Przejdź do treści

Black tie dress code damski – na czym polega?

black tie dress code co to znaczy

Damski black tie. Jakie ubrania wybierać do black tie dress code? Kiedy obowiązuje dress code black tie, white tie, a kiedy odpowiedni jest wizytowy dress code? Masz wątpliwości? Szczególnie teraz, gdy otrzymałaś zaproszenie na formalne spotkanie, galę, wesele? Poznaj najważniejsze zasady black tie dress code damski.

Black tie dress code damski – na czym polega?

Black tie to nic innego jak formalny elegancki strój wizytowy obowiązujący po godzinie 19:00. Jego podstawą dla kobiet jest suknia wieczorowa (ale nie balowa :)), a dla mężczyzn smoking, biała koszula i czarna mucha.

Black tie to dress code, który powstał w XIX-wiecznej Anglii, wypierając dress code white tie na wieczornych spotkaniach, wśród brytyjskiej arystokracji, zaczynających się po godzinie 19:00. Na balach nadal obowiązywał dress code white tie. Historia jest o tyle ważna, że podkreśla formalność i sztywność tego dress code’u. Od razu ukierunkowuje nas w co i jak się ubrać, że dowolność, a nie zastosowanie się do zasad dress code black tie będzie towarzyskim faux pas.

Warto też wspomnieć, hierarchizując dress code od najbardziej formalnego, to na pierwszym miejscu, najbardziej formalnym jest white tie (kobiety obowiązuje balowa długa suknia, a panów czarny frak i biała muszka), następny w kolejności jest black tie, dopiero potem wizytowy. White tie jest zarezerwowany dla wyjątkowych przyjęć, ostatnio stosują go, w zasadzie, jedynie dwory królewskie czy też obowiązuje na MET Gala w Nowym Jorku. Najmniej formalnym z formalnych jest dress code wizytowy. To średnio formalny styl, w którym warto zachować umiar, jeśli chodzi o fasony, długość rękawów czy dolnych części garderoby.  Kobiety mogą wybierać pomiędzy suknią długą, a koktajlową, a u panów garnitur zastępuje smoking. Wizytowy dress code zaczyna mocno dominować i chyba z naszej wygody coraz częściej wypiera dress code black tie.

Przyjęło się też, że jeżeli na zaproszeniu na przyjęcie rozpoczynające się po godz. 19:00/ 18:00 nie wskazano informacji o obowiązującym dress code, wystarczającym jest dress code wizytowy.






Black tie, creative black tie, optional black tie – czym się różnią?

Coraz częściej na co dzień towarzyszy nam pośpiech, więc wybieramy wygodę, unikamy sztywnych zasad, mamy coraz mniej czasu na celebrowanie tradycyjnych zachowań. Wprowadzamy też zmiany w sposobie ubierania się. Dlatego też z upływającym czasem, również black tie ewoluuje dopuszczając w ubiorze pewne dowolności. Na zaproszeniach już możecie spotkać takie terminy jak: black tie, creative black tie czy optional black tie. Czym się różnią zasady tych podtypów, jak się ubrać, gdy na zaproszeniu mamy informację, na temat obowiązującego dress code’u?

Black tie

Panie wybierają eleganckie, długie suknie wieczorowe uszyte ze szlachetnych tkanin (szyfonu, tafty tiulu, koronki, atłasu bądź aksamitu), długą spódnicę z bluzką czy elegancki kostium ze spodniami (nie garnitur, który ubieramy do pracy). Dobą wiadomością jest, że coraz powszechniej akceptowane są suknie krótsze. Jeżeli okoliczność przyjęcia na to pozwala można wybrać suknię midi, ale nie mini (max. +/- 6cm od kolana). W black tie obowiązują raczej stonowane kolory, jeżeli masz wątpliwości zdecyduj się na czerń, granat, szmaragdową zieleń czy ecru, unikaj krzykliwych, ostrych kolorów. Cały strój damski powinna uzupełniać elegancka biżuteria i mała  wieczorowa torebka (najlepiej na pasku lub łańcuszku, szczególnie na przyjęcia stojące). Buty na wysokim obcasie, szpilki. Tradycyjny dress code black tie nie dopuszczał butów z odkrytymi palcami, jednak coraz częściej panie je noszą w związku z tym już na dobre zadomowiły się w black tie. Wybór należy do Ciebie. Jedna zasada, do pełnych butów zakładamy cienkie rajstopy w kolorze cielistym, a czarne tylko wówczas, gdy mamy czarną suknię. Do butów z odkrytymi palcami nie zakładamy rajstop. Pozostaje jeszcze kilka detali, czyli zadbanie o piękną fryzurę oraz manicure. Trzeba pamiętać, że włosy oraz dłonie zawsze są wizytówką kobiety.

black tie dress code- najważniejsze zasady

Obecnie dress code black tie wymagany jest na uroczystych, wieczornych przyjęciach, jak: różnego rodzaju galach wręczenia nagród czy przyjęciach biznesowych i zawsze jest to zaznaczone na zaproszeniu. Wcześniej black tie obowiązywał także w operze i w teatrze, ale obecnie widzowie ubierają się tak elegancko jedynie na spektakle premierowe, i to nie zawsze :). Damski dress code black tie możesz wybrać też na przyjęcie weselne po 19:00 czy ważny jubileusz.




Creative black tie

To odmiana formalnego dress code pozwalająca nam uruchomić wyobraźnię i wpleść własny styl ubierania z zachowaniem podstawowych zasad black tie. Wybrane elementy garderoby czy dodatków mogą być bardziej strojne, szalone w postaci cekinów, oryginalnej torebki i czy biżuterii. Najważniejsze by całość outfitu pozostała uroczysta i elegancka oraz była dostosowana do okoliczności. Tak naprawdę creative black tie daje więcej swobody panom, którzy mają jej znacznie mniej niż kobiety w klasycznym black tie.


black tie dress code optional i creative - zasady

Optional black tie

Ten rodzaj black tie daje najwięcej swobody w doborze ubrania, a szczególnie łączenia różnych tkanin, wyboru kolorów, włączenia sukienek koktajlowych dla pań. Zaryzykuję stwierdzenie, że w takiej sytuacji możemy pozostać przy stroju wizytowym. Oczywiście jego rodzaj będzie zależał od charakteru spotkania. Jeżeli na zaproszeniu wyraźnie jest informacja, że obowiązuje optional black tie, to bez popełnienia żadnego faux pas, możesz wybrać swój elegancki strój wizytowy. Pamiętaj o podstawowej zasadzie – wysoka jakość i prostota kroju. Mniej znaczy więcej. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej być dobrze ubranym niż przebranym (np. zbyt wieczorowo).



Czego nie wolno w black tie dress code damskim?

Pamiętaj, że do formalnego stroju wieczorowego nie nosimy kapelusza, zegarka, dużej torebki, ani torebki codziennej. Torebkę kopertową trzymamy w ręku (nie pod pachą:)), nie zakładamy kozaków, nie mamy odkrytych ramion przy stole. Nie wybieramy zbyt krótkich, awangardowych czy mocno wydekoltowanych sukienek. W black tie dress code u kobiet podstawą jest klasyczna elegancja, a nie seksowny wygląd.


black tie damski dress code- najwazniejsze zasady-1

Black tie dress code – na jaką okazję?

Black tie to elegancki strój wizytowy. Wkładamy go tylko na wyjątkowe okazje, na przyjęcia/spotkania po godzinie 18:00/19:00 i tylko wówczas, gdy w zaproszeniu wyraźnie jest wskazane, że obowiązującym dress code jest black tie. Dopisek na zaproszeniu dress code „black tie” (czarna mucha lub cravat noir) oznacza bowiem, że gospodarze oczekują od pań przybycia w sukniach wieczorowych maxi, niezwykle eleganckich sukienkach midi lub w kostiumach – najlepiej w kolorze czarnym lub innym, ciemniejszym. Dress code black tie obecnie obowiązuje najczęściej na uroczystych galach, wieczornych przyjęciach, jubileuszach, przyjęciach weselnych (ale nie na uroczystościach ślubnych w ciągu dnia:)) czy ważnych uroczystościach biznesowych. Pamiętaj, że formalny biznesowy dress code rządzi się swoimi zasadami.

Zwyczajowo przyjęło się, że jeżeli w zaproszeniu pominięto informację o dress code, a spotkanie odbywa się po godzinie 18:00 możemy uznać, że obowiązuje wizytowy dress code. Jeżeli masz jednak wątpliwości czy wybrać dress code black tie damski zawsze bezpieczniej jest dopytać zapraszających.

Aby nie popełnić faux pas, gdy nie mamy możliwości dopytania o rodzaj obowiązującego dress code, najlepiej zapamiętać i stosować prostą zasadę: jeżeli w zaproszeniu nie mamy informacji o obowiązującym dress code – nie wybieramy black tie dress code, a elegancki strój wizytowy.



Klasyczny dress code blak tie jest bardzo formalny i wymagający. Możliwości wyboru rodzaju garderoby i dowolności w tym względzie są bardzo ograniczone, szczególnie panowie:). Jednakże kobiety mają mimo wszystko większą dozę dowolności, nawet w tak formalnym dress code. Możemy zamiast długiej wybrać sukienkę krótszą, zmieniać dodatki czy kolory. Jednak na bardziej uroczyste przyjęcia wybierzmy długą suknię wieczorową. Czasami warto podkreślić również swoim strojem wyjątkowy charakter uroczystości. Osobiście trochę żałuję, że formalny dress code, a szczególnie black tie zaczyna powoli odchodzić do lamusa i coraz rzadziej jest wymagany.

Dodaj komentarz