Hasło dress code jest doskonale znane pracownikom korporacji i często wywołuje u nas gęsią skórkę. Restrykcyjne zasady ubioru już na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zniechęcać do przyjęcia określonej posady. Czy klasyczny strój do pracy ulega zmianie? Sprawdźmy, czy biurowy uniform ma datę ważności.
Dress code?
Dress code to nic innego jak zbiór zasad dotyczących stroju noszonego w trakcie pracy. Rodzaj ubioru jest uzależniony od charakteru wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska. Wpływ ma także branża, w jakiej działa firma oraz to, czy dana osoba ma bezpośredni kontakt z klientem. W korporacjach, które słyną z procedur, zasady te są często dokładnie opisane, a pracownik musi się z nimi zapoznać i zaakceptować je zanim rozpocznie pracę. Naczelna zasada brzmi: strój biznesowy musi być prosty, elegancki i klasyczny.
Specjaliści od dress code’u wyliczają, że odpowiedni strój do pracy dla kobiet to kostium ze spodniami lub spódnicą, ewentualnie sukienka i żakiet. Istotne są nawet detale, bo strój musi być schludny i profesjonalny. Nie odkrywamy ramion, nosimy zakryte buty, rezygnujemy ze zbyt krótkich spódnic. Dodatki takie jak biżuteria, buty, torebki czy apaszki muszą być stonowane. Mają być tylko dodatkiem, a nie elementem odwracającym uwagę.

Znaczenie ma również kolor. Klasyczny dress code to barwy stonowane, takie jak granat, czerń, grafit czy błękit. Często do szarego lub czarnego kostiumu, dla rozświetlenia stylizacji, zakładamy jasną bluzkę. Do rzadkości należą osoby noszące krzykliwe kolory, gdyż takie barwy są mocno nacechowane emocjonalnie. Najczęściej są to przedstawicielki power dressing, za którymi stoi mocna pozycja zawodowa, sukces i kompetencje. Biała lub czarna bluzka powinna znaleźć się w szafie każdej kobiety, bo pasuje do klasycznych barw, obowiązujących w stylu biznesowym.
Czy dress code się zmienia?
Patrząc na powyższe zasady, które opisują strój formalny dla kobiet, możemy odnieść wrażenie, że cofamy się kilkadziesiąt lat wstecz. Takie same reguły obowiązywały bowiem w całym biznesowym świecie przez długie lata i wydawać by się mogło, że żadne zmiany się tutaj nie pojawią. A jednak nawet biurowy dress code, który wydaje się mocno skostniały, może się nieco zmieniać. Coraz więcej osób zauważa bowiem, że strój do pracy nie może być niezgodny z naszym podejściem do życia. Chcemy, żeby odzwierciedlał naszą osobowość, dawał nam poczucie komfortu – dodawał pewności siebie, a nie krępował.

Sięgajmy zatem po nowocześniejsze kroje kostiumów, zastępujmy koszule B-shirtami, wzbogacajmy nasze stylizacje dodatkami w najmodniejszych kolorach danego sezonu. Dzięki takiemu podejściu poczujemy się oryginalnie i wyjątkowo nawet w stroju biznesowym. Te zmiany to nie melodia przyszłości, ale rzeczywistość, czyli aktualne podejście do biznesowego dress code’u. To już się dzieje!
Zmiany może nie następują zbyt szybko, ale są dowodem na to, że kobiety lubią wychodzić poza schematy i nie dają się wcisnąć w sztywne ramy. Nie chcą też być identyczne, chcą być sobą, chcą się odróżnić od koleżanki, która pracuje przy biurku obok. Podążajmy zatem w tym kierunku i udowodnijmy, że nawet stosując się do zasad dress code’u możemy czuć się modnie i komfortowo.