganckie – np. zbyt oversize.
- Kostium to także bardzo bezpieczny wybór. Tu, warto zwrócić uwagę na długość spódnicy – powinna sięgać do kolana lub minimalnie przed. Fantastycznie sprawdzi się spódnica ołówkowa. Zrezygnuj ze spódnic mini i długich, sięgających kostek.
- Sukienka? Dobrym wyborem będzie ta o prostym kroju i długości midi – trapezowa czy ołówkowa w stonowanej kolorystyce i pozbawiona wzorów.
- Spodnie – w kant, o prostym kroju, palazzo z rozszerzaną nogawką i podwyższonym stanem – sprawdzą się wyśmienicie. Pamiętaj, by te, które wybierzesz dla siebie, nie były zbyt obcisłe.
- Gładka, nie wystająca spod ubrań i niewidoczna bielizna.
- Rajstopy cienkie, cieliste, bez względu na porę roku (można je zastąpić pończochami)
- Buty na kilkucentymetrowym obcasie (optymalne: 3,5-5,5 cm, max 7 cm) z zakrytymi piętami i palcami (klasyczne czółenka na prostym obcasie zawsze będą dobrym wyborem). Jeśli nie przepadasz za obuwiem na obcasach – możesz sięgnąć po lordsy, oxfordki.
- Dyskretna, delikatna biżuteria, zegarek i prosta dopasowana do całości torebka.



Pamiętaj, moda się zmienia zasady biznesowego dress code’u też ewoluują dlatego w umiejętny sposób, wybierając ubranie na rozmowę o pracę, zwracaj uwagę na to, co aktualnie jest trendy, w czym dobrze się czujesz, ale nie zapominaj o złotych zasadach rządzących w biznesowym dress code one są ponadczasowe! Zawsze pamiętaj o dostosowaniu stroju, wyglądu i sposobu zachowania do rodzaju spotkania, okoliczności i miejsca oraz osób, z którymi się spotykasz. Zgodzisz się, że sympatycznym, zadbanym i uśmiechniętym osobom bardziej ufamy! Dbaj o dobre pierwsze wrażenie!