W dobie tak wielkiego zanieczyszczenia środowiska kupowanie nowych ubrań powinno być rozważną przyjemnością. Zamiast działać pod wpływem impulsu, lepiej podejmować rozsądne decyzje biorąc pod uwagę nie tylko chwilowy kaprys, ale przede wszystkim dobro naszej planety, ale nie tylko…

Czym jest Fast Fashion
Fast Fashion to określenie mechanizmu działania firm odzieżowych, które w niezwykle krótkim czasie, często wykorzystując tanią siłę roboczą dopasowują swój asortyment do najnowszych trendów lansowanych przez wielkie domy mody. Aby nie być gołosłowną: w 2019 r. szwajcarska organizacja pozarządowa Public Eye podzieliła koszty produkcji bluzy z kapturem marki Zara (jakby dla ironii z nadrukiem „RESPECT”), zaczynając od przeliczenia kosztów uprawy włókna po produkt końcowy i odkryła, że hiszpańska marka zarobiła więcej na jednej czarnej bluzie z kapturem za 26 euro (29 USD)… niż wszyscy pracownicy w łańcuchu dostaw razem (źródło: HOW SHOULD WE THINK ABOUT WHAT WE PAY FOR CLOTHES? , MEGAN DOYLE, Fashionista.com). Czy wiesz, że osoby pracujące przy szyciu Twojego taniego T-shirta otrzymały zaledwie 3% ceny, którą Ty płacisz! (wg szacunków The Clean Clothes Campaign). Szybka moda – to synonim braku dbałości o środowisko, słabej jakości materiałów i wykonania. Dzięki niskim kosztom produkcji – ubrania oferowane przez sieciówki są tanie. Trafiają na rynek na chwilę, szybko są zastępowane nowymi kolekcjami. Czas życia takich ubrań z zasady ma być bardzo krótki, do pierwszego, drugiego prania. Producenci szyją więc szybko, dbając głównie o jak najniższy nakład finansowy i nie zwracając uwagi na jakość tkanin i wykonanie. Liczy się ilość, nie jakość. Powstają góry śmieci. Niesprzedane ubrania szybko lądują na śmietniku, by natychmiast zrobić w magazynach miejsce na kolejne rzeczy. Niestety rzadko ulegają utylizacji przyjaznej dla środowiska.

Niemodne Fast Fashion
Żyjemy szybko, kupujemy kompulsywnie często starając się dogonić uciekające ciągle trendy. To tylko trzy T-Shirty, dwie spódnice, jedna bluzka i para spodni. Kupujemy wciąż i wciąż nie mogąc przestać, bo jest tanio, ubrania są efektowne, a że słabej jakości? Nie zdajemy sobie sprawy, że każda nasza decyzja pociąga za sobą wiele konsekwencji. Taki sposób robienia zakupów napędza właśnie fast modową machinę, która produkuje jak szalona, by nasycić potrzeby wielu osób. A my? Nabywamy, co chwila, kolejne, tanie ubrania i zaraz je wyrzucamy na śmietnik (bo wychodzą z mody, są słabej jakości, materiał nie wytrzymuje próby czasu) produkując masę śmieci i przyczyniając się do rozwoju tego fast fashionowego szaleństwa. Wielu konsumentów nosi ubrania tylko od siedmiu do dziesięciu razy, zanim je wyrzuci. Szacuje się, że każdego roku na świecie powstaje 92 mln ton odpadów tekstylnych, przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do 134 mln ton do 2030 roku. A w Polsce rocznie wyrzucamy aż 2,5 mln ton ubrań!
Spójrz na poniższy wykres co dzieje się z niepotrzebnymi ubraniami. Badania przeprowadzono w Szwecji w latach 2011-2019.

Etyczne ubrania – co to znaczy?

To element etycznego prowadzenia biznesu przez producentów ubrań. Polega on na braniu społecznej odpowiedzialności, na patrzeniu nieco dalej niż jedynie zysk za wszelką cenę. Ale nie tylko, to również budowanie konceptów odzieżowych w oparciu o zrównoważony rozwój i zgodnie z wartościami fair trade. To zwracanie uwagi na środowisko, odpowiedzialność za pracowników i świadomy wybór znacznie droższych, ekologicznych, wegańskich czy pochodzących z recyklingu materiałów dobrej jakości, z których wytwarzane są, ponadczasowe z reguły (bo nie wychodzą z mody i nie trzeba ich co chwila wymieniać!), ubrania.
Etyczna moda – główne założenia
- Wysoka jakość tkanin
- Materiały naturalne, ekologiczne, wegańskie albo/i z recyklingu
- Etyczna produkcja
- Ponadczasowe, klasyczne fasony
- Polityka cruelty free (nie testowane na zwierzętach)
Etyczne ubrania, wpisują się w nurt slow fashion. A slow fashion to przeciwieństwo fast fashion. Dla producentów slow fashion priorytetem są jakość i ponadczasowość produkowanych ubrań. Kolekcje pojawiają się raz na kilka miesięcy lub rzadziej, a uwaga, jaką przywiązują ich twórcy do jakości tkanin i szycia sprawiają, że ubrania te są o wiele trwalsze. Większość z nich może być z powodzeniem użytkowana latami. Kupujesz jakość, nie ilość. Slow fashion to też ukłon w stronę środowiska, gdyż ogranicza produkcję śmieci, zmniejsza zanieczyszczenie, gdyż produkcja ubrań jest przyjazna dla środowiska i społecznie odpowiedzialna, a ubrania mają dłuższe życie.
Czy wiesz, że TYLKO dwukrotne wydłużenie użytkowania rzeczy spowoduje AŻ o prawie 50% obniżenie negatywnego wpływu mody na środowisko! Tak wiele zależy od nas, konsumentów!

Fast fashion czy slow fashion? – wybór należy do Ciebie
Co wybierasz? Wolisz mieć mniej rzeczy, ale za to znacznie lepszej jakości, co za tym idzie bardziej uporządkowaną szafę, mniejsze modowe rozterki i poczucie, że masz własny wkład w etyczną modę? Czy może miliony ubrań, których nawet nie założysz, albo przydadzą ci się raz, zajmując miejsce i generując bałagan nie tylko w szafie, ale także wpływając na stan środowiska? Zapisujesz się do klubu #30Wears? Klub #30Wears skupia osoby, które zanim kupią nowe ubranie zadają sobie pytanie: „czy mogę zobaczyć siebie noszącą tę rzecz 30 razy?”
Oto co najmniej 4 powody, dla których warto kupować ubrania dobrej jakości w skrócie TOOP :
- Trwałość
- Oszczędność
- Ochrona środowiska
- Poszanowanie praw pracowników
Jak zostać świadomym konsumentem?
Początki nigdy nie są łatwe, ale możesz zacząć małymi krokami:
- Zrób „detoks” szafy
- Przestań polować na wyprzedaże w sieciówkach
- Nie kupuj na zapas
- Przestań kupować, bo jest tanio
- Zacznij czytać metki
- Wybieraj ubrania z naturalnych, organicznych tkanin, najlepiej z certyfikatami, ecofriendly czy z recyclingu
- Zastanawiaj się dlaczego coś jest tak tanie, ile zarobiła osoba szyjąca tę rzecz i czy Ty chciałabyś/-łbyś tyle zarabiać za swoją ciężką pracę
- Naprawiaj ubrania, rzeczy
- Wykorzystuj sklepy z używaną odzieżą z rozsądkiem
- Włącz się w nurt zero waste
- Używaj swoich rzeczy 2 razy dłużej niż obecnie
Pamiętaj! Masz wybór. Warto mieć tę świadomość. Eko życie i fair trade to nie snobizm, modny trend, ale konieczność! Nawet najmniejsze działania, nas pojedynczych osób, konsumentów mają sens. Czujmy się odpowiedzialni za otoczenie. Bądźmy etycznymi konsumentami!

