10 przykazań slow life

10 przykazań slow life

Ciągła gonitwa, pośpiech i brak czasu dla siebie potrafią wyczerpać. Wiele osób już z tego zrezygnowało i postanowiło żyć spokojniej w trybie slow. Zobacz, jakie są naczelne zasady slow life i wprowadź je w swoje życie.

1. Znajdź czas dla siebie

Znajdź swój sposób na czas dla siebie. Możesz czytać, biegać, pływać, spać, cokolwiek.... wszystko zależy od Ciebie, ale musisz dać sobie przyzwolenie na to, że masz prawo mieć czas dla siebie.

2. Doceniaj małe, a nie tylko duże sukcesy

Nie musisz od razu wyjść na Mount Everest, by poczuć się dumnym ze swoich osiągnięć. Jeśli do tej pory w ogóle się nie ruszałaś z kanapy, to już półgodzinny spacer będzie ogromnym sukcesem. Świętuj to!

3. Zarządzaj sobą w czasie

Może się wydawać, że ten punkt nie powinien się tu pojawić, skoro omawiamy zasady slow life, ale wierz mi, że jest konieczny. Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, żeby nie marnować czasu na głupoty i mieć czas na to, co ważne.

4. Dbaj o kontakt z bliskimi

Slow life czyli uważne życie powinno opierać się na uważnych relacjach z osobami, na których Ci zależy. Znajdź czas na randkę z mężem, zabawę z dziećmi, telefon do mamy. Niech kontakt z nimi sprawia Ci radość.

5. Wybieraj produkty wysokiej jakości

Jest takie stare powiedzenie, że co tanie, to drogie. Owszem, możesz kupić bluzkę za 20 zł, ale prawdopodobnie za parę miesięcy będziesz musiała kupić kolejną. Stracisz przy tym czas na zakupy, który mogłabyś wykorzystać inaczej, a przy okazji będziesz sfrustrowana, że znów nie masz się w co ubrać. Wybierając jakość możesz tylko zyskać.

6. Naucz się mówić NIE

Jeśli Ty szanujesz innych i ich potrzeby, to naucz ich również szacunku dla siebie. Nie możesz dać sobie pozwolić wejść na głowę. To Ty jesteś ważna i Twoje priorytety, a nie priorytety innych. Naucz się odmawiać, bądź asertywna.

7. Nie ciągnij toksycznych relacji

Toksycznych ludzi nie brakuje, ale to wcale nie znaczy, że masz się nimi otaczać. Jeśli rozmowy z koleżanką prowadzą u Ciebie do frustracji, to zakończ tę znajomość. Nie masz obowiązku kontaktować się z ludźmi, którzy na Ciebie źle działają.

8. Dbaj o work-life balance

Niektórzy mówią, że coś takiego nie istnieje. Jednakże równowaga, i to nie tylko pomiędzy pracą a życiem osobistym, ale także w innych obszarach życia jest konieczna. Zasady slow life są nieubłagane – równowaga musi być, jeśli chcesz żyć w trybie flow.

9. Rob to co kochasz

Nie mówię tutaj, żebyś od razu ze swojej pasji robiła biznes, ale znajdź czas na swoją pasję i rozwijaj ją. Dzięki niej będziesz mieć coś swojego, co sprawia Ci satysfakcję i co da Ci radość. Tak, radość i slow life zdecydowanie idą w parze.

10. Carpe diem czyli chwytaj chwilę

Dostrzegaj piękno świata wokół Ciebie, ludzi, którzy są wokół, piękno przyrody. Ciesz się tym, co jest tu i teraz, nawet jeśli to będzie przelotny całus od męża. No właśnie, to będzie tylko czy aż tyle? Zgodnie z zasadami slow life, zdecydowanie AŻ tyle.