6 powodów, dla których warto wybierać ubrania z tkanin naturalnych

6 powodów, dla których warto wybierać ubrania z tkanin naturalnych

Letni czas to zwykle dużo słońca i wysokie, czasem nawet bardzo wysokie, temperatury. W cenie jest wszystko, co może nam przynieść choć odrobinę ochłody – zimne napoje i wodniste owoce, cień i odpowiednie ubrania. Na taki czas najlepiej nadają się ubrania z tkanin naturalnych takich jak bawełna, len, jedwab i Lyocell. Zobacz 6 powodów, dla których warto je wybierać.

Tkaniny naturalne są przewiewne

Gdy żar leje się z nieba każdy szuka sposobu na to, by przynajmniej w ubraniu nie czuć się jak w nieprzepuszczalnym worku. W koszulce czy sukience z naturalnych tkanin taki efekt z pewnością Ci nie grozi, gdyż ubrania z tkanin naturalnych są przewiewne i pozwalają Twojej skórze oddychać. Chronią skórę przed upałem. Dzięki temu nie pocisz się, a Twoja skóra ma idealne warunki do prawidłowego oddychania.

Tkaniny naturalne umożliwiają termoregulację

W lecie szukamy przede wszystkim ochłody i bez wątpienia taki efekt możemy uzyskać nosząc ubrania z tkanin naturalnych. Ubrania wyprodukowane z naturalnych materiałów są przewiewne. Pozwalają naszej skórze swobodnie oddychać. Dzięki temu następuje naturalna regulacja temperatury i wilgoci skóry. Lniane spodnie, jedwabna bluzka czy bawełniany T-shirt, to idealny strój na letni dzień. Gdybym miała stopniować, to najbardziej chłodzi len, potem postawiłabym na Lyocell, dalej bawełna i jedwab. Oczywiście bawełna stosunkowo cienka i delikatna, a jedwab o rzadkim, luźniejszym splocie. Warto pamiętać, że jedwab ma bardzo dobre właściwości termoregulacyjne, dzięki którym w lecie chłodzi, a w zimie grzeje, zapewniając Ci o każdej porze roku komfort cieplny.

Podobne właściwości do jedwabiu ma również Lyocell (znany również pod nazwą Tencel). Jest to cały czas stosunkowo mało znany materiał i przez to niedoceniany. Lyocell jest produkowany z celulozy drzewnej. Posiada optymalne właściwości higroskopijne, w jednakowo wysokim stopniu pochłania wilgoć, jak i ją odparowuje, doskonale regulując temperaturę ciała. Dlatego nadaje się na każdą porę roku, latem chłodzi, zimą grzeje (naprawdę, sama sprawdziłam i od kilku lat jestem zakochana w tej tkaninie!). Lyocell dodatkowo posiada właściwości antyalergiczne. Zapewne ciekawi Cię, które z bluzek MAAM najczęściej noszę w upalne dni. Jest to Jedwabny B-shirt 6 ( ciągle ten sam jest ze mną już od 3 lat!) i bluzka z Lyocellu model 1 i potem czarny T-shirt 3. To moje trzy sprawdzone bluzki na upały.

zalety tkanin naturalnych

 

Tkaniny naturalne idealne dla alergików

Wspomniane wyżej właściwości tkanin naturalnych sprawiają, że tkaniny te są najlepsze dla alergików. Osoby te są bowiem bardzo wrażliwe na przegrzanie, pocenie się, a ich skóra wymaga szczególnego traktowania. Nosząc ubrania z naturalnych tkanin mogą one odetchnąć od problemów skórnych i w końcu przestać martwić się, że wyjście na spacer w upalny dzień skończy się przykrymi dolegliwościami skórnymi. Jeżeli jesteś alergiczką, to zwracaj uwagę na pochodzenie tkanin. Wybieraj te nie tylko naturalne, ale również organiczne i jeszcze lepiej jednobarwne. Pamiętaj, że do barwienia i printów używa się chemicznych barwników i to one najczęściej uczulają. Jeżeli lubisz printy staraj się wybierać te drukowane barwnikami ekologicznymi. Wiem, że są trochę droższe. Ale… czy w tym przypadku warto oszczędzać kilka złotych? Moim zdaniem nie, zdrowie jest ważniejsze! Jesteś alergikiem i masz wątpliwości jakie tkaniny są dla Ciebie najlepsze polecam nasz wpis „Ubrania dla alergików- jak wybrać”.

Tkaniny naturalne są wytrzymałe

Wybierając ubrania z tkanin ekologicznych możesz mieć pewność, że bluzka, koszulka, sukienka czy spodnie będą z Tobą przez długi czas. Naturalne włókna są bowiem niezwykle wytrzymałe, a wielokrotne ich pranie nie wpływa negatywnie na ich trwałość i wygląd. Wręcz odwrotnie! Mokre zwiększają swoją wytrzymałość (na przykład bawełna organiczna aż o 30%) i z każdym praniem są coraz mocniejsze. Dzięki temu w końcu odetchniesz z ulgą, że kupiona koszulka przetrwa niejeden sezon i przez długi czas będzie wyglądać jak nowa. Dodatkową zaletą wynikającą wprost z wytrzymałości i trwałości tkanin naturalnych jest to, że ubrania z nich wykonane nie mechacą się. Mitem też jest, że tkaniny cieńsze, delikatniejsze, są słabsze. Jest akurat na odwrót. Dlaczego? Do produkcji materiału o niskiej gramaturze, potocznie mówiąc cienkiej, używa się włókien najwyższej jakości i długich. W delikatnym splocie od razu będą widoczne wszelkiego rodzaju wady, zgrubienia. To tak jak z prostym (chodzi tu o formę), jednobarwnym ubraniem – musi być idealnie skrojone i perfekcyjnie uszyte, bo nie ma gdzie „ukryć” wad!

dlaczego warto nosić ubrania z naturalnych tkanin

Tkaniny naturalne nie elektryzują się

Elektryzujące się tkaniny, które przy dotknięciu „rażą prądem” i przyklejają się do ciała to zjawisko bardzo nieprzyjemne. Na szczęście w przypadku tkanin naturalnych nie ma tego problemu, gdyż włókna naturalne po prostu się nie elektryzują. Nosząc ubrania z tkanin naturalnych możesz zapomnieć o nieprzyjemnym „kopaniu”, gdy dotkniesz ubrania, a problem z naelektryzowanymi włosami na Twoich plecach odejdzie już na zawsze w niepamięć.

Tkaniny naturalne są ekologiczne

Troska o środowisko naturalne powinna być wpisana w kodeks zasad każdego współczesnego człowieka. Noszenie ubrań z tkanin naturalnych jest tego doskonałym wyrazem, gdyż już samo pochodzenie tych tkanin jest ekologiczne. Warto jednak iść o krok dalej i wybierać tkaniny naturalne z odpowiednimi certyfikatami m.in. GOTS czy  Oeko-Tex Standard 100, które będą potwierdzeniem ekologicznego sposobu ich produkcji. Wybierając ubrania z tkanin organicznych dokładamy swoją mała cegiełkę wspierając walkę z niehumanitarnymi warunkami pracy na plantacjach konwencjonalnych i pomagamy ratować środowisko. Mówimy NIE wyzyskowi i degradacji środowiska.

ubrania z naturalnych tkanin czy warto

Mam nadzieję, że wskazane wyżej 6 powodów, dla których warto nosić ubrania z tkanin naturalnych, przekonają Cię do tego, by na zawsze zrezygnować z poliestru, akrylu i innych tkanin sztucznych, na rzecz tych z włókien naturalnych. Wyjdzie to na zdrowie zarówno Tobie, jak i środowisku 😊