Codziennie z różnych stron dociera do nas coraz więcej informacji na temat degradacji środowiska spowodowanej działalnością człowieka. Wizje przyszłości budzą grozę, chociaż dają nadzieję, że jeszcze mamy szansę zmienić przyszłość i zahamować, a nawet odwrócić ten niepokojący trend, jeśli tylko zaczniemy być bardziej eko. Oto moje proste sposoby na ekologiczne życie, które możesz łatwo i od już zastosować w swoim domu.
Jak być eko i ograniczyć liczbę śmieci?
Jednym z większych problemów współczesnego świata jest ogromna ilość śmieci. Segregacja odpadów pozwala wprawdzie przetworzyć sporą ich część, ale niestety nie wszędzie jest ona możliwa. Śmieci nienadające się do recyklingu nadal stanowią bardzo duży problem. Jeśli chcesz być eko, na początek ogranicz używanie opakowań jednorazowych. Do sklepu wybierz się z własnymi siatkami na zakupy, najlepiej tekstylnymi, które są wygodne i wielorazowe, a często mają długie uszy, dzięki czemu możesz wygodnie nieść je na ramieniu. Rezygnuj z woreczków foliowych kupując warzywa i owoce, kupując je luzem lub do własnych woreczków zrobionych np. ze starej firanki czy znoszonej koszulki bawełnianej. Jeżeli jednak, z jakiegoś powodu używasz plastikowych woreczków, to postaraj się je wykorzystać kilka razy. Staraj się też unikać jednorazowych opakowań na żywność przetworzoną, a idąc do cukierni czy sklepu z garmażerką, zabieraj ze sobą pojemniki wielorazowego użytku lub biodegradowalne

Pamiętaj też o idei eko – naprawiamy nie wyrzucamy, gdy zepsuje Ci się jakiś sprzęt elektroniczny czy inne domowe wyposażenie. Czasem przyczyną jest awaria jakiejś niedużej części, a naprawienie jest szybkie i proste. Nie idź na skróty od razu kupując nowy sprzęt. Spróbuj naprawić urządzenie, samodzielnie lub z pomocą fachowca. Ja już dwukrotnie myślałam, że moje żelazko zakończyło życie, a okazało się, że wystarczyła wymiana jednej części za kilkadziesiąt złotych i żelazko śmiga jak nowe! Nie tylko zaoszczędziłam nie kupując nowego, ale też zmniejszyłam liczbę elektrośmieci, których liczba rośnie w zastraszającym tempie. Podobnie jest z meblami, kranami… Tak wiem, łatwiej jest wyrzucić i kupić nowe. Ale te śmieci…
Jak być eko na zakupach?
Ekologiczne życie wymaga również podejmowania odpowiednich decyzji zakupowych. Nie chodzi tylko o unikanie jednorazowych opakowań, ale też przemyślane zakupy, zarówno żywieniowe, jak i ubraniowe. Bardzo bliskie jest mi hasło: kupuję, nie marnuję, które doskonale obrazuje ideę zakupów w duchu eko. Chodzi o to, by nie kupować zbyt dużej ilości jedzenia, które potem psuje się i zostaje zmarnowane. Kupuj tyle, ile potrzebujesz i staraj się tak gospodarować zawartością Twojej lodówki, by jak najmniej wyrzucać. Do tego potrzebne jest odpowiednie planowanie posiłków oraz szukanie sposobów na wykorzystanie resztek. Przyznam, że moim sprzymierzeńcem jest tutaj zamrażarka, do której trafiają gotowe potrawy, gdy się okaże, że za bardzo rozpędziłam się z zakupami lub gotowaniem. Dzięki temu nie marnuję jedzenia, a przy okazji mam pod ręką gotowy obiad, który wystarczy odgrzać. To idealne rozwiązanie na dni, gdy nie mam czasu albo ochoty na gotowanie. Możesz też podzielić się nadmiarem żywności z innymi. Coraz powszechniejsze są banki żywności. Na pewno taki znajduje się gdzieś w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Eko zakupy dotyczą nie tylko produktów spożywczych, ale i ubrań. Jeśli jesteś na tym blogu już długo, to z pewnością wiesz, że nie kupuję ubrań byle jak i byle gdzie. Zawsze staram się wybierać produkty dobrej jakości, które będą mi służyć przez długi czas. Robię też od czasu do czasu przegląd szafy i nienoszone ubrania (których jest coraz mniej dzięki capsule wardrobe i przemyślanym zakupom) staram się oddać komuś, komu mogą jeszcze posłużyć. Z tych ulubionych i bardziej zużytych robię ściereczki lub woreczki na zakupy, dzięki czemu daję im drugie życie. I wiesz dlaczego kupuję ubrania i inne rzeczy dobrej jakości, nie żałuję zapłacenia za nie wyższej ceny? Bo ich tak łatwo nie wyrzucam, zawsze zastanowię się czy można naprawić, przerobić, oddać. Takie rzeczy służą latami. Wyrzucenie to już ostateczność!
Lista sposobów na ekologiczne jest oczywiście dużo dłuższa. Nie chodzi jednak o to, by kolekcjonować wiedzę o sposobach, ale by wcielać je w życie. Jeśli choć jeden z nich wprowadzisz w życie, to świetnie, jeśli dwa – jeszcze lepiej, a może z czasem dojdziemy do etapu zero waste, choć przyznam, że u mnie jeszcze daleka droga. Małymi krokami razem możemy jednak zmienić świat, bo jak powiedział Mahatma Ghandi: Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie!