Przejdź do treści

Aktywność fizyczna w duchu slow

Aktywność fizyczna to ważny element naszego życia i na pewno nie powinno jej w nim zabraknąć. Możemy dzięki niej zachować zdrowie i dobre samopoczucie, ale również młodzieńczą kondycję i sylwetkę przez długi czas. Rower, bieganie, tenis, pływanie czy udział w zajęciach w klubie fitness – to Twój wybór! Ważne by forma aktywności była zgodna z tym co lubisz, stanowiła „odskocznię” od codziennych stresów, problemów. To też chwila relaksu. To czas dla C I E B I E !   My dziś skupimy się na aktywności fizycznej w duchu slow.

Joga – idealna dla miłośników slow life

Z pewnością można powiedzieć, że slow life to sposób na życie w zgodzie ze sobą, uważne spoglądanie na świat, cieszenie się tym, co mamy i zauważanie drobnostek. Ale to również troska o nasze zdrowie, bez którego realizacja założeń życia w trybie slow byłaby niepełna. W tę filozofię doskonale wpisuje się joga.

Joga to system samodoskonalenia i rozwoju wewnętrznego. Praca nad naszym ciałem i umysłem. Samo słowo joga ma trzy różne znaczenia. Pierwsze z nich to ujarzmienie, pod którym kryje się opanowanie własnego ciała i umysłu. Drugim jest droga rozumiana jako samodyscyplina, pozwalająca nam codziennie, krok po kroku, docierać do zamierzonego celu. Trzecim znaczeniem jest zjednoczenie, w którym chodzi o poczucie jedności ciała i ducha poprzez poznanie swoich ograniczeń i mocnych stron ujawniających się podczas wykonywania ćwiczeń.

Focused young people standing on one leg in yoga club

Samodoskonalenie ciała i umysłu

Praktykowanie jogi ma bardzo wiele różnych aspektów. Poznanie i praca nad ciałem, by poddawało się ono naszej woli i pozwalało na wykonanie różnych asan to tylko jeden z nich. Niekoniecznie musi być to pozycja lotosu, chodzi o to, by ciało nie stanowiło przeszkody w przechodzeniu do kolejnych etapów poznania. Przy okazji wykonywania asan musimy nauczyć się panowania nad oddechem by „powściągnąć”  umysł, skoncentrować się i przejść do kolejnego etapu poznania duchowego, czyli medytacji i skupienia.  Dzięki  umiejętności wyciszenia się i medytacji, z czasem uczymy się panować nad naszym ciałem i emocjami.

Różne techniki medytacyjne, które są stosowane w trakcie praktykowania jogi pomagają odkryć sztukę świadomego relaksu. Dzięki temu wspierają walkę ze stresem. Jednocześnie poprawiają zdolność koncentracji i rozpoznawania emocji, które nami targają, przy równoczesnym opanowaniu sztuki panowania nad nimi. Takie praktyki pozwalają się odprężyć, zrelaksować i uważniej patrzeć na życie, co idealnie wpisuje się w filozofię slow life.

Yoga Meditation Woman Relaxing at home.Healthy Lifestyle in Lotus Posture .Unrecognizable caucasian female meditate on the floor.

Jak joga wpływa na nasze ciało?

Spójrzmy teraz na jogę  przez pryzmat wpływu na nasze ciało, jakie fizyczne korzyści przyniesie nam taka aktywność? Zbawienny wpływ mają na nas asany, czyli pozycje ciała. Jeśli pracujemy nad nimi świadomie, to uelastyczniamy i wzmacniamy mięśnie, ścięgna, odblokowujemy i przywracamy pełną sprawność naszym stawom. Dzięki temu nie tylko nasze ciało staje się prężne, ale również organy wewnętrzne działają sprawniej. Nasza sylwetka staje się smuklejsza i jędrniejsza.

Ćwiczenie asan wymaga również pracy nad oddechem. Pranayama, czyli rytmiczna kontrola oddechu, zwiększa korzyści z praktykowania asan, dotlenia organizm i usprawnia przepływ energii. Prowadzi nas do kolejnego etapu wyzwolenia. To, jak istotny wpływ na stan naszego ciała i umysłu ma oddech świetnie ujął w swojej książce „Cud uważności” Thich Nhat Hanh (mistrz zen, działacz na rzecz pokoju na świecie, nauczyciel sztuki uważnego życia): „ … Oddech jest naturalnym i bardzo skutecznym narzędziem, które zapobiega rozproszeniu. Oddech łączy życie ze świadomością i ciało z myślami”. Kontrola oddechu wzmacnia naszą uwagę. „Uwaga sama w sobie stanowi świadome życie” (T.N.Hanh). Osoby praktykujące jogę stają się z jednej strony spokojniejsze, bo kontrolują swoje emocje i żyją uważniej, a z drugiej są pełne energii, uśmiechnięte i z optymizmem patrzą w przyszłość !

„ Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas – to teraz. Chwila teraźniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy”.– T.N.Hanh

Young attractive woman practicing yoga, standing in Ganda Bherundasana exercise, Formidable Face pose, working out, wearing sportswear, white t-shirt, pants, indoor full length, near floor window

Dodaj komentarz